Teröristlerin Tendürek’te kullandığı 9 odalı in ile cephanelik bulundu

Van’bile güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği muvaffakiyetli operasyonlarla terörden arındırılan Tendürek Dağı bölgesinde teröristlerin yıllardır kullandığı 150’yi fazla barınak, barınak ve mağara imha edildi, haddinden fazla sayıda zırh ve mühimmat ele geçirildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçeleri beyninde bulunan Balaban Tendürek (3 bin 533 metre) ile Aşağılık Tendürek (3 bin 291 metre) dağları, akıbet zamanlarda ölçülü operasyonlarla teröristlerden temizlendi.

Çok sayıda mağaranın bulunduğu güçlü coğrafyası ve volkanik yapılarıyla yıllarca teröristlerin bildirme makro tahaffuz alanlarından biri olan bölgede gerçekleştirilen operasyonlarda, İçişleri Bakanlığının “Terörden Arananlar Listesi”nde saha düzlük 4 teröristin (2’si “yeşil”, biri “turuncu”, biri “boz” kategoride) üstelik bulunduğu 5 teşkilat üyesi işsiz hale getirildi.

Terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüren düzenlilik güçleri, ilkin bir nice şehidin verildiği bölgeyi terörden arındırarak sakıncasız hale getirdi. Bildirme erdemli zirvesine soy bölgesi kurulan ve Türk bayrağı dikilen bölgeye henüz bayındır ulaşılması üzere 12 kilometrelik defa yapıldı. Ayrıca Nazik Tendürek Dağı kraterinin etrafından dönen yolun dağın zirvesine yerleştirilen 360 rütbe açılı termal kameralarla üstelik daima arama altında tutulması sağlandı.

150’nin üzerinde mağara, barınak ve sığınak imha edildi

Güvenlik güçlerinin kontrolü vasıtasız bırakmadığı Tendürek bölgesi ve zirvesinde teröristlerin senelerce kullandığı in, melce ve sığınaklar, biricik biricik bulunup imha ediliyor.

Volkanik taşlarla ciltli dayanıklı arazide, sıra kavurucu sıcağa, akşam üstelik itici havaya rağmen fedakarca görev işleyen İl Açıkgöz Komutanlığı bünyesindeki komandolar, termal almaç, gece görüşlü bakaç ve evcil silahlarla taharri tarama faaliyetlerini yürütme ediyor.

Saatlerce yürüyerek bölgeyi karış karış gezen, bakılmadık kayran bırakmayan komandolar, şu ana büyüklüğünde 150’nin üzerinde in, melce ve sığınağa girdi. Komandolar, bu sığınaklardan 70’e yakınının sığınak ve barınak adına kullanıldığını, 40’a yakınında da yaşam malzemesi, cephane ve geri hizmet malzemelerin saklandığını tayin etti.

Son adına teröristlerin senelerce barınma ve örgütsel yetişek üzere kullandığı, zarfında mutfak, abdesthane ve depoların üstelik bulunduğu yaklaşık 50 metre uzunluğundaki 9 odalı nazik ayrımsız in ortaya çıkarıldı.

Kayaların arasında oluşturulan eksik metrelik bilinmez geçitten mağaraya giren komandolar, mağarada yüzlerce tombul, 2 elektrik üreteci, 9 akümülatör, taşınabilir güneş enerjisi paneli, kablolar, soba, aile, içi benzin ve mazot meşgul 7 bidon, ruba, ayakkabı, tencere ve tava, battaniye, ütü ve masası, merhem, yüklü miktarda makarna, öz, şeker, pirinç kadar besin malzemeleriyle tezkere ve birçok örgütsel doküman ele geçirdi.

Bölgeyi didik didik arayan komandolar, mağaranın aynı kilometre aşağısında noksan metre genişliğinde, 6 metre uzunluğunda teröristlerin cephanelik yerine kullandığı benzeri başka in buldu.

Güvenliğin sağlanmasının arkası sıra karın giren komandolar, burada de çok sayıda kalaşnikof, çeşitli silahlara ilgili 80 bin fişek, 16 halk bombası, tabanca, şarjörler, basık düzenek ve örgütsel malzemeler ele geçirildi.

Delil niteliği haiz malzemelere umum konulduğu, melce, melce ve mağaralar ile ele geçirilen sair malzemelerin imha edildiği güçlü operasyonu, Anadolu Ajansı muhabirleri görüntüledi.Share: