TBMM Amasra Beyaz Zehir Kazası Araştırma Komisyonu toplandı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Umum Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, 41 işçinin hayatını kaybettiği Amasra’daki eroin ocağındaki patlamaya ilişik, “Bizim özlük öngörümüz, araştırmalar ve eldeki veriler havalandırmadan kaynaklanan ayrımsız sevgili olmadığı, ayrımsız ilçe olmadığı şeklinde.” dedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana mevrut eroin kazasının cümle yönleriyle araştırılarak benzer kazaların önlenmesine müteveccih tedbirlerin belirlenmesi üzere kurulan TBMM Araştırma Komisyonu, DÜRÜST Tümen Kayseri Mebus Taner Nasip başkanlığında toplandı.

Kader, konunun umum yönleriyle aydınlatılması üzere çalıştıklarını, ait kamu çalım ve kuruluşlarının temsilcilerini dinlediklerini, ferda de konuyla ilgili uzman akademisyenleri dinleyeceklerini söyledi.

Amasra’daki eroin ocağında inceleme yapacaklarını ve beyaz zehir şehitlerinin aileleriyle görüşeceklerini tamlayan Nasip, “Komisyonumuzda, Mecliste grubu kâin bütün partilerin mensupları yerine bire bir hassasiyetle, kendimizi yargının yürütmenin yerine koymadan, hâkimiyet cümlelerini kullanmadan konuşmalarımızı yapacağız ve araştırma raporunun sonucunu kamuoyuyla paylaşacağız.” diye niteleyerek konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Şanlı Kenanoğlu, Alt Kurul çalışmaları sonunda bu asıl faciaların aynı henüz yaşanmamasını sağlayacak kararlar alınmasını murat etti.

Soma’daki eroin kazasının ardından Mecliste kurulan Komisyonun öneri ve raporlarının uygulanıp uygulanmadığının birlikte komisyonca araştırılması gerektiğini dile getiren Kenanoğlu, eski kazaların ardından gerekenler yapılmadığı için bu tuhaf kazaların gine yaşandığını söyledi.

“Maalesef bizde ricat kültürü namevcut”

CHP Zonguldak Mebus Ünal Demirtaş, Komite Başkanı Şans’ın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığı dönemde 6 iri maden kazası yaşandığını ifade ederek “Sizin döneminizdeki beyaz zehir kazalarında, kurumların başındaki arz erdemli hayat adına siyaseten siz sorumlusunuz. 6 eroin kazasında vekillik yapmış kişi kendisine bu Komisyonda olmamanız henüz makul olurdu diyerek düşünüyoruz.” dedi.

Soma’daki eroin kazasından öğüt alınmadığı üzere bu cins kazaların devam ettiğini savunan Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Maatteessüf bizde ricat kültürü bulunmayan. Medeni bire bir ülkede olsaydı erke bakanı istifa ederdi. Ayrıca Amasra’daki kazanın peşi sıra hazırlanan ehlihibre raporunda olayın yüzde 80’i açığa matrut. Raporda TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun 3 maddeden kusurlu olduğu, umum müdür yardımcısının da detone olduğu yazıyor. Olayda yegâne maddeden detone kâin tıpkı mühendis vakfedilmiş ama 3 maddeden kusurlu olan Umum Müdür azade. Bu iki kişinin üzerindeki ayrıcalık tıpkısı an evvel kaldırılıp yargılanmalarına başlanmalı. Ayrıca iki dönem geçmiş Kazım Eroğlu’nun Enerji Bakanı’na istifasını sunduğu fakat akseptans edilmediği yönünde haberler bundan sonra ve yalanlanmadı dahi. İki eğin düzey bürokrat halen koltuğunda oturuyor. Şayet istifası kabul edilmediyse Bakan marifetiyle TTK Umumi Müdürü ve Yardımcısı korunacak diyerek düşünüyoruz. Tabii entelekt yapmıyoruz ama gerçeklerin açığa çıkması bile lazım.”

Şans’ın Komisyon Başkanlığına itiraz

Komite Başkanı Kader, Demirtaş’a reaksiyon göstererek “Teessürat üzerinden siyasa yapmayacağımızdan bahsetmiştim. Ehlivukuf raporu vardır amma sonuç karar değildir. Hukukçular bunu çok mebzul agâh. Şu anda TTK Genel Müdürü ve ilgili genel müdür yardımcısı burada bulunmuyor. Bulunmaları akıllıca değildi.” cevabını verdi.

Komisyon üyelerinden hüküm içeren cümleler kurmamalarını talip Felek, “Tığ yargının yürütmenin durumunda değiliz. Bu kazanın sebeplerine inilmesiyle alakalı hangi gerekiyorsa sözümüzü ve emeğimizi esirgemeyeceğiz. Tek şekilde bu konunun kenarda kalmasına göz yummayacağız.” diye konuştu.

CHP Zonguldak Mebus Bahir Yavuzyılmaz’ın “Eksantrik Encümen başkanı yapacak kimse namevcut muydu DÜRÜST Öğür’üstelik?” sözlerine Yıldız, “Benim nezaketimi zorlamayın. Teessürat üzerinden sömürme yapmayın.” karşılığını verdi.

CHP Antalya Saylav Münevver Özer, herkesin yük alması gerektiğini söyleyerek “Sayın Kader 6 kazada bakandı. Hiçbir hesap vermedi, ‘Ben külfet alıyorum.’ demedi. Burada komisyon başkanı olması benim açımdan akla yatkın değildir. Yani bu kapsam FETÖ komisyonundaki FETÖ’cünün encümen başkanı olması kadar bir şeydir. Yapmayın rüfeka, bu anlayıştan çıkı çıktı. Bu, tümen meselesi değil, hepimizin meselesi. 41 madencinin vebali boynumuzadır.” ifadesini kullandı.

“Kazanın işleyiş şekliyle alakalı kaza tatmin raporu oluşturulacak”

Komisyonda, TTK Genel Müdür Yardımcısı Aşure Ayı Kiraz ve bazı TTK yetkilileri, kurumun mevzuatı, yapısı ve çalışmalarıyla ilgilendiren tike yaptıktan sonra Amasra’daki maden ocağında yaşanan kazaya ilişik soruları yanıtladı.

Kiraz’ın, soruların çoğunun ustalık olması zımnında yazılmış olarak vukuf sunmayı önermesi üzerine Encümen Başkanı Baht, “Şu anda bize bu konuyla ilişkin her tür konuyu anlatabilirsiniz. Beceri bilgelik de verebilirsiniz. Icabında vukuf alacağınız yetkililerle telefonla angajman kuralım. Kâfi ki bugün bize deli dolu ve dinç bilgiler verin.” dedi.

Kiraz, Amasra’daki eroin ocağındaki asıl aspiratörün 1978’üstelik kurulduğunu ve 11 bin metreküp/an kapasitesi olduğunu kaydetti.

Mevzuata bakarak aspiratörün koşa cepheli çalışması gerektiğini anlatan Kiraz şöyle konuştu:

“Aspiratörün kapasitesi mikro değil ama mevzuat çift taraflı çalışmasını istiyor. Eskimemiş emmeç için eksiltme yapıldı fakat süreç pandemiye balya geldi. O dönemde firma gereç tedarikinde sorun yaşandığını söyledi. Sonraları makul teklifler olmadığı amacıyla ihale 3 misil esasen yapılmak zorunda kaldı. 18 Ekim 2021’üstelik yeni sözleme imzalandı. Firma üstlenme süresi içerisinde sıkıntılı dışından gelecek malzemeyi realizasyon edemediği gerekçesiyle süre uzatımı istedi. Süre uzatımı verdik. Sonradan yine süre uzatımı temenni edildi. Firma en son eksiklikleri tamamladığını, sahaya getirip montaj yapacağını söyledi amma bu özel format yaşandı.”

Kiraz, yıpranmamış aspiratörün bu cins benzeri kazaya etkisinin olmayacağını aktararak “Bizim kendi öngörümüz, tetkikat ve eldeki veriler havalandırmadan kaynaklanan tıpkı kaza olmadığı şeklinde. Mevzuat, ivedili aynı durumda ve ihtiyaç halinde emiş hesabına itiş yapabilen bire bir aspiratör olmasını öngörüyor. Ancak böyle aynı emmeç olsaydı birlikte kazaya etkisi olmazdı.” ifadesini kullandı.

Kazanın, TTK marifetiyle üstelik araştırıldığını anlatan Kiraz, “Elimizdeki mukayyet veriler, işçilerin ifadeleri ve özge verilerle süreci değerlendirmeye çalışıyoruz. Bilirkişi arkadaşlarımız tıpkı araya gelip farklı senaryoları değerlendirmeye çalışıyor. yavaş yavaş, kadem aşama değerlendirme yapılıyor.” dedi.

Komisyon Başkanı Şans, lokma ve açıklamaların “yeterince aydınlatıcı” olmadığı kanaatine vardıklarını belirterek TTK Genel Müdür Yardımcısı Kiraz’ın kamu soruları basamak almasını ve ati hafta baştan Komisyonda uzun kendisine vukuf vermesini istedi.

Maden ve Yer Yağı Kontrol Umumi Müdürü (MAPEG) Cevat Güre ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Bay Ayaz da kurumlarının emek ve faaliyetleriyle ilgilendiren Yarkurul üyelerine hikmet verdi.

Share: