Tarsus iklim atılmak üzere çalışmalara başladı! şehremini yan aracının plakasını 82 yaptı

Tarsus Belediyesince hazırlanan, 21 çekmece ve 58 medya kuruluşunca desteklenen ‘İl’le üstelik Tarsus’ projesinin tanıtımı yapıldı. Tarsus Spor Salonunda gerçekleştirilen ve sanatçı Briz Cumbul’un sunuculuğunu yaptığı projenin lansmanına, ilçedeki sivil dernek temsilcilerinin beraberinde konuşma çevresinden da benzeri haddinden fazla sevimli katıldı. 10 bin sene öncesine müstenit tarihi ve 400 bine doğru nüfusu ile tıpkısı haddinden fazla ilden daha balaban olan Tarsus’un coğrafi konumu, sosyolojik ve soylu erki yapısı ile mitolojik tarihini anlatan sinevizyon gösterisi ile başlayan programda, sivil topluluk temsilcileri tarafından ilçenin neden iklim olması gerektiğini tabir eden konuşmalar yapıldı.

“BU TARSUS’UN TAMLIK BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİDİR”

Dans gösterilerinin saha aldığı ve sunucu Briz Cumbul’un ‘İl’le dahi Tarsus’ duraksız uygulamasının tanıtımını yaptığı lansmanda mütekellim Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, Türkiye Cumhuriyeti kurulurken kimsenin değerli tepside sunmadığını, kanla, ayn yaşıyla, acıyla kurulduğunu söyledi. Bugün dahi bu tarihi günde atılan bu adımı ‘Tarsus’un parçalanmamiş istiklal mücadelesi’ namına nitelendiren Bozdoğan, “Burada dahi benzeri Halas Savaşı’nda olduğu üzere incitici da olacak, gözyaşı dahi olacak, say üstelik olacak, alın teri üstelik olacak. Bir Nice şey olacak. Amma şuradan emin olun, Tarsus mülk girmek zorunda” diyerek konuştu.

Konuşmasını Tarsus’un 10 bin yıllık tarihi geçmişinden bahsederek sürdüren Bozdoğan, “Milattan ilk bin 200’lü yıllarda Konya Krallığı döneminde Tarsus nasıldı? Milattan önceki üç bin yılında Tarsus’un en büyük ticaret merkezi olmasını sağlayan şey neydi? Neolitik dönemde Tarsus’un ekincilik ve ticaretin başkenti olduğunu biliyor musunuz? Romalılar, Fransızlar, Mısırlılar bu kentte ne aradılar? Hastalık istila ettiler? Neden başşehir car ettiler? Tarsus niçin bu kadar cazipti? Emin olun bu soruların yanıtlarını vermekte hepimiz zorlanırız. Zaman burada sizlerle gelişigüzel bu buğulu kenti ayağa koymak, gençleştirmek ve dünyaya kullanılmamış mevrut bir bebek üzere temiz, arı sili, doğruluk ettiği üzere besleyip abartmak amacıyla tıpkı arada bulunuyoruz. Aslında biz bize yeteriz. Tarsus’un el olmasını temenni etmek ve yer olması üzere gerekliliklerin var olması, bildiğiniz amacıyla Tarsus’u toprak beğenmek üzere tam olmadı hiçbir devir. Sebep? Ihtimal de Ankara lobisinin çok vurgun olmasıydı. Yerli yönetimlerin belki dahi bu tutumu sivil cemiyet kuruluşları ve halkla paylaşmamış olmasıydı. Belki da Mersin Ağacı lobisinin devreye girip bu kabil bu kabil olayda Tarsus’un mülk olmaması üzere rehavet oluşturmasıydı” diyerek konuştu.

“BAĞLARIMIZDAN KURTULMAK İSTİYORUZ”

Tarsus’un, Sazak ve Adana’dan çok elan sakat benzeri şehir olduğunun alelhusus bilinmesini istediğini vurgulayan Bozdoğan, şöyle bitmeme etti; “Kentimizi mutlak irademizle yönetebilmek, kentimizi bağları olan tıpkı yapıdan kurtarabilmek, özlük kararlarını kişi halkıyla verebilen bir site oluşturabilmek, ticaretiyle, tarımıyla, kültürüyle, sanatıyla, eğitimiyle hareketli bir site olabilmek adına, Tarsus’un yer olmasını istiyoruz. Tarsus özgür ilçeler sıralamasında bir numara tam bulunuyor. Yani gitmek oluyor ki kentimiz, sağına soluna bakılmaksızın iklim yapılabilecek ilçeler sıralamasında önceki tam. Milattan evvel 66 yılında Tarsus Kilikya’nın başkenti konumundayken nüfusu 450 destek. Yani şu anki durumuyla analog bir durumdaydı. Benzeri koşullarda Tarsus’un iki bin sene önce başşehir ilan edilmiş olması da, yer yapılmasını lazım kılan nedenlerden bir tanesidir. Tarsus’un Mersin’in bire bir ilçesi olmaması gerektiğini yalnızca bizler, sizler, bu salondaki destekçilerimiz söylemiyor. Sadece 400 bin nüfuslu Tarsuslu hemşehrilerimiz, esnaflarımız, eğitimcilerimiz söylemiyor. Sadece aydınlarımız, sanatçılarımız, yazarlarımız söylemiyor. Yalnızca odalarımız, derneklerimiz, muhtarlarımız söylemiyor. Tarsus’un ülke olmasını Asurlular istiyor, Tarsus’un ülke olmasını Hitit İmparatorluğu istiyor, Tarsus’un el olmasını Roma İmparatorluğu istiyor, Tarsus’un iklim olmasını zulümden kaçan yedi uyurlar istiyor. Kölelikten kurtularak bağımsızlığını kazanan Bilali Habeşi istiyor. Tarsus’u parçalanmamış dünyaya tanıtıcı Saint Paul istiyor. Tarsus’a dağlarımızın eteklerinden vekil Yörük annemiz istiyor. Tarsus’u seçme sabahleyin çörek kokularıyla uyandıran Fellah teyzemiz istiyor. İyi günde yara günde birbirimize sarıldığımız Kürt kardeşimiz istiyor.”

ERINÇ ARACININ PLAKASINI 82 YAPTI

Bu arada Tarsus Belediye Reisi Haluk Bozdoğan, belediyeye ait gönül rahatliği aracının plakasını da 82 NK 001 adına değiştirdi. Bozdoğan, güruh salonuna 82 plakalı keyif aracıyla geldi.Share: