TMO, Manisa’da çekirdeksiz cılız üzüm alımına başladı

Yer Mahsulleri Ofisi (TMO) Manisa’nın iki ilçesinde üreticilerin çekirdeksiz arık üzümlerini kabul etmeye başladı.

Şehzadeler ve Salihli ilçelerindeki 2 gelgel merkezinde göreve başlayan TMO eksperleri, genel ağ üzerinden termin alarak ürününü getiren müstahsillerin ürünlerini arama ediyor. Kalite ve rutubet standartlarını karşılayan ürünlerin, TMO’nun depolarına kabulü yapılıyor.

Şehzadeler ilçesindeki zayıf üzüm kurum merkezinde inceleme özne Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Güçlü Öztürk, zaman Şehzadeler ve Salihli’de başlayan alımların 12 Eylül’den itibaren Alaşehir, Buldan, Çal, Sarıgöl, Saruhanlı ve Turgutlu’yla bitmeme edeceğini aktardı.

TMO’nun üreticilerden dekar başına 400 kilogram olan gurur kotasını 600 kilograma yükselttiğine dikkati çeken Öztürk, “Dekar başına gurur kotasının yüzdelik 50 artırılması tıpkısı dekardan henüz aşkın eser alan üreticilerimiz için şişman tıpkı zahmetsiz olacak. Bunu de hakeza ayrımsız revizyonla gerçekleştirmiş oldu TMO.” diye niteleyerek konuştu.

“Asgari 4-5 teklik çok veriyor”

Üreticilerden Vedat Coşkun de alım merkezine kısaca 6 ton üzüm getirdiğini belirterek, “TMO, üreticinin güvencesi yerinde. Şayet TMO olmasaydı ne yapacağımızı bilemiyoruz. Topladık, çuvalladık. Biricik güvencemiz TMO, ayrıksı gidecek yerimiz yok. Ayrıksı gelgel merkezlerine nazaran minimal 4-5 lira çok veriyor.” dedi.

Hacıhaliller Mahallesi üzüm üreticilerinden Nurlu Boş dahi TMO’nın alımları amacıyla ihtişam yetkililerine teşekkür ederek, “Ürünümüzü çıkardık, sıraya girdik, alım üzere bekliyoruz. Tahminî 4 ton civarında aynı üzüm getirdik. Dışarıya göre yüzdelik 30’a yakın tıpkısı bedel farkı var burada, efdal değer var.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Ağustos’ta Manisa’daki şişman açılış töreninde TMO’nun bandırmalı çekirdeksiz kuru üzüm cinsinde alım fiyatını 10 dolma kalitedeki im üzere 28 teklik, 9 dolma kalitedeki üzüm için 27 teklik, 8 dolma kalitedeki amacıyla 26 teklik ve 7 kolpo kalitedeki üzüm amacıyla 25 teklik kendisine açıklamıştı.

Share: