Trabzonlu ev hanımı “topçu maskotları” yapıyor

Trabzon’birlikte canlı 55 yaşındaki ev kadını Nuray Soluk, Trabzonspor ve Beşiktaşlı futbolcuların fotoğraflarına göre, tığ belik tekniği amigurumi ile maskotlar yapıyor.

Çocukluğunda annesinden belik yapmayı öğrenen Nuray Solgun, devir içre kendini geliştirerek evinde battaniye, perforaj, patik, çeyizlik yük, makrome, enjeksiyon oyası, kapela ve bezen eşyası üretmeye başladı.

Trabzon Karı Eksenli Etkin Iş Sensin Karı Derneğinde başbuğ yardımcısı namına fariza kayran 3 çocuk annesi Soluk, kadınların üretimde kendilerini geliştirmesi üzere türlü çalışmalara katıldı.

Ortahisar Belediyesi, Ortahisar Site Konseyi ve Eş Meclisinin desteğiyle Ekopark’ta seçme ayın serencam aksata günü açılan Mor Pazar’da örgü bebek, Fadime-Temel figürleri, anahtarlık kabilinden bir nice ürünü satan Sarı, aile bütçesine ulama sağlıyor.

Sarı, Trabzonpor’un Süper Lig’üstelik 2021-2022 sezonunu böke tamamlamasının ardından bordo-mavili futbolcuların fotoğraflarına bakarak, amigurumi tekniğiyle maskotlar yaptı.

Sosyal medya hesabından paylaştığı ürünler bağlam gören Soluk, aldığı havale üstüne Beşiktaşlı futbolcuların de maskotlarını tamamladı.

Solgun, AA muhabirine, Trabzonspor’un şampiyonluğu zımnında Marek Hamsik’in maskotunu yaptığını, Mor Pazar’daki tezgahında satışa sunduğu maskota çocukların sargı gösterdiğini söyledi.

Bu ilgiden etraf takımın geçmiş 11’ini yapmaya değişmeyen verdiğini tamlayan Soluk, “Çocuklarım Trabzonspor’un şampiyonluğunu göremediği için üzülüyordum. Haddinden Fazla şükür bütünü da gördü. İster istemez bağnaz oluyoruz ama müspet fanatiklerdeniz.” ifadelerini kullandı.

Sarı, yaptığı maskotları gören Beşiktaşlı tıpkı taraftardan takımı amacıyla sipariş aldığını anlatım ederek, ısmarlama gelmesi halinde Galatasaray ve Fenerbahçe’yi dahi çalışacağını dile getirdi.

Yabancı futbolcuların isimlerini kamu namına anlatım edemese da gördüğünde hepsini tanıdığını kaydeden Solgun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tığla oyuncuları ördükten sonraları iğneyle yüzlerinin özelliklerini verdim. Çökertme telefonundan fotoğraflarını belirliyorum ama daim saç, sakal ve saç rengini değiştirdikleri üzere birkaç değişik fotoğraftan yararlanıyorum. Futbolcuların en son hallerini dikkate alıyorum. Yusuf Yazıcı’yı yaptım amma benim baktığım fotoğrafta saçları siyahtı, elan sonradan sarıya boyatmış, maskotun saçlarını ojeyle boyayacağım.”

Nuray Sarı, bordo-mavili takımın geçmiş 11’ini yapmaya Abdülkadir Ömür’den başladığını belirterek, “Normalde 1 dalavere kaleciyle başlıyorum amma önce 11’i görünce Abdülkadir’den girmek istedim. Berenarı çarpık çurpuk yaptım. Beni hiç üzmedi, anında maskotu bitirdim. Çocuklarım dahi Abdülkadir’in saçlarının haddinden fazla benzediğini söyledi. Yaparken haddinden fazla bahtiyar oldum, o de bizi golleriyle bahtiyar edecek inşallah. Uğurcan ve Jens Stryger Larsen üzere futbolcuları birlikte yaptım.” diyerek konuştu.

Maskotları oyunculara hediye etmek istiyor

Teknik yönetmen Abdullah Avcı’nın maskotu ile bordo-mavili takımla ilişik çalışmasının tamamlanacağını tabir eden Zerrin, “Hocayı kasketiyle alay malay tamamlayacağım. Futbolcuları ziyaret ederek, yaptığım maskotları benden bire bir hatıra kalması için sahiplerine mutlu etmek istiyorum. Onların yorumlarını iptila ediyorum.” dedi.

Solgun, yaptığı ürünleri toplumsal iletişim araçları hesabından paylaştığını kaydederek, “Mor Pazar’bile dahi satışa sunuyorum. Ürünleri orada gören taraftarlar bana destekledikleri takımların maskotlarını yapmam üzere sipariş veriyor.” ifadelerini kullandı.

Nuray Sarı, bire bir maskotu 2 günde tamamladığını sözlerine ekledi.

Share: