TİP Genel Başkanı Çıban: “(EYT) Eylül 1999 sonrası üzere birlikte kademeli ayrımsız aranjman yapılmalıdır”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Umumi Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Esas, emeklilikte hoşnutluk takılanlarla (EYT) ilişik yapılan düzenlemenin var olan haksızlığı giderdiğini belirterek, “Eylül 1999 öncesi yetmez, Ilkgüz 1999 sonrası üzere de kademeli, adil ve uygulanabilir bire bir düzenleme yapılmalıdır.” dedi.

Ser, Meclis’te düzenlediği matbuat toplantısında, EYT ilgilendiren düzenleme amacıyla yıllardır direnen ve savaş edenlerin benzeri kez henüz dürüst çıktığını ve taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

Türkiye’üstelik emeklilerin sorunlarının sadece EYT ile bitmediğini, düzenlemenin milyonlarca kişiye tekaütlük hakkını sağladığını fakat milyonlarca emanet üzere üstelik butlan ve eşitsizlik doğurduğunu savunan Çıban, zahmetli aylıklarının gelgel gücü krizi karşısında pula dönmesi, emeklilere sendikalı olma hakkının tanınması, mütekait aylığı intisap oranlarının yüzdelik 30’a düşmesi kadar can alıcı sorunların halen devam ettiğini öne sürdü.

TİP olarak Emeklilik Yasa Teklifi verdiklerini tamlayan Ser, şunları kaydetti:

“Kanun teklifiyle diyoruz ki; Eylül 1999 öncesi yetmez, Eylül 1999 sonrası amacıyla dahi aşamalı, adaletli ve uygulanabilir tıpkı aranjman yapılmalıdır. Mütekait aylığı intisap oranları yüzde 70’ler düzeyine ulaştırılmalıdır. Zor aylıklarının ast sınırı minimum ücretin kesin tutarından birkaç olmamalıdır. Bu konuda son aşama ısrarcıyız. Asgari ücret diye niteleyerek benzeri ölçü belirleniyor memlekette amma emekliler minimum ücretin yarısına mahkum yapılmak isteniyor. Bu akseptans edilemez. Emekliler haklarını örgütlenerek savunabilmeliler, emeklilerin dahi sendika kurma, sendika üyesi olma hakkına erbap olması gerekmektedir. Bunlar sağlanmadan Türkiye’dahi emekliler için insancasına dirim koşullarından küçümseme edebilmemiz türlü değil.”

TİP Umumi Başkanı Kelle, 2022’nin Türkiye’bile emeğiyle aktif 10 milyonlarca insanın; işçiler, öğretmenler, etibba ve mühendisler üzere eski yıllardan haddinden fazla henüz yavaş ve çokça daha edisyon ayrımsız sene olduğunu iddia ederek, “Çok tahakküm ayrımsız yılı geride bıraktık ama enseyi esmerleştirmek yok, umutsuzluğa vadi yok. Bizim 2023 amacıyla hayallerimiz var. 2023, ‘kral çıplak’ diyenlerin yılı olacak, teadül ve hürriyet destanının bildirme muhteşem adımlarını 2023 te atacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: