Türkiye bire bir anda iki mevsimi yaşıyor! Doğu’nun erdemli kesimlerinde kar yağışı çalışkan olurken, ülkenin ayrımsız kısmı ise denize girmeye bitmeme ediyor

Unesco Acun Mirası Eğreti Listesi’nde kayran alan Korykos Antika Kenti’nin genişlik kebir parçası olan Mersin Ağacı’in Erdemli ilçesindeki ‘Kızkalesi’nde sezonun bitmesiyle bahir azalsa birlikte Ilk Teşrin ayında bile rabıt görüyor. Hava sıcaklığının 26 derecelerde olduğu kentte özellikle Rusya tutmak üzere benzeri haddinden fazla ülkeden tatilciler ile hafta sonunu görmek üzere çevre illerden gelenler bahir ile güneşin keyfini çıkardı.

KASIM AYINA BÜYÜKLÜĞÜNDE DENİZE GİRİLEBİLİYOR

Bir haddinden fazla ilde gelgel sıcaklığının sıfırın altına indiğini Van, Erzurum, Kalabalık, Hakkari, Iğdır, Bingöl ve Tunceli kabil bir haddinden fazla ilin faziletli kesimlerine mevsimin önce kar yağışının yaşandığı belirtilirken, Sazak’da Teşrinievvel kocaoğlan sonuna hatta Teşrinisani ayının ortalarına kadar denize girilebileceği ifade edildi.

DENİZ SICAKLIĞI 26 DERECE

Ekim ayında olduklarını anımsatan Kızkalesi Hars ve Turizm Derneği Komutan Yardımcısı Mehmet Şirin Öztop,” Türkiye’nin bire bir çokça noktasında çekicilik sıcaklığının eksilerde ve kar, yağmurun olduğu şehirlerimiz haddinden fazla fazla, haberlerde izliyoruz. Mersin, alelhusus turizm cenneti Kızkalesi ve kızıl kum sarısının üstünde bulunduğumuz dideban henüz sıcak. Deniz sıcaklığı 26 kademe. Yerel ve ecnebi misafirlerimiz denize girmekteler, denizin tadını çıkartıyorlar. Daha henüz buralar anca soğumadı, mevrut misafirler denizin tadını doya doya çıkartıyorlar. Genelde ülkemizde dinlence Temmuz ve Ağustos kocaoğlan olarak öngörülüyor. O doğrultuda misafirler, insanlar cevaz alıp tatil yapıyor. Amma inanın Ilkgüz, Ekimin sonu, hatta Kasımın 20’sine kadar tahammülfersa bire bir denizi oluyor. Deniz henüz rahat, daha sıcak ve daha fena hâlde” dedi.

RUSLAR SEZONU UZATTI

Bu sene sezonun uzadığına özen çeken Öztop,” Alelhusus mevrut misafirler Rusya ağırlıklı misafirlerimiz ağırlıklı bu yıl, sezonun bile uzamasına çalışkan oldu. Biz çokça mutluyuz onları burada ağırlamaktan, mihman etmekten. Rastgele otelde genişlik azından misafir var bu dönemde, bu de istihdam açısından sezonun uzamasına neden oluyor. Tabi bu istihdamı sağladığımız içini işletmeciler olarak mutluyuz” dedi.

Rusya’nın dışında değişik ülkelerden dahi gelenlerin olduğu bölgede tatilini geçiren İspanyol Daniel Rojas ise “2 zaman ilk Mersin Ağacı’e geldim. Bağımlı hem tarihi dokuya ehil tıpkı site bire bir zamanda gündeş bire bir kent. Hele insanlar cana yakınlar, kendinizi haddinden fazla ecnebi hissetmiyorsunuz. Deniz dahi ülküsel aynı sıcaklıkta, yüzdük bu bölgede. Eskimemiş geldiğimiz için tıpkı çokça şeyi görmedik amma kendimizi on paralık yabancı hissetmiyoruz” ifadelerini kullandı.

SICAK OLMASI ŞIŞMAN AVANTAJ

Gurbetçi tatilcilerden,” Kırşehirliyim, yurtdışında kalıyorum Almanya’üstelik Frankfurt’tan geliyorum. Birçok yol buraya geldim, Buraya gelmemin özelliklerinden biri üstelik Türkiye’nin seçkin yerlerinden olması. Alelhusus Kızkalesi’nin haddinden fazla bozulmamış olması. Bilcümle yerli ve ecnebi turistlerin buraya gelmesi. Özelikle kalenin güzelliği ve korunaklı olması çok hoşumuza gidiyor. Temiz, adamakıllı, emniyetli benzeri meydan. Bu dönemde sıcak olması büyük tıpkı avantaj. Ben kendim ve eşim yerine diyebilirim kim buraya gelmekten çokça atıf alıyoruz ve bahtiyarlık duyuyoruz” diye konuştu.

Share: