Terörden arındırılan Tendürek’te dağcılar zirvede Türk bayrağı açtı

Van’de asayiş güçlerinin gerçekleştirdiği kalburüstü operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek’e dağcılar aç tırmanış gerçekleştirdi.

Balkı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri beyninde mevcut Balaban Tendürek (3 bin 533 metre) ile Epey Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, akıbet zamanlarda hesaplı operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren güvenlik güçleri, önceleri birçok şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak tehlikesiz kuzuluk getirdi.

Güvenli kuzuluk getirilen dağda zirve heyecanı

Akşehir Enerjik Dağcılık Terbiye Merkezi (AKADEMİK) Başkanı Meze Çini, AA muhabirine, güçlü coğrafyası ve volkanik yapılarıyla aşina dağda doruk yolculuğunu anlattı.

Tendürek tırmanışı üzere güvenlik zımnında mufassal yıllar izin beklediklerini anlatan Çini, “AKADEMİK kulübümüz ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Dert İl Temsilciliği organizesinde 13 dağcıyla askerimizin belirlediği rota doğrultusunda zirveye çıktık. Terörden arındırılmasıyla zirveye gezinti imkanı bulduk. Bölgede bir nice martir verdik, gazilerimiz vardı. Şehitlerimize yakarış ettik. Gözyaşlarımızı tutamadık. İniş öncesi bile İstiklal Marşımızı söyledik, Türk bayrağı açtık. Duygularımın tarifi namevcut.” diye konuştu.

Zirve yolculuğu 3 saat sürdü

Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü olan Çini, grupta şehit karye korucusunun oğlunun dahi vadi aldığını belirterek şöyle konuştu:

“Şahika yolculuğu 3 saat sürdü. Imdi huzurun bilgili olduğu bölgede alpinizm faaliyetlerinin yapılacak olması alım ve bahtiyarlık kaynağımız. Alp güvenlik güçlerimizin alın teri ve kanlarıyla terörden temizlediği yerde duygulanmamak elde değil. Çokça sayıda zirveye çıktım hiçbirinde bu büyüklüğünde hüzünlenmedim. Bu zamana kadar Tendürek zirvesine resmi ve istekli tırmanış gerçekleştirilmedi. Bu zamanda bize felek oldu. Allah devletimize zeval vermesin. Alp leşker, polis güçleri ve jandarmamızın ayağına taş değdirmesin.”

Share: