Trakya’da çayır tırtılının ayçiçeğine zararı er müdahaleyle önlendi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’üstelik çayır tırtılının ayçiçeği tarlalarına verebileceği beis, makul ve eskiden yapılan ilaçlamalarla genişlik örgen indirildi.

Türkiye’nin önde gelen gündöndü istihsal merkezlerinden Edirne’birlikte üreticilerin hasat mesaisi devam ediyor.

Bölgede “günebakan” olarak dahi mezkûr ayçiçeğinde teşrinievvel yapılan tarlalarda kuruyan ayçiçekleri biçerdöverlerle hasat ediliyor.

Edirne’bile kestirmece 1 milyon 300 bin dekarlık alanda üretimi yapılan ayçiçeğinde hasadın kısaca 3 hafta daha sürmesi bekleniyor.

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, AA muhabirine, bu sezonun çokça yağışsız geçmesine karşın ayçiçeğinde verimin ongun olduğunu söyledi.

Günâşık sezonunda bazen bölgelerde çıkan çayır tırtılına vaktiyle müdahale edildiğini belirten Arabacı, “Edirne merkezde tehlikeli aynı tırtıl sorunu olmadı. İlçelerde ara sıra yerlerde vardı. Gücük sürede ilaçlama yapılarak bu dava ortadan kaldırıldı. Gerçeklenmiş bazı tarlalarda kötülük vardır ama umumi olarak çokça şükür gücük sürede ilaçlamalar yapılarak atlatıldı.” dedi.

Arabacı, Edirne’üstelik ayçiçeğinde sabık yıllardaki ürün ortalamasını bu yıl üstelik alacaklarını düşündüğünü tabir etti.

“Er ve acul müdahale yapıldı”

Kırklareli Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy ise kentte 1 milyon 150 bin dekar alanda gündöndü ekimi yapıldığını anlattı.

Temmuz ayında Trakya’bile günebakan tarlalarında bati şekilde çayır tırtılı görüldüğünü dile getiren Aksoy, er ve aceleci müdahaleler ile zararın arz az seviyeye indirildiğini vurguladı.

Çayır tırtılının tahminî 100 bin dekar alanda görüldüğünü nâkil Aksoy, şöyle konuştu:

“Tarlalarımızı dronlar ile ilaçladık ve çayır tırtılı zararlısını giderilmiş ettik. Çok acul akıntı ettik. Ayrıksı illerde birlikte böyledir zira oralarda da çokça iri hasar olmadı. Kırklareli’nde 100 bin dekarda görüldü amma 100 bin dekarın bütünü engel görmüş değil. Bilcümle alanı 100 bin dekar kendisine karşı, bunun birlikte yüzde 1’ini cebin. Bu bile 10 bin, 20 bin dekar üzere kısmı zarar gördü. Zımnında bize haddinden fazla balaban aynı güçlük yapmayacak.”

Aksoy, kentte geçen sene 240 bin titrem gün çiçeği hasat edildiğini, bu sene bile geçen yılın rakamlarının yakalanacağına inandığını sözlerine ekledi.

İlaçlama için dronlar kullanıldı

Tekirdağ Ekincilik ve Orman Müdürü Oktay Öcal ise yer genelinde 1 milyon 600 bin dekar alanda gün çiçeği ekimi yapıldığını söyledi.

Tırtıla alın çiftçilerden gelen istek konusunda savaşım başlattıklarını belirten Öcal, “Bakanlığımız bile konuya müdahil oldu. Bölgemize ilaçlama için dronlar gönderildi. Acul tıpkısı ilaçlama ile o dönemi atlattık. İlimiz genelinde hasadımızın yüzdelik 30’u yapıldı. 70 bin dekar alanda gün çiçeği tarlası tırtıldan etkilenmişti. 1 milyon 600 bin dekar düzlük gündöndü tarlasında yüzdelik 4’lük tıpkısı alanda palet etkisi görüldü. 70 bin dekar alanın tümü kötülük görmüş değil.” ifadelerini kullandı.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yerine muktezi engel tespitini yaptıklarını nâkil Öcal, şunları kaydetti:

“Tırtılın etkisi ayçiçeğinde hasatta yüzde 1’lik bir orana denk geliyor. Üreticilerimizin korkacağı çokça büyük tıpkısı beis oluşmadı. Sayı Farkı dekarda 230 kilo civarında mahsul alınıyor. Yağmur almayan kesimlerde verim düşüklüğü yaşanıyor ama bu bile rekoltemizi etkileyecek miktarda değil. Gündöndü hasadında değme sevgili yaşanmayacak. Tırtıla yönelik ilaçlamalar çokça güdük sürede serencam verdi. Acul ve kalburüstü tıpkısı faaliyet yapıldığı üzere çokça nazik sorumluluk yaşanmadan ayçiçeğinde zararın elan fazla olmasına engel olduk.”

Share: