Türkiye Başıboş Dalış Şampiyonası Kaş’ta yapılıyor

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu aracılığıyla düzenlenen 2022 Azade Plonjon Outdoor Türkiye Şampiyonası, Antalya’nın Takım ilçesinde başladı.

Grup’ta 4 devir sürecek şampiyonluk, İnceboğaz mevkiinde yapılıyor. Şampiyonada çoluk çocuk, masterlar ve erkân dalında 52 sporcu madalya üzere savaşım edecek. Yarışmalar, paletli sabit ağırbaşlılık (CWT), iplik destekli sabit ağırbaşlılık (FIM), çift paletli sabit ağırbaşlılık (CWT-BF) ve paletsiz sabit vakar (CNF) dallarında gerçekleştiriliyor.

İlk ahit yapılan paletli sabit ciddiyet (CWT) kategorisi yarışmalarında 13’ü avrat, 39 sportmen yarıştı. Kadınlarda birinciliği 91 metre ile Spor Toto Kulübü’nden milli rekortmen sporcu Zirve Ercümen, ikinciliği 62 metre ile Çanakkale GSK’den Yasemin Ulucan, üçüncülüğü birlikte 46 metre ile ODTÜ SAS Kulübü’nden Bilge Çingiray kazandı. Erkeklerde ise birinciliği 88 metre ile Çanakkale GSK’den Rüstem Dip, ikinciliği 77 metre ile Çanakkale GSK’den Mete Mor, üçüncülüğü bile 60 metre ile Okyanus Akarsu Sporları Kulübü’nden Ahmet Barış Yiğit kazandı. Rüstem Koyu’in derecesi bakir Türkiye rekoru oldu.

Master kadınlar dalında birinciliği 40 metre ile Bilgisizlik ve Spor Kulübü’nde Birgül Erken kazandı. Master erkeklerde birinciliği 51 metre ile Mersin Dalış Merkezi’nden Birol Özbek kazandı. Tendürüst kadınlarda birinciliği 33 metre ile Neptune Spor Kulübü’nden Toprak Arazi, canlı erkeklerde de birinciliği 33 metre ile Neptune Spor Kulübü’nden Can Yurteri kazandı.

Share: