Tesisleşmeyle Gün Doğusu ve Güneydoğu’da liyakatli tenisçilerin sayısı artıyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı ve ilişkin kurumların Maşrık ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde sporun gelişmesine müteveccih yatırımları, açılan tesisler ve Türkiye Tenis Federasyonunun çalışmaları sonucu lisanslı sporcu sayısı 6 yılda kestirmece 8 intaç arttı.

Ülke genelinde 87 bin 88 lisanlı sporcusu kâin Türkiye Tenis Federasyonu, tenisin Maşrık ve Güneydoğu Rum bölgesinde yaygınlaştırılmasını sağlamaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Bu amaçla “Ağrı Dağı Cup”, “Erzincan Ergan Cup”, “Iğdır Kayısı Cup”, “Şanlıurfa Göbeklitepe Cup” ve “Van Akdamar Cup” isimleriyle bölge illerinde arsıulusal turnuvalar düzenleyen federasyon, çocukların ve gençlerin tenise olan ilgilerini artırmaya çalışıyor.

Bu kapsamda hem Toyluk ve Spor Bakanlığının hem de şehirlerdeki kurumların çalışmalarıyla birçok kullanılmamış tesisin hizmete alındığı Doğu ve Güneydoğu illerinde 6 sene öncesine kadar tenis branşında 1027 olan lisanslı sporcu sayısı bu sene 8 bin 50’ye ulaştı.

“Hedefimiz dünyanın bildirme gür sporcularını yetiştirmek”

Türkiye Alan Topu Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, AA muhabirine, federasyon namına bölgede tenisin yaygınlaştırılması ve tabana yayılması amacıyla çaba gösterdiklerini söyledi.

Toyluk ve Spor Bakanlığının “sporu tabana yayıyoruz” sloganıyla tenisin herkesin yaptığı benzeri spor haline gelmesi amacıyla birçok proje geliştirdiklerini rapor eden Durmuş, şunları kaydetti:

“Bölge illerinde arsıulusal turnuvalar düzenledik. Federasyon yerine ilkleri seviyoruz. Turnuvalarda sporcularımız, gençlerimiz uluslararası turnuvada oynama şansı elde ediyor hem birlikte Türkiye’birlikte kudretli sporcularımız dahi burada şampiyon olup dünyada daha ongun sportmen olabilmek için uğraş veriyorlar. Ayrımsız zamanda ülkemizin seçkin noktasının ne büyüklüğünde iyicene olduğunu hem kendi sporcularımıza hem da dünyanın birçok yerinden gelen sporculara göstermeye çalışıyoruz. Spor turizminin bizim amacıyla anlamı çokça nazik. Hedefimiz dünyanın genişlik ferah sporcularını eklemek. Bunun amacıyla şampiyonalar, CUP’lar düzenliyoruz. Bu üstelik ülkemizin domuzuna yerlerini, tarihi dokularını öncelemek, birer cazibe merkezi olduklarını tercüman olmak üzere bire bir okazyon oluyor.”

Tenis kortlarının imdi ilçelerde birlikte yapılmasını, bu kortların birlikte sporcularla dolmasını görmenin mutluluğunu yaşadığını dile getiren Durmuş, daha çok çok daha bereketli projelerle kalburüstü sonuçlar elde edecek sporcular yetiştireceklerini vurguladı.

Şark ve Güneydoğu Rum bölgelerindeki gençlerin ne kadar çaplı olduğunu bildiğini anlatan Durmuş, şöyle bitmeme etti:

“Yetenekli çocuklarımıza punt verildiğinde neler yapılabildiğini görüyoruz. Sonuç 10-15 yıldır Türkiye’birlikte alelhusus Doğu ve Güneydoğu Küçük Asya bölgelerinde spor ve tesisleşme anlamında haddinden fazla şişman bire bir takanak değişikliği var. Gençlerimize, çocuklarımıza hizmet ettiğimizde, tesislerde, kortlarda alan topu oynama şansı verdiğimizde hangi büyüklüğünde çaplı olduklarını ben gözlemliyorum. 19 senedir bu camianın içindeyim. Liyakatli çocuklarımızın sayısı seçme dönem artıyor. Özellikle bu bölgedeki çaplı çocuklarımızın çok henüz bereketli şeyler yapabileceğini biliyorum. Çocuklar mutluysa aileler birlikte bahtiyar. Çocukları üzere fedakarlık fail aileler, kortlarda alan topu oynayan çocuklarının sevincini gördüklerinde bahtiyar oluyorlar. Bu nedenle tenis haddinden fazla önemlidir. Çok mutluyuz ve elan iyicene şeyler yapacağız.”

Van İl Temsilcisi İshak Feyat: “Başarılarımızı tasarruf etmek üzere çalışıyoruz”

Tenis Van İl Temsilcisi İshak Feyat, sonuç zamanlarda tenisin kentte bağ görmeye başladığını belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Alan Topu Federasyonunun yaptığı tesisler sebebiyle bu sporun fosforlu ayla geldiğini anlatan Feyat, “Şu anda ilimizde yaklaşık 200 üzerinde hareketli 300 lisanslı sporcumuz var. Van’da 3 kulüp bulunuyor ve 3 alan topu antrenörüyüz. Bundan Sonra ihtiyaca yanıt veremiyoruz zira çocukların kilolu anlamda tenise ilgisi bahis konusu. Elimizden geldiğince çocukları ücretsiz şekilde kortlara alıp eğitim vermeye bitmeme edeceğiz. Şu temel büyüklüğünde 6 sporcumuz katıldıkları bölgesel turnuvalarda birincilik ve ikincilik dereceleri elde etti. Başarılarımızı artırmak için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Sporculardan Furkan Özbey de “Federasyonumuza ve Toyluk Spor İl Müdürlüğüne destekleri amacıyla teşekkürname ediyoruz. Sportmen sayısının artmasıyla imdi turnuvalar daha çok yaygınlaştı. Ego bile hocalarım sebebiyle tenise başladım. Alan Topu kortlarının artması bakir başlayacak sporcular üzere dahi teşvik oluyor.” dedi.

Tenisle ayrımsız yıldır uğraştığını anlatan Tacettin Armağan ise “Tesisleri görünce bu spora akmak istedim. Hocalarımızın gözetiminde çalışıyoruz. Kendimi geliştirerek turnuvalarda muvaffakiyetli kalkışmak istiyorum.” ifadelerini kullandı.Share: