Turgut Özakman, Yenimahalle’de Anıldı

Şu Çılgın Türkler, Diriliş- Çanakkale 1915, Cumhuriyet Altını- Türk Mucizesi kitaplarının yazarı, literatür ve temsil dünyasının heybetli ismi Turgut Özakman, ölümünün 9’uncu yılında Yenimahalle Belediyesi Manzume Hikmet Kongre ve Konuşma Merkezi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı.

Yenimahalle Belediye Reisi Fethi Yaşar’ın eş sahipliğinde Yetişek Dostları Vakfı, İnönü Vakfı, ANAÇEV, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Tohumluk Vakfı eliyle düzenlenen program, Hanri Benazus’un “Atatürk’ün Fotoğrafları” sergisi ile başladı.

“GELECEK KUŞAKLARA ÇOKÇA ÖNEMLİ BİR MİRAS BIRAKTI”

Turgut Özakman’ın eşi Ayla Özakman ve ailesinin da bulunduğu programda, açılış konuşmasını gerçekleştiren Eğitim Bilimi Dostları Vakfı Başkanı Ibdai Ökmen, eserlerinde Türk milletinin emperyalist işgalcilere alın verdiği hürriyet mücadelesini anlatan Özakman’ın ati kuşaklara çokça şanlı bir bırakıt bıraktığını söyledi.

“EN KIYMETLİMİZİN CUMHURİYET OLDUĞUNU ÖĞRETTİ”

Özakman’ı minnetle andığını ve eserlerinin çok kızıl olduğunu dile getiren Yenimahalle Şehremini Fethi Yaşar, “100 almanak geçmişimizle ilgili biraz çıngı dışında kayda derece tıpkı Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgilendiren film, dizi, piyes oyunu, çalgı eseri yapamadık. Halbuki Halas Savaşı kavim olarak gururlanacağımız, özgüvenimizi zait, birbirimizi sevmeye ve anlamayı sağlayan yer şişman tutkalımızdır. Birlik dünyanın ölçüm ettiği tıpkısı insanı biz kendimiz belki bile yeteri büyüklüğünde anlamadık veya anlatamadık. İşte Turgut Özakman bu nazik eksikliğin giderilmesinde balaban kurum oynayan benzeri insandı. Onun yüzlerce baskısı yapılan kitaplarıyla, milyonlarca insanımız nerelerden nereye geldiğimizi, milletçe yeryüzü kıymetlimizin Cumhuriyetimiz olduğunu öğrendi” dedi.

Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen birlikte Özakman’ın kendisinin hocası olduğunu söyleyerek, Özakman’ın Türk tiyatrosuna ve öğrencilik yıllarında kurdukları mektep çocuğu tiyatroya verdiği destekten bahsetti.

“ULUSAL BAĞIMSIZLIK SAVAŞIMIZI YAŞAYARAK YAZMIŞ”

Müzakere özne benzeri gayrı adam İnönü Vakfı Başkanı Candan İnönü Toker, Özakman’ın eserleriyle Türkiye’nin mümasil tarihine çırağ tuttuğunu ve ülkenin geleceği olan gençlerin yolunu aydınlattığını vurguladı.

Özakman’ın Milli mücadeleyi Çanakkale Savaşı’ndan alıp Kurtuluş Savaşı’nın sonuna büyüklüğünde eserlerinde anlattığını belirten Atatürkçü Beyin Derneği (ADD) Umumi Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt da “Turgut Özakman, adeta ulusal bağımsızlık savaşımızı mertebe safha yaşayarak yazmış. Bu emniyetsiz tıpkısı edebi ağırbaşlı. Kendisini rahmetle yabancı ederken bize bıraktığı eserlerin kâffesi için ona ömrümüz boyunca ödeyemeyeceğimiz kadar borçlandığımızı düşünüyorum” diye konuştu.

HAYATI “ŞU ÇILGIN TÜRK” MÜZİKALİ İLE ANLATILDI

Anadolu Gündeş Eğitim Vakfı (ANAÇEV) Kurucu Üyesi Edip Leyla Serpil ise köşesinde yazdığı hikayelerini kitaplaştırmak amacıyla muhtelif yayınevleriyle görüştüğünü fakat müspet serencam alamadığını ve yazarlığı terk noktasındayken, Özakman’ın kendisinin elinden tuttuğunu anlattı.

Etkinliğin böylece sanatçı Kaynak Ayhan’ın sunumuyla Özakman’ın doğumundan ölümüne kadar olan avlu hikayesi “Şu Ölçüsüz Türk” ünlü müzikal tahkiye ile gözler önüne serildi.

Program böylecene Başkan Yaşar eliyle bütün katılıcılara çiçek, İnebolu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Bonkör Daşçı aracılığıyla ise Turgut Özakman’ın eşi Ayla Özakman’a plaket takdim edildi.

Share: