Trabzon’daki tarihi Hasanpaşa Hamamı’nın nisanda hizmete girmesi planlanıyor

Trabzon’birlikte restorasyonu tamamlanan tarihi Hasanpaşa Hamamı’nın nisanda açılması planlanıyor.

Ortahisar Şehremini Ahmet It Canlı Genç, restore edilen hamamda inceleme yaptı, yüklenici firma yetkililerinden sonuç duruma ilgilendiren vukuf aldı.

Tendürüst, restorasyonu çokça kudretli ve kalifiye bulduğunu belirterek, “Yüklenici firmamız çokça titiz, etraflı işçilik isteyen, nitelikli benzeri çalışmaya imza attı. Bu nadide tarihi değerimizi iyice, türe ettiği görünüme kavuşturdu.” dedi.

Hamamın askeri müze konseptiyle nisanda hizmete açılacağını anlatım fail Tendürüst, “Projemiz ihale şartnamesine makul namına tamamlandı. Müze konseptiyle ilgili tasarım ve içerik çalışmalarımız ise düzenci şekilde devam ediyor. Tarihi hamamın bünyesinde yer kayran hep unsurlar aslına sınırlı kalınarak baştan hayat buldu. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Zinde, hamamın tarihine ilişik de şu bilgileri paylaştı:

“1890’lı yıllarda 2. Abdülhamit vaktiyle Anadolu’da birçok şehirlerde eğlek, sıcak, kervansaray, mektep kadar asar yapıldı. Onların tıpkısı tanesinde bulunuyoruz. Tarihin bize bıraktığı, hayat ettiği aynı eser. Askeri yunak namına teşekkül ettirilmiş binamız. Isıdam namına çıkacak ama zamanla bırakılmış, infirak edilmiş. Göreve geldiğimizde konuyla ilgilendiren valimizle yaptığımız istişarede devralma talebimizi ilettik ve burayı devraldık. Valiliğimizin bile desteğiyle ve kurul musaddak projemiz doğrultusunda ağız ağıza orijinaline makul olarak çevrim yüzüne çıkardık. Trabzon Valimiz İsmail Ustaoğlu’na üstelik teşekkürname ederiz. Yenileme çalışmamız daima sona erdi.”

Bina içerisinde haddinden fazla gayeli mağaza, fuaye ve kafe bölümüne ilişik dizayn ve mazruf çalışmalarının devam ettiğini nâkil Taze, Trabzon halkıyla bütünleşecek, sosyal ve kültürel yaşamın haddinden fazla yüce parçası olacak aynı tarihi mirası henüz hayata kazandırmaktan mutluluk ve değer duyduğunu sözlerine ekledi.

Share: