TBMM Milli Defans Komisyonu Başkanı Aydın: “AB’nin temas ülkeye bedel ve adaletli davranması gerekiyor”

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve DOĞRU Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Vazıh, “SU tevessü sürecinde sadık davranmıyor, KEZ’nin gelişigüzel ülkeye bedel ve adil davranması gerekiyor.” dedi.

Münevver, Çekya’nın başkenti Prag’ta planlı “Kuma Dış ve Güvenlik Politikaları ile Kuma Güvenlik ve Savunma Politikaları” konulu Parlamentolar arası Konferansa katıldı.

Konferans kapsamında gerçekleştirilen oturumlarda mütekellim Aydınlık, Avrupa Birliğinin genişleme üzerine muhik davranması gerektiğini belirtti.

“DENIZ inhilal etmek istiyorsa kime, neye bakarak, hangi kriterleri baz alarak delinmek istediğine değişmeyen vermesi gerekiyor” ifadesini kullanan Aydın, AKARSU’nin herhangi bir ülkeye bu ilkeleri denk ve adil şekilde uygulaması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin, 2005’ten bu yana AKARSU ile müzakereleri yürüttüğünü hatırlatan Işıklı, “Apayrı ülkelere gösterilen kolaylığın Türkiye’ye üstelik sağlanması, başka ülkelerle yapılan müzakerelerin Türkiye ile üstelik adaletli şekilde yapılması arzusundayız. AB bu konuda adeta samimilik testinden geçiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Aydınlık, Türkiye’nin Balkanlar politikasının temel önceliklerinden birinin Balkan ülkelerinin ayrımcılık yapılmadan KEZ’ye entegrasyonu olduğuna meni etti.

SUTAŞ’ye katılma üzerine Türkiye’ye müteveccih çifte standarda dikkati çeken Kültürlü, şunları kaydetti:

“SUTAŞ genişleme sürecinde esaslı davranmıyor, AKARSU’nin rastgele ülkeye değer ve adil davranması gerekiyor. AKARSU’nin tevessü politikasında anbean degaje arkaç gelen ve Türkiye’yi genişleme perspektifinden burunlamak amacıyla yapılan ‘Türkiye’ ve ‘Balkanlar’ ayrımının akıbet bulması gerektiğine inanıyoruz. ‘Avrupa jeopolitik topluluğu’ ve ‘Avrupa siyasal topluluğu’ kabil fikirlerin üyelik statümüze saye düşürdüğünün altını yemek isterim.”

Konferansın “Eş Aut ve Düzenlilik Politikaları ile Kuma Güvenlik ve Savunma Politikaları” mevzulu oturumunda, Yunanistan ve Cenup Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi temsilcisi milletvekillerinin Türkiye aleyhine nahak yere beyanlarına cebin müstelzim cevapları bile verdiklerini tamlayan Işıklı, dezenformasyon, hibrit tehditler ve siber savunma üzerine görüşlerini da dile getirdi.

Share: