Topladığı atılmış taşları konuşma eserine dönüştürüyor

Elazığ’birlikte hayatiyetli Yüce Baran Zeren, ‘Titanic’ filminde ‘Jack Dawson’ karakterine hanay veren Leonardo DiCaprio’nun foto çizmesinden sabah yeli alarak başladığı mozaik sanatında fabrikalardan topladığı atılmış taşları birer konuşma eserine dönüştürerek Avrupa ülkelerine gönderiyor.

Elazığ’de faal benzeri bala babası Ulu Yağmur Zeren, 15 yıl önceki başladığı karakalem ve semiz boya çalışmalarından mozaik sanatına geçti. Evinin aynı odasını atölyeye çevirmekle işe başlayan Zeren, fabrikaların atılan taşlarını toplayıp evinde bulunan atölyesine getirerek burada taşları âdeta parçalara ayırıp mozaik sanatı yapmaya başladı. Atılan malzemeleri adeta bir hanek eserine dönüştüren Zeren, 10 ile 15 bölüm arasında yaptığı tabloları özellikle Avrupa ve Haliç ülkeleri koyulmak amacıyla Türkiye’nin bütün illerine göndermeye başladı. Severek yaptığı mozaik sanatını ilerde abartmak istediğini belirten Ulu Yağmur Zeren, Elazığ’ın elzem mozaik sanatçısı tutmak istediğini aktardı.

15 yıl karakalem ve besili boya çalışmaları yaptığını tamlayan Mürtefi Baran, “Kuzenimin vesilesiyle Titanic filmini izledim ve mozaik sanatına yöneldim. Taşları fabrikaların atılmış malzemelerinden getirip burada kırdıktan sonra sanatımı yapıyorum. Genelde atılan taşlardan resimler yapmaya çalışıyorum. Kendi evimin odasını atölyeye çevirdim. Tabi bunda eşimin desteği ve yardımı de çok oldu. Kestirmece 10 ile 15 dolaşma arasında tabloları yapmaya çalışıyorum ama tablonun kadar bunda çokça canlı oluyor. Dış ülkelere da gönderdiğimiz tablolar oldu. Genelde Avrupa ve Haliç ülkelerine gönderiyorum. İleride hedefim bu işimi daha fazla büyütmek. Bunun üzere de çabalama sarfiyat ediyorum” dedi. – ELAZIĞShare: