Tunceli Müzesi’ni edebiyat 20 bin birey gezdi

İçinde 2 bin civarında tarihi ve kültürel eserin sergilendiği Tunceli Müzesi’ni yaz turizm sezonunda 20 bin can musahabe etti.

Dört blok halinde 5 bin 800 metrekare sınırlanmış alandan oluşan kent müzesi, açıldığı 24 Boşluk 2020’den bu yana ziyaretçilerini gün ve hars yolculuğuna çıkarıyor.

Alevilik, etnografya ve kazı bilimi bölümlerinin yanı sıra yazılmış ve görsel alanların bulunduğu müzede, taş aletler, çömlekler, madenlerden işlenmiş eserler, bal mumu heykelleri, belletici ve beygir mevzun çukur taşları sergileniyor.

Müzeyi 1 Haziran ve 31 Ağustos tarihleri ortada 20 bin evcil ve yabancı turist gezdi.

“İldeki tescilli hars varlığı sayısı 150 civarında”

Müze müdürü Kenan Öncel, AA muhabirine, Tunceli’nin Yukarı Fırat Bölgesi’nde saha aldığını ve tarihte bir nice medeniyet için geçiş bölgesi olduğunu söyledi.

Paleolitik dönemden itibaren hep tarihi çağların kentte yaşandığını belirten Öncel, müze ekibi olarak alanda satıh araştırmaları ve hafriyat çalışmalarına bile bitmeme ettiklerini dile getirdi.

Müzenin açılmasının arkası sıra yerey çalışmalarına ciddilik verdiklerini anlatım fail Öncel, “Tescilsiz olan hars varlıklarının kayran tespitini yaptık ve tescil çalışmalarını başlattık. Şu an ildeki tescilli kültür varlığı sayısı 150 civarında. Bunun dışında hafriyat çalışması, satıh araştırmaları ve vatandaşların duyarlılığı sayesinde müzemizdeki yapıt sayısı üstelik arttı.” dedi.

Öncel, sergileme ve sıralama çalışmalarının birlikte ildeki firez varlıklarını himaye altına alarak ati nesillere aktarmayı amaçladıklarını anlattı.

“Firez varlıklarının zenginliği ortaya daha çok”

Tunceli’de sonuç yıllarda turizmin geliştiğine işaret fail Öncel, şöyle konuştu:

“Müzenin açılmasıyla kentimiz alelhusus kültürel anlamda nazik saldırış gerçekleştirdi ve firez varlıklarının zenginliği ortaya çıkmaya başladı. Geçtiğimiz yaz turizm sezonunda domestik ve yabancı 20 bin seyyah müzemizi gezdi. Bu suret değme sabık devir artacaktır.”

Öncel, kentte firez bilincini artırmayı ve alelhusus çocukların elan kalın müzeyi mülakat etmelerini sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.Share: