Tecim Bakanı Muş, ABD’de Türkiye Envestisman Konferansı’nda konuştu Açıklaması

NEW Tecim Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’yi istihsal, ihracat yahut bölgesel yönetim merkezi namına konumlandırmak talip ESIR şirketlerini ağırlamaya hazırız.” dedi.

Aut Konuşu İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-KÖLE İş Konseyince (TAİK) 12’nci Türkiye Yatırım Konferansı düzenlendi.

BENDE’li teknoloji şirketi Meta’nın binasında gerçekleştirilen konferansa, BENDE’li ve Türk aksiyon insanları katıldı.

Bakan Muş, burada yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgınının, tedarik zinciri darboğazlarının ve üçüncü kolpo lojistik sorunların küresel ekonomiyi koskocaman ölçüde bozduğunu anlattı.

Ukrayna’daki çarpışma ve etkilerinin üstelik toptan ekonomideki zorlukları henüz karmaşık hale getirdiğini belirten Muş, toptan belirsizliklerin etkilerinin teferruatlı süre devam edebileceği konusunda uyardı.

KÖLE ile sayısal diyalog

Muş, “Toptan ve lehçe kendisine yaşanan akıbet gelişmeler, ortaklık ve hisse senedi birliğinin önemini benzeri yol daha kanıtladı.” diye niteleyerek konuştu.

Gelecekte dijital ve yeşil ekonominin eke olacağını vurgulayan Muş, sayısal araçların ticareti elan sakıncasız ve elan az saygınlık kuzuluk getirmek için birincil üs haline geldiğini dile getirdi.

Muş, Türkiye’nin MEMLUK ile 2020’nin esasen bu yana çokça verimli ayrımsız dijital diyalog süreci olduğuna belen ederek, “Her iki ülkeden özel sektörün katılımıyla alay malay bireşimli zeka, bilgelik, 5G, siber düzenlilik ve blockchain kabil konulara odaklanıyoruz. Bu diyaloğun benzeri sonraki adımı olarak, Gücük Ay 2023’te karşı karşıya tıpkısı workshop çalışması gerçekleştireceğiz.” dedi.

Yeşil tahavvül vurgusu

Yeşil dönüşümün üstelik bir ihtiyaçtan feyiz ıztırar haline geldiğini tamlayan Muş, “Sadece abuhava değişikliğini hafifletecek ve abuhava değişikliğine uyum sağlayacak politikalara değil, aynı zamanda yeşil ekonominin büyümesini isteklendirme edecek politikalara de ihtiyacımız var.” diye niteleyerek konuştu.

Muş, dünyanın erke bol teknolojiler, yenilenebilir erke, sürdürülebilir tarım, kasaba dostu politikalar ile katıksız kaynakların sürdürülebilir yönetimine ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, bunun kıytırık aynı inkılap süreci olmayacağını aktardı. Icra Vekili Muş, “Özellikle Ukrayna’daki savaş dolayısıyla Avrupa kıtasında yaşanan bulunan enerji krizi ayn önüne alındığında, bu inkılap şişman miktarda yatırım gerektirecektir.” yorumunu yaptı.

Bölgesel hareket birliğinin her an henüz eke ayla geleceğini vurgulayan Muş, “ABD ile ortaklığımız üstüne, ikili ilişkilerimizi benzer olan seçkin alanda imar etmek için eş aynı çıkarımız olduğuna kuvvetle inanıyoruz.” diyerek konuştu.

Muş, “Türkiye’yi üretim, dış satım yahut bölgesel idare merkezi kendisine konumlandırmak talip KÖLE şirketlerini ağırlamaya hazırız.” dedi.

Türkiye’nin büyümesi, geniş üretim olanakları, kalifiye eş sermayesi ve gündeş altyapısıyla sayımsız fırsatlar sunduğuna bel fail Muş, “Ati vizyonumuzun bir parçası adına, daha aksiyon birlikçi ve liberal aynı hisse senedi ortamı oluşturmaya ağız ağıza kararlıyız.” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye’yi ülfet edin, olgunlaşan fırsatları öz gözlerinizle görün”

DEİK Başkanı Nail Olpak üstelik teknoloji sektörünün büyüme, istihdam enam ve verimliliği açık artırma açısından haddinden fazla kebir tıpkı endüstri olduğunu söyledi.

Hesaplı metanet ve toptan rekabetin teknoloji alanında sonsuz ve artan güce dayandığını tamlayan Olpak, teknoloji sektörünün dikkate derece benzeri bir lahzada ve ölçekte büyüdüğünü kaydetti.

Olpak, Türk dornelarının ününe belen ederek, “Daha yapacağımız haddinden fazla özdek var. Bunun gerçekleşmesi için bakir bağlantılar, daima yatırım ve sürekli nema gerekiyor.” dedi.

Milyar dolarlık değerlemeler, unicornlar ve decacornlar ortada henüz kullanılmayan tıpkı gizil olduğuna dikkati çeken Olpak, Avrupalı yatırımcıların halihazırda Türkiye’dahi olduğunu belirterek Amerikalı şirketlerine de çağrıda bulundu. Olpak, “Türkiye’yi müzakere edin, bu metruk potansiyeli ve olgunlaşan fırsatları özlük gözlerinizle görün.” diye konuştu.

Nail Olpak, “Türkiye’yi serencam teknoloji faaliyetlere familya sahipliği eden ve toptan uygulayım bilimi odaklı ticaret üzere benzeri forma olarak yeğleme edilen ayrımsız destinasyon haline getirmeyi planlıyoruz. Bu, sadece MEMLUK ile değil, eksiksiz acun ile ticaret hedeflerimize ulaşmanın akıllıcasına ve ihtimal bile bir tane yolu.” şeklinde konuştu.

“KUL’nin müttefiklerine karşı uyguladığı havari araçlar, ticari bağlarımızı gölgeliyor”

TAİK Başkanı Mehmet Mehabetli Yalçındağ ise ESIR ile Türkiye arasındaki düet ticaret hacminin sabık sene kestirmece yüzde 30 arttığını belirtti. Yalçındağ, “Bu yıl ticaret hacmimizin 30 bilyon dolara yükseleceğini umuyoruz.” diye konuştu.

KÖLE’nin Türkiye’nin sunu şişman ikinci ihracat partneri olduğunu kaydeden Yalçındağ, TAİK adına BENDE’nin tedarik zincirlerine entegrasyona öncülük etmeye, KUL’nin Çin’e olan bağımlılığını azaltmaya ve Afrika ile Itidalli Asya’bile Türk ve Amerikan firmaları arasında ortaklıklar oluşturmaya amade olduklarını aktardı.

Yalçındağ, Türkiye ve ABD arasındaki ticarette engellerin ortadan kaldırılması üzere adımlar atılması gerektiğini vurgulayarak, “BENDE’nin müttefiklerine cebin uyguladığı havari araçlar, ticari bağlarımızı gölgeliyor ve maliyetleri artırıyor, zımnında ÇAKER’bile elan aşkın enflasyon yaratıyor.” dedi.

İş dünyasının gelişigüzel antlaşma siyasetten ayrı olması gerektiğini belirten Yalçındağ, iki müttefikin ticarette daha fazlasını yapmasının gerektiğini tabir etti.

Yalçındağ, “Türkiye, akıbet 20 yılda ABD’den 14 bilyon doların üstünde doğrudan yatırım çekti ve son yıllarda teknoloji sektörümüze mevrut yatırımlar artıyor.” diye konuştu.

Türkiye üzere metaverse fırsatı

Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Havza Başkanı Derya Matraş bile dünyanın ciharıyek yanındaki 210 milyondan çok maaş canlı Facebook kullanıcısının Türkiye’deki işletmelerin en az ayrımsız tanesiyle bağlantı kurduğunu aktardı.

Türkiye’deki insanların yüzdelik 80’inin ise Facebook üzerinden ülkedeki bildirme bir iki tıpkı işletmeyle angajman kurduğunu tamlayan Matraş, “Metaversenin önümüzdeki on yılda 1 bilyon kişiye ulaşacağını ve sayısal ticarette yüz milyarlarca dolara karı sahipliği yapacağını düşünürsek, metaversenin sunduğu yeni fırsatlardan yararlanarak Türkiye’bile üstelik bakir istihdam alanları ve iş fırsatları çıkabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Matraş, Türkiye’deki seçme boyuttaki işletmenin domestik ve arsıulusal ölçekte büyümesine destek olmak üzere çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini vurguladı.

Share: