Tahıl gemilerinin korunmasına yönelik kesim sağlandı

Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Mürekkep Milel (BM), Ukrayna’dan tahıl haiz gemilerin sigortalanmasına imkan verecek prosedürler konusunda uzlaşma sağladı.

Taşımacılık prosedürleri belgesine bakarak Ukrayna’nın Karadeniz’deki üç limanından hububat taşıyan gemiler 10 deniz mili kadar tampon kesim yaratılarak korunacak.

Reuters’ın haberine bakarak, Rusya, Ukrayna, Türkiye ve Mürekkep Uluslar (BM), Rusya’nın işgali altındaki dünyanın başlıca tahıl üreticilerinden olan Ukrayna’nın uluslararası piyasalara tahıl ihracına gene başlamasına imkân verecek anlaşmayı geçen ay imzalamıştı.

İki gemi elan yola daha çok

Milli Savunma Bakanlığı, tahıl anlaşması kapsamında zaman Ukrayna’nın Çernomorsk limanından iki hububat gemisinin henüz hareket ettiğini açıkladı.

Güney Kore’ye makul yola çıkan The Ocean Lion, 64 bin 720 titrem akdarı, İstanbul’a akilane yola çıkan Rahmi Yağdanlık ise 5 bin 300 titrem günâşık küspesi taşıyor.

Mavera yandan, nakliyat prosedürleri konusunda anlaşmanın imzalanmasından bu yana danışmalar sürüyordu. Transfer ve sigorta şirketleri, hububat gemilerinin mayın, gemilere evet birlikte mürettebata atılım kadar riskler olmaksızın emin yolculuk edeceğine dayalı güvence istiyordu. Bu üzere riskler normalde standart operasyon prosedürleri kapsamında saha alıyor.

“Bu girişim kapsamında trafiğin artacağını umuyoruz”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözcüsü Stephane Dujarric prosedürlerin açıklanmasının ardından, “Bu girişim kapsamında trafiğin artacağını umuyoruz” dedi.

Prosedürlerin düz aldığı belgede “Ortalık hububat taşıyan gemiler, sivil gemiler evet da bu etap kapsamında limanlarda oluşturulan tesislere saldırıda bulunmayacaktır” ifadesi yer aldı.

Üstünde mahsus prosedürler kapsamında İstanbul’daki Birlikte Koordinasyon Merkezi hububat koridorundan geçmesi planlanan gemiler hakkında Moskof, Ukrayna ve Türk silahlı kuvvetlerine vukuf verecek.

Bu bilgiler çerçevesinde tahıl koridorundan sabık gemilerin 10 deniz mili yakınına askeri vesait yaklaşmayacak.

“Hububat Koridoru” Mersin Ağacı Limanı’nı öne çıkarttı

 

SELIM Partili Çelik’ten ‘hububat koridoru’ açıklaması

 

Rusya, planlanan tahıl ihracat hacmini düşürebilir

 

Share: