TAZELENME ÜNİVERSİTESİNDE DUYGULANDIRAN İLK MEZUNİYET

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi evvel dönem öğrencilerinin mezuniyet töreni gerçekleştirildi. 167 tazelenme öğrencisi 60 yaşından sonraları çıkışlı olma heyecanı yaşadı. Hayatını kaybeden öğrencilerin muvaffakiyet belgeleri yakınlarına takdim edilirken salonda önsezi meşbu anlar yaşandı.

Akdeniz Üniversitesi’nde 60+ Tazelenme Üniversitesi I. Çağ Kat Töreni ve I. Uluslararası 60+ Tazelenme Üniversitesi ve Gerontoloji Bölümü Mektepli Kongresi gerçekleştirildi. Atatürk Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen törene Esenlik Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aygen Yılmayan, Zayıflık Çalışmaları Araştırı ve Aplikasyon Format Müdürü (YAÇUMER) ve Gerontoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Nemli Hizmetleri Ofis Müdürü Etem Sardoğan, Ocak ve Toplumsal Hizmetler İl Müdür Muavini Eşref Yazar Ekmen, Akdeniz Üniversitesi tedris üyeleri ve tazelenme öğrencilerinin beraberinde Eskişehir Küçük Asya Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tazelenme öğrencileri ve koordinatörleri katıldı.Yapılan törenle 167 tazelenme öğrencisi mezun oldu.

ÖĞRENMENİN YAŞI OLMADIĞINI GÖSTERDİLER

Tören konuşmalarını yazmak üzere YAÇUMER Müdürü ve Gerontoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, eğitimin vücut boyu devam ettiği anlayışıyla 2016 yılında çıktıkları 60+ Tazelenme Üniversitesinin ilk poyra mezunlarını verdiğini söyledi. Prof. Dr. Tufan, 2016 yılında başlayıp 2020 yılında çıkışlı olan öğrenciler üzere intaç törenini pandemi sebebiyle rötarlı namına bugün düzenlediklerini belirtti. Mezun olan öğrencileri tebrik kartı eden Prof. Dr. İsmail Tufan ‘İlk kuşak mezunlarımız öğrenmenin yaşı olmadığını, sermaye boyu bitmeme ettiğini gençlere anlatırken bunun deneyimini şahsen yapan önceki tohum olduğunu birlikte gitgide gururla anlatacaklar dedi.

TÜRKİYE’YE BENZER OLDU

Tazelenme Üniversitesinin toplumsal yük projesi olarak başlayıp daha sonradan izzet tarafından üstlenen yegâne proje olduğunu rapor fail Prof. Dr. İsmail Tufan, ‘Tazelenme Üniversitesini 2020 yılında Familya ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’na devrettikten sonradan 7 üniversitede elan Tazelenme Üniversitesi ofisleri kuruldu. Gönüllü öğüt veren hocalarımız ve benim amacıyla bundan elan sunturlu ayrımsız molekül olamazdı. Azim ve fedakarlıkla sulayıp yeşerttiğimiz bu fidana devletimizin erbap çıkması bizim amacıyla arz iri ödüldür diye niteleyerek konuştu.

NORVEÇ’TEN FAHRI ÖĞRETİM ÜYESİ

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümüne Norveçli konuk öğretim üyesi olarak gelen Prof. Dr. Anne Sofie Helvik, 60+ neslin bire bir temsilcisi olarak bu etkinlikte olmaktan bahtiyarlık duyduğunu söyledi. Akdeniz Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ile tanışmış olmaktan ve programa katılmaktan etraf bahtlı hissettiğini söyleyen Müderris Helvik, yaşam boyu öğrenmenin ve kendini geliştirmenin oylumlu olduğuna değinerek mezunları tebrik kartı etti.

KEPLERİNİ FIRLATTILAR

Açılış konuşmalarının peşi sıra bitirme törenine geçildi. Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi yeryüzü haddinden fazla gözyaşı almış birinci mektepli İzzettin Gökalp’a sükse belgesi Prof. Dr. Aygen Yılmaz marifetiyle, sunma haddinden fazla gözyaşı almış ikinci mektepli Hamdi Oktay Tutçuoğlu’na başarı belgesi Prof. Dr. İsmail Tufan vasıtasıyla, sunma çokça yaş almış üçüncü mektepli Mine Vural’a ise başarı belgesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nilüfer Korkmaz Yaylagül yoluyla sunma edildi. Yekpare tazelenme öğrencileri sükse belgelerini aldıktan bilahare hep birlikte sahnede keplerini havaya fırlatarak mezuniyeti kutladı.

DUYGULANDIRAN ANLAR

Törende 60+ Tazelenme Üniversitesi 2016-2020 yılı çağ öğrencileri ortada hayatını kaybeden öğrenciler da anıldı. Prof. Dr. İsmail Tufan, kaybettikleri öğrencilerin başarı belgelerini yakınlarına arz ederken salonda önsezi meşbu anlar yaşandı. Prof. Dr. Tufan, kaybettikleri öğrencilerinin ermiş hatıralarını sonsuza büyüklüğünde yaşatacaklarının sözünü verdi.

Törende antrparantez Antalya Fehamet Konservatuvarı saz bölümü öğrencileri Miyat Nurbergen flüt ve Dameli Nurbergen piyano ile dinleyenlere enstrüman ziyafeti sundu.Share: