Tayvan: Çin’e ait 39 savaş uçağı ve 13 sefine Cezire çevresinde

Çin ordusu, Tayvan çevresinde tatbikatlarla ilişkin yayımladığı gelgel ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi pazar haset gün ortası saatlerinde dolmasına rağmen tatbikatlarını esbak birlikte sürdürdü.

Tayvan Defans Bakanlığı, Çin’in gelgel ve deniz araçlarının elektronik izleme araçları, devriye uçakları, gemiler ve füze sistemleriyle izlendiğini açıkladı. Açıklamada, antrparantez uçaklardan 21’inin Tayvan Boğazı’nda tarafların güçlük alanlarını sınırladığı kabul edilen gelgel ve deniz hattının doğusunda ve Tayvan’ın Gelgel Defans Tanımlama Bölgesi’nin (ADIZ) güneybatı bölümünde uçtuğunun belirlendiği kaydedildi.

Pelosi’nin Ada’yı mülakat ettiği dolaşma tatbikatlar başladı

Vekillik, Pelosi’nin Ada’yı ziyaret ettiği 3 Ağustos’ta 27, ziyaretin arkası sıra Cezire çevresinde tatbikatın başladığı 4 Ağustos’ta ise 22 Çin savaş uçağının Tayvan çevresinde görüldüğünü, 4 Ağustos’ta Çin asıl karasından ateşlenen 11 güdülebilen füzenin Tayvan’ın “kara suları” adına gördüğü bölgeye düştüğünü belirtmişti.

Antrparantez 5 Ağustos’ta 68 savaş uçağı ve 13 kavga gemisinin, 6 Ağustos’ta ise 20 tayyare ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 uçak ve 14 geminin Cezire çevresinde görüldüğü açıklanmıştı.

Fiili kuşatma

Çin’in sonuç 4-7 Ağustos tarihlerinde düzenleyeceğini açıkladığı tatbikatlar, buyuru ihtilafı zarfında olduğu Cezire’nın çevresinde fiili bir abluka oluşturmuştu. 6 bölgede düzenlenen tatbikatlar yüzünden gâh alanlar, gemi ve uçak trafiğine kapatılırken boğazda düzenlilik endişesi nedeniyle seferlerin aksadığı duyurulmuştu.

Çin ordusu, evvel yapılan açıklamada, tatbikatlarla ilgilendiren yayımlanan hava ve deniz güvenliği uyarılarının (NOTAM) süresi pazar haset öğle vakti saatlerinde dolmasına rağmen tatbikatları sürdüreceğini söylemişti.

Ne olmuştu?

Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kongre heyetinin sabık hafta yaptığı görüşme, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin müstacelen ardından yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını bildirmiş, Defans Bakanlığı birlikte Ada çevresinde “bire bir paradigma askeri tatbikat” düzenleyeceğini duyurmuştu.

Pelosi, 25 sene aradan sonraları Cezire’yı konuşma fail önceki BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan geçmiş 1997’üstelik Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı müzakere etmişti.

“Tayvan’ın dostu” Pelosi, Tayvan Parlamentosu’nu görüşme etti

Çin’den Pelosi’nin Tayvan ziyareti sonrası tecim yasağı

Çin, Pelosi’ye yaptırım kararı aldı

Nancy Pelosi’den ‘Tayvan ziyareti’ açıklaması

Çin’den Tayvan açıklaması: Gerginliğin biricik sebebi BENDE’dir

Avustralya, Tayvan Boğazı’nda ‘gerilimi düşürün’ çağrısı yaptı

Çin, Tayvan çevresinde tatbikatları sürdürüyor

Share: