Tarihi Odunpazarı Bölgesi’ndeki esnaf ve yurttaş trafiğe kapatılan caddenin tek yönlü açılmasını istiyor

Tarihi Odunpazarı Bölgesi Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi ve angajmanlı sokakların Ulaştırma Eş Güdüm Merkezi (UKOME) vasıtasıyla oy birliğiyle alınan değişmeyen sonrası 26 Eylül’de şalter trafiğine kapatılması üzerine nahiye esnafı ve vatandaşlar hal arıyor.

Bölge esnafı, caddenin trafiğe kapatılması yerine tek alnaç düzenlemesine gidilmesini ve denetimlerin artırılarak ücretli park uygulaması yapılmasını kâm ediyor.

Yunus Vurgun, yaptığı açıklamada, ana yol ve angajmanlı sokakların trafiğe kapatılmasının yurttaş ve esnaf açısından bereketli olmadığını söyledi.

KOAH rahatsızlığının bulunduğunu anlatan Zayıf, “Benim evim Bademlik tarafında büyüklüğünde yukarıda kalıyor. Ego burayı elbette çıkarım? Vesile olmadan evime çıkmam imkansız. Henüz benim kadar nice yaşlılar var, engelliler var. Arz azından bir tane cephe olsaydı, henüz ferah peki. Bu öğün bir tane yan olanaklı. Çözüm vacip.” dedi.

“Gidiş Geliş işleyişinin biricik cephe yapılması geçişsiz”

Bölgede fırın işleten Ziyalı Bulut ise caddenin trafiğe tamamen kapatılması nedeniyle işlerinin yaklaşık yüzdelik 50 düştüğünü bildirdi.

Caddenin trafiğe kapatılması adına tek alnaç olmasını istediklerinin vurgulayan Bulut, şöyle konuştu:

“Gidiş Geliş işleyişinin bir tane yan yapılarak, ücretli yapılması geçişsiz. Caddenin trafiğe kapatılması hazırlıklı bir enfrastrüktür olmadan yapıldı. Ihtimal tıpkı enfrastrüktür olsaydı aşağılarda benzeri otopark yapmış olsaydı elan iyice olurdu. 2-3 yıl eski kararı uygulamaya koyuyorlar ama bu 3 sene içinde buna rastgele tedbir yapılmadı. Yani bildirme azından girişte tıpkısı park üzere tıpkı kayran ayarlanmış olsaydı bu şekilde olmazdı.”

Bölgede çibörek satışı fail Emine Kaplan, 26 Eylül’den bu yana siftah yapmadan işletmesini kapattığı zamanların olduğunu savundu.

Esnaf kendisine çözüm istediklerini dile getiren Kaplan, “Çabucak biz değiliz bütün esnaf biberli durumda. İşletmemiz yukarıda olduğu için insanlar gelmiyor, gelen aşağıda kalıyor. Depar olduğu üzere insanlar üst çıkamıyorlar. Buna bir çözüm istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde lokantası olan Mustafa Gök, toprak esnafı adına Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi’nin trafiğe açılmasını istediklerine değinerek, “Arz azından bir tane alnaç olmasını istiyoruz. Burada vatandaş gezmeyince esnaf hisse senedi yapamaz. Vatandaş, Odunpazarı’na geleceği yolu bilmiyor. Nereden gireceğini bilmiyor. Haram işlerimizi yüzdelik 80 oranında suratsız etkiledi. Gördüğünüz üzere kimesne yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Kafe işleten Ahmet Sertaç birlikte bölgedeki çözümün park yasağı ve denetimleri sıklaştırmakla elan basit çözülebileceği önerisini yaptı.Share: