TBMM Umumi Kurulu toplandı

TBMM Umumi Oturmuş, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş başkanlığında toplandı.

Erdoğmuş, toplantının başında üç milletvekiline gündem dışı küçümseme verdi.

HDP Tunceli Mebus Alican Önlü, intihap bölgesinin sorunlarına değindi. Kentte aylakçılık nedeniyle gençlerin gelecek umutlarını yitirdiğini öne süren Önlü, ” Dersim’e tek envestisman yapmayan hükümet, yoksulluğa mahkum ettiği insanlarımızı koruculuğa iterek cemiyet içre anlaşmazlık yaratmaktadır. Bunun amacıyla bir ufuk değişikliğine gerekseme var. Dersim’in sorunlarını çözmek üzere gerçekçi politikalara gerekseme var.” dedi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay’daki Suriyeli nüfusunun temas geçen dönem arttığını ileri sürdü.

Yaklaşan seçimlerde Hatay’da fikir kullanacak müntehip sayısında majör artışların görüleceğini savunan Güzelmansur, “120 bin Suriyeli seçmenin 24 bini Hatay’da yaşamaktadır. 2019 domestik seçimlerinde Suriyeli seçmen sayısı 13 destek. Şimdi 24 bin ergin. Bu artma hızı hakeza devam ederse 5-10 yıl sonradan Hatay’daki seçimlerde ne olacağını kimesne kestiremez. Bu Türkiye için da Hatay için bile aynı risktir.” diye niteleyerek konuştu.

YANLIŞSIZ Fırka Bursa Milletvekili Yâren Özen, Bosna Hersek’in geçmiş Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’i vefatının 19’uncu yılında ocumak ile andıklarını söyledi.

İzetbegoviç’in, son 100 yılın bildirme şanlı düşünüm insanlarının başında geldiğini, savaşım ve kararlılığın simgesi olduğunu vurgulayan Özen, “Aliya, fikirleri ve eserleriyle çağını kendisine hayran bırakan aynı entelektüeldi. Savaşın, soykırımın mutedil durumunda inandıklarını savunan, inandığı üzere vicdanlı ve ahlaklı kalabilen ayrımsız liderdi. Bilgili reis rahmetlik Aliya İzetbegoviç’i tıpkı kez henüz rahmetle anıyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: