Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’daki Ekincilik Park Projesi’nin açılışını yaptı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Cumhuriyet’i, 20 sene içre getirdikleri noktadan, çok daha ileriye taşıyacak tıpkısı sürecin zarfında bulunduklarını belirterek, “Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, ikinci yüzyılın bu eşiğinde, ekincilik sektörümüzü yekpare anlamıyla şaha temizlemek istiyoruz.” dedi.

Bakan Kirişci, Ağrı’de yapılan ve İl Özel İdaresinin finanse ettiği “Ekincilik Park Yeri Projesi”nin açılışında, tarımın, gelişmişlik düzeyi hangi olursa olsun bütün ülkeler için dirimlik aynı öneme erbap olduğunu söyledi.

Tarımda kıpırdak olmadan, diri Türkiye’yi düz yazı etmenin tür olmayacağını ifade fail Kirişci, “Stratejik devir kendisine tanımladığımız tarımda, toptan benzeri aktör kalkmak, bizim amacıyla ayrımsız bağımsızlık ve müstakbel meselesidir. Son 20 yılda tarıma yaptığımız yatırımlar ve desteklemeler, bu konudaki hassasiyetimizin arz evire çevire yansımalarıdır.” dedi.

Kirişci, Dert’ya serencam 20 yılda 7,3 milyar lira tarımsal bindi ve envestisman yapıldığını anlattı.

“Dert korunga üretiminde Türkiye’dahi üçüncüdür”

Tarımsal desteğin üstelik 2002’ye bakarak 8 kat artırılarak 29,4 milyon liradan 227,3 liraya yükseltildiğini nâkil Kirişci, şöyle konuştu:

“Tarımsal üretim değerini 10 intaç artırarak 497 milyon liradan 5,2 milyar liraya ulaştırdık. Bire Bir şekilde zirai ihracatı kamu 25 katına çıkararak 134 bin dolardan 3,3 milyon dolara çıkardık. Tarla ürünleri yüzdelik 110, sonuç üretimi yüzdelik 250 arttı. Bildiğiniz kadar ülke genelinde mühim ve arz açığı olan 21 ürünü kesim bazında destekliyoruz. Dert’dahi dahi rüşvet, aspir, gündöndü (çevre), buğday, mercimek, nohut, patates ve yemleme bitkileri girmek için 8 ürüne destek veriyoruz. Kentimiz, hayvancılık için büyük ehemmiyet haiz korunga üretiminde Türkiye’üstelik üçüncüdür.”

Büyükbaş efsanevi sayısında ise 2002’ye kıyasla yüzde 17 artış sağlandığını belirten Kirişci, arı kovanı sayısında yüzde 1047, bal üretiminde yüzdelik 515, süt üretiminde birlikte yüzdelik 65 artış sağlandığını dile getirdi.

Dert’dahi 286 bin dekar alanda otlak ıslahı çalışmasını tamamladıklarını ve serencam 20 yılda 254 milyon liralık yem bitkileri desteği sağlandığını söyleyen Kirişci, şöyle devam etti:

“Hayvancılıkta domestik üretimi terviç modeli kapsamında, bakir yapılacak veya modernize edilecek dam ve ağılların inşaatına yüzde 50 atıfet sağlıyoruz. Efdal verimli ayvaz maya alımında (sevir, antrenör, teke) yüzdelik 80 hibe veriyoruz. Buzağı desteği kapsamında programlı aşıları yapılmış 4 kamer ve beden yaşta ve arttırma tutma kriterlerini haiz buzağılara başa 925 lira kadar destek sağlanabilmektedir. Ayrıca Maya Düve Gurur Desteği Projesi ile TÜRKVET’e kayıtlı işletmeler amacıyla maya düve alımında arz az, bildirme aşkın 20 baş olmak için hava bedelinin yüzdelik 40’ı oranında bağış verilmektedir. Damızlık Antrenör Teke Istihsal Projesi ile bildirme az 500 esas kapasiteli Maya Antrenör-Teke Üretim Merkezi kurulumunda kuzuluk yapımına, alet-takım alımına ve eş damızlık hayvana (antrenör-teke) yüzdelik 50 mevhibe sağlıyoruz.”

Ekincilik Park Projesi amacıyla 17 milyon 500 bin teklik harcandı

Kirişci, Dert’birlikte hayata geçirilen Tarım Park Projesi amacıyla 17 milyon 500 bin teklik harcandığına meni ederek, buradaki 140 makine ekipmanının çiftçinin hizmetinde olacağını söyledi.

Yatırım içre Fellah Yetişek Merkezi’nin dahi vadi aldığını anlatan Kirişci, “Tarz sebebiyle seçme dönemde çiftçilerimiz, uzmanlar eliyle sınıflarda verilen teorik bilgilerin birlikte demonstrasyon amacı ile yetiştirilen mahsulat eşliğinde sahada kullanışlı eğitim bilimi alabileceklerdir. Sonunda çiftçilerimizin stratejik ve eklenmiş derece yerine daha ayrımlı mahsulat yetiştirmeleri amaçlanmaktadır.” dedi.

Projenin 1000 metrekarelik sınırlı alanda yürütüldüğünü tabir eden Kirişci, Tarım Otopark’taki tahminî 40 dekarda tahıl, endüstri bitkileri, ağızotu bitkileri, göveri ve çilek ile 4 nüsha 250 metre karelik seralar içerisinde sebze fideleri, süs bitkileri gibi bir nice ürünün yetiştirileceğine değindi.

“Türkiye’yi düz yazı ika konusundaki azmimizi, emin olun dipdiri koruyoruz”

Kirişci, Ağrı Belediyesinin da tarıma yönelik hizmetlerini yakından takip ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Hayvancılık Bölgesi Ahırlar Projesi’ne tığ da Mekân ve Şehircilik Bakanlığı ile gelişigüzel bindi veriyoruz. 314 ahır ve 3 baytarlık binasını kapsayan proje ile şehir ortamında kalan ahırları bir bölgede topluyoruz. İnşaatı bitmeme fail proje için 1 milyar liralık envestisman gerçekleştirilecek. Üreten bütün bizim üzere kıymetlidir. Bu yüzden ayrımsız kat daha söylemekte kâr görüyorum. ‘Sen üret yeter’ diyoruz. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde balaban Türkiye’yi inşa etme konusundaki azmimizi, emin olun dipdiri koruyoruz. Çünkü burada bizim Türkiye aşkımız var. Bize dirilik edilen Cumhuriyet’i, 20 yıl zarfında getirmiş olduğumuz noktadan, haddinden fazla henüz ileriye taşıyacak tıpkısı sürecin içindeyiz. Cumhuriyetimizin eskimemiş yüzyılında, ikinci yüzyılın bu eşiğinde, tarım sektörümüzü bilcümle anlamıyla şaha vira etmek istiyoruz.”

Açılışın peşi sıra Ekincilik Otopark’taki traktörü süren ve makineleri inceleyici Kirişci, beraberindekilerle seraları gezip, burada yetiştirilen biberlerin tadına baktı.

Programa, Ilbay Osman Varol, Şehremini Savcı Sayan, İl Inanma Müdürü Nihat Özen, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüsamettin Erol, DOĞRU Öğür Balkı Saylav Ekrem Çelebi birlikte katıldı.Share: