TÜRK BÖBREK VAKFI BAŞKANI TİMUR IKTIDAR: SAĞLIK, ŞEKERDEN TATLIDIR

Türk Böbrek Vakfı’nın hayata geçirdiği, ‘Dünya Şeker Hastalığı Tüketimine Özen Haftası’ kapsamında Şişli meydanında üzerinde bomba süsü olan dev şeker maketi ile şeker hastalığı tüketimine dikkat çekildi. ‘Vücudumuzda bomba etkisi yaratacak maket’ yerine tanımlanan dev şeker hastalığı maketi Timur Iktidar, finans gönüllüsü Eylem Şenkal ile füru ve gençlerden oluşan Türk Böbrek Vakfı’nın fahri esenlik elçileri yoluyla yıkıldı. Iktidar, ‘Türk toplumunun yer makro alışkanlıklarından benzeri tanesi olan şeker hastalığı tüketimini azaltmamız lazım. Esenlik, şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

Kurulduğu günden bu yana bir nice projeyi hayata geçiren ve çalıştığı konular üstüne farkındalık mucit Türk Böbrek Vakfı, cemiyet sağlığı adına şişman tıpkı projeyi henüz hayata geçirdi. ‘Doğru hayat alışkanlıkları ile tagaddi kaynaklı afiyet sorunlarının şişman ölçüde önüne geçilebilir’ düşüncesiyle yola çıkan Türk Böbrek Vakfı, 19-25 Eylül tarihlerini ‘Dünya Şeker Tüketimine Ilgi Haftası’ olarak zar etti. Cemi dünyada özellikle akıbet yıllarda katmerli şeker tüketimin dayanak noktası oluşturduğu esenlik sorunları gelişigüzel sabık bölüm artıyor. Taşkın şeker tüketiminin adam sağlığını karşıt etkilediği, obeziteden hipertansiyona, ihtisas-yaradılış hastalıklarından süreğen böbrek yetmezliği ve depresyona kadar bir nice hastalığı tetiklemesi gerçeğiyle akım fail Türk Böbrek Vakfı, belirlenen bu hafta ile aşırı şeker tüketiminin zararları için farkındalığı arttırmak üzere millî ve arsıulusal paydaşlarıyla teşrikimesai yapıyor.

Programa Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Türkiye El Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman, Türk Önsezi Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Hamaset, Türk Kalp Vakfı Müdürü Nurinnisa Parmaksız, Türk Böbrek Vakfının fahri esenlik elçileri, Varlık Gönüllüsü aktör ve spor psikoloğu Eylem Şenkal ile haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

‘LÜTFEN BU ETKİNLİĞİ TÜRKİYE DÜZEYİNDE YAYGINLAŞTIRALIM’

‘Türk Böbrek Vakfı kendisine dünyada bire bir unsur imza atıyoruz’ diyen vakfın Başkanı Timur Kudret, ‘Çokça iddialı aynı tekmil ama buna inanın. Dünya Şeker Tüketimine Özen haftasının birincisini bilcümle gelişigüzel kutluyoruz. Toplumlar geliştikçe tagaddi hataları ve mütezayit sağlık sorunları ile yüz yüze kalıyorlar. Bu yalnız ülkemizi değil, tamam dünya ülkelerini ve tamlık devletleri ilgili balaban benzeri sav. Şu meydanda demin geçenlere sorsak şeker hastaları, vakayiname böbrek hastaları, kalp ve yaradılış hastaları olduğunu rahatlıkla gözlemleyebiliriz. Toplumca bilinç kazanabilmek, bozukluk-serencam ilişkisinin farkına varabilmek zaruri önlemlerin hem ferdî hem sosyal, yasa koyucu bazında ele alınmasını tedarik etmek için dikkatinizi görmek istedik. Lütfen bu etkinliği Türkiye düzeyinde yaygınlaştıralım’ dedi.

ERK: ‘SAĞLIK ŞEKERDEN TATLIDIR DİYORUZ’

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Iktidar, ‘Bizim ülkemiz obezite üstelik dünyada 3., Avrupa’da ise 1. tam ise ve obeziteyi tetikleyen sunu büyük etkenlerden biri şeker hastalığı. Bu nedenle elimizden geldiği büyüklüğünde şeker hastalığı tüketimini azaltmamız lazım. Şeker Hastalığı tüketimini azaltmada tuz tüketimini azaltma kadar muvaffakiyetli olamadık. Sınıfta kaldık diyebilirim. Çünkü 150 gram günce şeker tüketimi 10 yıl birlikte fakat 10 gram indirebildik. Halbuki 100 grama ivedilikle düşürmek geçişsiz. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği nicelik sadece 13 küp şeker yani 50 gramdır. Haddinden Fazla şey yapmalıyız. Onun için çap ve Sağlık Bakanlığı ile hakeza nazik mücadelelere girişiyoruz. Burada birazdan arkamızdaki makete hücum yapacağız. O maketi parçalayacağız. Makette ayrımsız bomba var onu bire bir nevi patlatacağız. Elimizden geldiği kadar farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. 140 gramlık şeker hastalığı tüketimini günce 100 grama ivedilikle ıskat etmek istiyoruz. Arıtılmış şeker hastalığı var, toz şeker var, nişasta bazlı şeker var. Bizim önerdiğimiz takkadak çükündür şekeriyle üretilmiş ürünler. Şeker tüketimi, his sağlığı, böbrek sağlığı, obeziteyi tetikliyor. Obezite birlikte doğrusu hep hastalıkları tetikliyor. Türk toplumunun genişlik mefret alışkanlıklarından tıpkı tanesi olan şeker hastalığı tüketimini azaltmamız lazım. Esenlik şekerden tatlıdır diyoruz’ dedi.

‘ŞEKER HASTALIĞI TÜKETİMİ HAYATIN HERHANGI BIR AŞAMASINA GİRMİŞ DURUMDA”

Türkiye Halk Sağlığı ve Kronik Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İlhan Satman ise “Bu aktiviteleri şeker hastalığı tüketimine dikkat çekme haftası olarak algılıyorum. Az Çok faydalı ve curcunalı getirecek benzeri etkinlik. Şeker tüketimi, hayatımızın gelişigüzel aşamasına girmiş durumda. Tek farkına varmadan arttırma yahut azade şeker dediğimiz ekstradan şekerler alabiliyoruz ve bunlar ati dönemlerde birçok afiyet sorununa kez açıyor. Bunların metanetli çoğunu sayabiliriz. Eğer genetiğiniz uygunsa şeker hastalığı hastalığına uygunsa erken dönemde ortaya çıkmasına etmen olabiliyor. Hipertansiyon, ürik asit yüksekliği, böbrek taşları oluşumu, vakayiname böbrek hastalığı girmek üzere çocuklarda özen eksikliği, erişkinlerde ise fazla istihlak ile ilgilendiren metabolik koku, bunluk, semirtilmiş uykuluk üzere kavi haddinden fazla soruna yol açıyor. Dolayısıyla buna özen çekilmesinin çok müfit olacağını düşünüyorum? diyerek konuştu.

‘BİR ŞEKER HASTALIĞI UĞRUNA KENDİ YAŞAMINIZI ADIM ADIM BULUNMAYAN EDERSİNİZ’

Türk Böbrek Vakfı’nın Gönüllü Afiyet Elçisi 14 yaşındaki Behlül Korkmaz da, ‘İnsanları bilinçlendirmek ve insanların şekerlerin zararlarını öğrenebilmesi amacıyla buradayım. İnsanlar lezzetli gıdalardan uzak dursunlar ve spora yönelsinler. Şeker kullanmaya devam ederseniz benzeri şeker için kendi yaşamınızı yavaş yavaş namevcut edersiniz’ dedi.

DESTEKÇİLER

İstanbul, Sivas, Yozgat, Tunceli ve Diyarbakır Valiliği, İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır ve Erbaa Belediyeleri, Manisa İl Afiyet Müdürlüğü, Sivas ve Antalya İl Milli Terbiye Müdürlükleri. Türkiye Diyetisyenler Derneği, Yavru Endokrinolojisi ve Şeker Hastalığı Derneği, Diyabet Hemşireliği Derneği, Mıhlı Yaşam Hareketi Derneği, AHEF – Ev Hekimleri Federasyonu, Türk Obezite ve Diyabet Vakfı (Topluluk), AKORT – Ev Hekimliği ve Yardımcı Tabiplik Derneği, Türk Nefroloji Diyaliz ve Transplantasyon Hemşireleri Derneği, BÖHAK – Böbrek Hastaları Içtimai Teavün ve El Birliği Derneği. Türk Kalp Vakfı, OYAK Renault Türkiye, LİONS Kulüpleri, IFKF-WKA Uluslararası Böbrek Vakıfları Federasyonu – Acun Böbrek Birliği.Share: