TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırma Komisyonu’nda ‘Taner Yıldız’ Tartışması… CHP’liler Bakanlığı Dönemindeki Kazaları Anımsatarak Yıldız’ın…

TAMER ARDIL ERŞİN

TBMM Amasra Maden Kazasını Araştırı Komisyonu’nda, bozuk Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Taner Şans’ın alt kurul başkanı olması tartışmalara hastalık oldu. CHP Zonguldak Milletvekili Bahir Yavuzyılmaz, bakanlığı döneminde yaşanan maden kazalarını anımsatarak Şans’ı başkanlık görevini bırakmaya nida etti. Yavuzyılmaz, “Nezakette de bulunabilirsiniz” dedi. CHP’lilerin ısrarları konusunda Baht, “Nezaketimi zorlamayın” yanıtını verdi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Teşrinievvel 2022 tarihinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgili eroin ocağında 41 madencinin ölümüyle sonuçlanan faciayla ilişik TBMM’da kurulan Amasra Eroin Kazasını Araştırı Komisyonu toplandı. Komisyon Başkanı Taner Felek, “İnşallah kendimizi yargının, yürütmenin yerine koymadan, egemenlik cümleleri kurmadan konuşmalarımızı yapacağız. Araştırma raporunun sonucu birlikte kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

HDP İstanbul Saylav Yüce Kenanoğlu, asıllar konusunda hezel alarak, “Ön yargılı bakmıyoruz meseleye. Amma elimizde Soma faciasıyla ilgilendiren oluşturulmuş bire bir tabir var. Soma faciasından bilahare oluşturulan komisyonun çıkarmış olduğu öneriler ne etap gerçekleştirildi, gerçekleştirilmemişse hastalık gerçekleştirilmedi?” diyerek komisyonun bunu sorgulaması gerektiğini ifade etti.

Kenanoğlu, Soma raporundakiler dikkate alınmadığı üzere Amasra faciasının yaşandığını belirterek, “Bu komisyonun rüçhan işinin Soma raporunu inceleyip, o rapordaki önerilerin ne kadarı yerine getirilmiş onu incelemesini isteriz” dedi.

TANER YILDIZ İTİRAZI

CHP Zonguldak Mebus Ünal Demirtaş, Taner Talih’ın komite başkanı olmaması gerektiğini belirterek, “Sayın Başbuğ bakanlığınız döneminde 6 nazik maden faciası yaşandı. Yani Mustafa Eksiksizlik Gösterişli, Dursun Bey, Karadon, Kozlu, Soma ve Ermenek’te. Siz de Erke Bakanı yerine burada görev yaptınız. Gerçekte siyaseten de sorumlususunuz bu kazaların, kurumların başındaki genişlik efdal kişi adına. Amma şimdi bu komisyona bakıyoruz. Bu şekilde 6 kazada vekâlet yapmış sevimli yerine, bu komisyonda olmamanız henüz akla yatkın olurdu. Zira netice itibariyle sizin döneminizde 6 kazamız oldu. Kazalar devam etti, sonuç alamadık. Soma kazasında da esasen yarkurul oluşturuldu, sizin döneminizde ama tıpkısı akıbet alamadık. Soma kazasından ders alınmadı, o dönemki rapordaki öneriler namına getirilmedi” diyerek konuştu.

Demirtaş, “Hukukun işlemiş olduğu bire bir mutluluk olsaydık, erke bakanı çekilme ederdi. Ama maatteessüf bizde çekilme kültürü namevcut” dedi. Demirtaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu Umumi Müdürü Kazım Eroğlu’nun tutuklanması gerektiğini belirterek, “Bizim endişemiz şu, o büyüklüğünde evgin ayrımsız kapsam var. Enstantane dakikasında başlamış. İki şerha peş dozaj kırtasiyeci koltuğunda oturuyor. Ehlivukuf raporunda birlikte belirleme edilmiş. Eğer incizap ettiği halde, Erke Bakanı yoluyla akseptans edilmemişse, etmek kim TKK Umumi Müdürü ve yardımcısının Enerji Bakanı yoluyla korunacağını düşünüyoruz” diyerek düşüncesini açıkladı.

CHP Zonguldak Mebus Deniz Yavuzyılmaz de Talih’ın görevini bırakmasını isteyerek “Nezakette da bulunabilirsiniz” dedi. Yavuzyılmaz’ın ” YANLIŞSIZ Parti’bile bu görevi yapabilecek başka milletvekilleri da var” demesi üzerine Şans, özlük dönemiyle ait yargının kararını verdiğini kaydederek, “Bunlarla ilişkin, siz bunların üzerine benzeri kamu mi terennüm etmek istediniz, ne düzenlemek istediniz şu anda” diye niteleyerek sordu.

Yavuzyılmaz, “Sizin Enerji Bakanlığı döneminde bu kazaların sık sık yaşandığı, bu konuyla ilişkin sizin atıl, salahiyetsiz, Türkiye’de taşkömürü üretiminde sizin tek kararınızın uygulanan olmaması gerekir ki, bu kazalarda da payınız olmasın. Siz bu şekilde yetkisiz olduğunuzu söylüyorsanız, o bile kaydedilsin” diye niteleyerek cevap verdi.

“BENİM NEKAKETİMİ ZORLAMAYIN”

Yavuzyılmaz’ın ısrarını sürdürmesi üzerine Komite Başkanı Şans, “Benim nezaketimi zorlamayın. Benim nezaketim sizi yanılttı mı?” diye niteleyerek sordu. Yavuzyılmaz, “Benim canım elemli, canım göynük. Ego Zonguldak milletvekiliyim” dedi. Kader, “Acılar üzerinden siyaset yapmayın” karşılığını verdi.

Komisyon, Türkiye Taşkömürü Kurumu, Eroin ve Petrol İşleri Umumi Müdürlüğü ve Türkiye Kömür İşletmeleri yetkililerinin sunumuyla sürüyor.

Share: