Tunceli’de yapılması planlanan tesise köylülerden “direngen, arı ve eşekli” tepki

Tunceli’üstelik bire bir kadro yurttaş, Sütlüce köyünde yapılması planlanan allahsız atık depolama tesisini şehremaneti önüne getirdikleri inatçı, karakaçan ve arı kovanıyla protesto etti.

Sütlüce köyü ve çevre köylerin bazı sakinleri, kentte yapılması planlanan tesisin doğaya kötülük vereceği gerekçesiyle tepkilerini dile getirmeye devam ediyor.

Köylüler yanında getirdikleri 2 gâvur, eşek ve sili kovanıyla şehremaneti önüne gelip, projenin yapılmasına aksülamel gösterdi.

Sütlüce köyü muhtarı İmam Çelik konuşmasında, moskof atık ambarlama tesisinin yapılacağı bölgede akide yerlerinin olduğunu söyledi.

Herkesin doğaya topluluk çıkması gerektiğini anlatım fail Çelik, “Biz tesise alın değiliz amma akide yerlerimizin konusunda çöp alanı yaptıkları üzere karşıyız. Bizim bu mazeretimizi dizge göz önünde bulundursun.” dedi.

Bölgede arıcılıkla uğraşan Zülfikar Dinamik, köylerindeki 18 hektar ormanlık alanın projenin hayata geçirilmesiyle engel göreceğini istikbal sürdü.

Canlıları ormanların ayakta tuttuğuna belen fail Faal, “Burayı bulunmayan etmekle bu canlıları bulunmayan edeceksiniz ve bizler bile bulunmayan olacağız. Oraya vakit kaybetmeden çöp tesisinin alanı değil yapılacak yollar bile dikme katliamına hastalık olacak.” ifadelerini kullandı.

Köylülerden Mürtefi Hıdır Kulu, tesisin yapılmasıyla besledikleri hayvanların de zarar göreceğini ve tesisin fesih edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Share: