Tohumunu getirttiği Hollanda’ya dürme çiçeği gönderiyor

Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde hareketli Muhittin Türkan, bahçesinde yetiştirdiği dürme çiçeklerini Hollanda’ya gönderiyor.

Mençek Mahallesi’nde yaşan 65 yaşındaki Muhittin Türkan, AA muhabirine, zahmetli olduktan bilahare yerleştiği yerde hayallerini gerçekleştirmek amacıyla çalıştığını söyledi.

Türkiye ve Avrupa’nın bir nice durumunda gördüğü güzellikleri yaşadığı yerde beğenmek istediğini anlatan Türkan, Antalya’birlikte gördüğü lahana çiçeğini beslemek üzere araştırı yaptığını dile getirdi.

Üretimde avangart olmayı istiyor

Türkan, oğlunun desteğiyle lahana çiçeği doldurmak üzere çalışmaları hızlandırdığını belirterek, “Tohumunu Hollanda’dan getirttim. Denemede başarılı sonuç aldım. Sonra mahallede 2 bin metrekarelik yere ektim ve 3 yıldır üretiyorum. Çiçek, bölgemizin iklimini haddinden fazla sevdi. Çevremdeki insanlara gösteriyorum, öneriyorum. İnsanların kafasında ‘Biz dahi yapabilir miyiz?’ diyerek bellek olmaya başladı.” diye konuştu.

Ürettiği çiçekleri sabık sene Bulgaristan ve Romanya’ya sattığını vurgulayan Türkan, şunları söyledi:

“Bu sene geçmiş öğür çiçekleri Antalya’dan uçak ile Hollanda’ya gönderdik. Bulgaristan ile bağlantılarım var. Bu işin merkezi Hollanda, ama seralarda yapmalarına karşın bu kadar enerjik rengi yakalayamıyorlar. İç piyasadan de dokunaklı murat var, bu talebi karşılayamıyorum. 300 demet istediler, 50 deste verebiliyorum.”

Farklı türlerin üretimine müteveccih da araştırma yaptığına değinen Türkan, üretimin yaygınlaşması amacıyla yapılacak yatırımların bölgenin sosyoekonomik yapısına olumlu yardım vereceğini kaydetti.

Türkan, bambaşka tür çiçekler katmak için de çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Türkan’ın mahallelilerinden Yaşar Şengül ise destek verildiğinde kendisinin de fayrap etmek istediğini dile getirdi.

Share: