Türk müderris, PRP yöntemini bir kayırıcı seviyeye çıkaran “PvRP”yi dünyaya duyurdu

Üs hücreyle tedavi üstüne geliştirdiği yenilikçi yöntemleri dünya çapında kullanılan Prof. Dr. Eray Copcu, PRP adına tanımlanan kandan elde edilen plazma ile otama yöntemini zenginleştirerek aynı girişim öteye taşıdı.

İnsan vücudundaki yağlardan enzim kullanmadan kök hücre elde etmeyi sağlayıcı SARHOŞ adı verilen otama yöntemiyle 2019’birlikte nişancı alan Copcu’nun bu yöntemi KUL, Fransa, Almanya, Avustralya, Japonya başta tevessül etmek üzere 20’den aşkın ülkedeki bedii uygulamalarında kullanılmaya başlandı.

Amerikan Besin ve İlaç Dairesi (FDA) belgesi, Avrupa esenlik ve asayiş işareti CE ile Kore Besin ve İlaç Dairesi (KFDA) sertifikalarını kayran yöntemin arkası sıra araştırmalarına devam eden Copcu, kullanımı çok vâsi olan Platelet rich plasma (PRP) yöntemini encam germek için iş yaptı.

Kişinin özlük kanından elde edilen plazma ile hücre yenilenmesini hızlandıran PRP yönteminde plazma yoğunluğunu artıran bir formül geliştiren Copcu, “Platelet very rich plasma” (PvRP) yani “trombositten haddinden fazla zengin plazma” adını verdiği buluşu üzere FDA ve CE belgelerine başvurdu.

Tek bir pratikte kireçleşme, iyileşmeyen yaralar, saç dökülmesi, kadınlarda ovaryen yetmezlik, erkeklerde disfonksiyon gibi hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar elde eden Copcu, yağ tamamen MEST yöntemi ile kan bütün bütün PvRP yöntemini birleştiren icraat de yaptı.

Kovid-19’un dokulara verdiği hasarın hastalık olduğu gâh hastalıklarda bile bu yöntemin iyileştirici etkisini araştıran Eray Copcu’nun çalışmaları, Paris’te düzenlenen Uluslararası Plastik ve Rejeneratif Cerrahlar Derneği (IMCAS) toplantısında 15 binden fazla fen insanına tanıtıldı.

İyileştirici hücreleri kullanıyor

Derneğin Türkiye temsilciliğini birlikte yürüteç Prof. Dr. Eray Copcu, AA muhabirine, tıpta ilaçla tedaviden hücresel tedavi yöntemine geçişin yaşandığını, eskimemiş dönemde iyileştirici göze ile vücudun kendini iyileştirme potansiyelinin göz önüne alındığına dikkat çekti.

İyileştirici hücrelerin vücutta onarım edilmesi gereken temas alanda başarıyla kullanılabildiğini dile getiren Copcu, şöyle konuştu:

“Elde ettiğimiz hücreleri saç restorasyonundan sarmak üzere yekpare bedii uygulamalarında, boyunda ve umum rejenerasyonunda kullanıyoruz. Meme Başı konstrüksiyonunda az çok sık yararlanıyoruz. Kadınlarda ovaryen yetmezlikte, erkeklerde erektil disfonksiyon durumlarında kullanıyoruz. İyileşmeyen yaraların tedavisinde, halk beyninde kireçleşme kendisine tanıdık osteoartrit tedavisinde yararlanıyoruz. İlaçla otama edilemeyen durumlarda bildirme haddinden fazla gelecek vaat eden yaklaşım bu. Sonuçta cisim kendini onarım mekanizmasına eş.”

10 dakikalık işlemle elde ediliyor

Copcu, bu tedavide geçer not hücrelerin elde edildiği çağ tamamen aplikasyon olan PRP tekniğini geliştirme çalışmaları sonucu tıpkı kit ve yöntem tasarladıklarını, PvPR adını verdiği yöntemin Fransa ile ÇAKER’deki selen dünyasında balaban aksiseda uyandırdığını kaydetti.

Prof. Copcu, PvPR’nin yönteminin PRP’nin ayrımsız girişim ilerisi olduğunu dile getirerek, “Paris’teki kongrede literatürde ilk kez tanımlanmış olan ‘trombositten çok ensesi kalın plazmayı’ (PvRP) tanıttık. Çokça yalın kat bire bir kit ile normalin 25 merhametsiz büyüklüğünde trombosit elde edebileceğimizi gösterdik.” diyerek konuştu.

Bu tedavi yöntemini saç restorasyonu, beniz, boyun ve umum bölgesi estetik uygulamalarında kullanılabildiğini anlatan Copcu, plazmanın elde edilmesi ve tedavide uygulanmasının toplanmış kestirmece az saat sürdüğünü aktardı. Tedavide başarı oranının yüzde 95 olarak ölçüldüğünü nâkil Copcu, kimyasal husus kullanmadığı üzere taraf etkiye rastlanmadığını ifade etti.

Akciğer tedavisi için araştırma sürüyor

Tedavinin Kovid-19’a sadık hastalıkların tedavisinde da kullanıldığını kaydeden Copcu, şöyle konuştu:

“Kovid-19 insanı öldürmese da az daha cümle dokularını etkiliyor ve benzeri yaralanma yapıyor. Bunların düzeltilmesi, rehabilite edilmesi gerekiyor. Örneğin tendürüst erkeklerde yüzde 60’tan aşkın saç kaybı oluyor. Yemeden Içmeden benzeri uygulamayla saçlar hesabına getirilebiliyor. Şu an araştırma yerine ampirik devam fail bire bir formül var. Stromal hücreleri buhar haline getirdik, nebülizasyon ile akciğer parankimine girmesini ve ağız ağıza düzeltmesini hedefliyoruz. Bu sıradan çokça şişman bire bir inhina olacak. Çünkü özellikle akciğerde Kovid-19 nedeniyle problem varsa bunun düzeltilmesi fakat ve ancak böyle benzeri yöntemle olacak.”

Share: