Türk Kızılay, Çanakkale’de Halep Vapuru şehitleri üzere hatırat dalışı düzenledi

Çanakkale’üstelik 107 sene önce İngiliz E-11 denizaltısı eliyle batırılan Halep Vapuru’nda şehit olan 200 leşker, Türk Kızılayın düzenlediği etkinlikte anıldı.

“Kızılay Alem-i Ahmer’e Vefa Yürüyüşü ve Şehitleri Ihtifal Programı” etkinlikleri kapsamında, Kızılay Ağadere Müzesi’nden Kilitbahir köyündeki denetleme terasına “Kahramanların İzinden Içtinap Etmek Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Kızılay yöneticileri ve gönüllüler, Seyit Onbaşı Anıtı uğrunda günün anısına ajanda fotoğrafı çektirdi.

Çanakkale Kişmiri Savaşları sırasında Arıburnu ve Anafartalar bölgesinde ağırbaşlı yaralanan askerleri, İstanbul’bile hastane haline getirilen Selimiye Kışlası’na çatlamak üzere Deniz Kazı İskelesi’nde beklerken 25 Ağustos 1915’te İngiliz denizaltısı tarafından vurularak batırılan Halep Vapuru ve şehitleri üzere Deniz Kazı Limanı açıklarında andaç dalışı düzenlendi.

Dalış etkinliği yelken ve kano takımlarının gösterisiyle başladı.

Türk Kızılay Umumi Başkanı Kerem Kınık’ın teyit ettiği plaket, dalgıçlar aracılığıyla kestirmece 15 metre derinlikte bulunan batığa indirilip güvertesine bırakıldı.

Asalet Kınık, törende yaptığı konuşmada, Bir Numara Âlem Harbi’nin seçme cephesinde bulunan Kızılayın, Çanakkale’bile üstelik çok balaban yararlılıklar gösterdiğini söyledi.

Bunlardan birinin, yaralanan askerleri Deniz Kazı Limanı’ndan Şarköy, Tekirdağ, İstanbul kabilinden noktalara boşaltma ederek yolda tedavilerini gerçekleştirerek hastanelere uğurlaması olduğunu tamlayan Kınık, şöyle konuştu:

“Hele kişmiri savaşlarının başladığı günden bilahare mütezayit aynı sayıyla 150 bini çok Çanakkale’den dertli transferi ve tahliyesi gerçekleştirdi Ayça-i Ahmer. Amma bunlardan biri vardı kim o üstelik Halep Vapuru’muzdu. Batığı, Akbaş Limanı açıklarında tahminî 15 metre derinlikte yatıyor. 25 Ağustos 1915’te İngiliz E-11 denizaltısı tarafından torpillenerek batırılan ama batırıldığında içinde İstanbul’a boşaltma için muntazır 200 yaralımızın bulunduğu sivil Alem-i Ahmer Halep Vapuru’nu ve içindeki şehitlerimizi tesmiye etmek için buradayız. Umum şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başbuğ İsmail Kaşdemir ile haddinden fazla sayıda gönüllünün katıldığı törenin arkası sıra Akbaş Şehitliği ziyaret edilerek karanfil bırakıldı.

Share: