Türkiye ve Akdarı arasında başlayan görüşmelerde ipler gerildi! Resmen Yunanistan’ın tarafını seçtiler

Türkiye benzeri yandan Ege’de haklarını korurken, diğer yandan dahi Şark Akdeniz’de vatandaşlarının hakkının gasbedilmesinin önüne geçiyor. Türkiye’nin Gün Doğusu Akdeniz’de Libya ile yaptığı son anlaşma, geçtiğimiz sene ilişkilerin düzeltilmeye başladığı Darı’ı canip değiştirtti.

LİBYA İLE BARIŞMA İMZALANDI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sabık hafta Libya ile hidrokarbon alanında uzlaşma muhtırası imzalandığını açıklamış, Yunanistan ve gayrı Avrupa Birliği üyesi ülkelerin bu anlaşmaya karışamayacaklarını söylemişti. Ankara- Atina hattında tansiyonun erdemli olduğu bire bir dönemde imzalanan ittifak Avrupa’da tepkilere defa açmış, Avrupa Komisyonu Dış İlişkiler Sözcüsü Peter Spano, Türkiye ile Libya arasındaki mutabakatın yasallığının akseptans edilmediğini belirtmişti.

Son adına bile Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Libya arasında imzalanan gaz ve erke anlaşmasına ait mutabakatın uluslararası Bahir Hukuku ile bağdaşmadığını öne sürmüştü.

“AKDENİZ’DEKİ GÜVENLİĞİ TEHDİT EDİYOR”

Tartışmalar sürerken dün Kahire’de tıpkısı araya gelen Akdarı ve Yunanistan Dışişleri Bakanları, Türkiye’ye alın anif meşruhat yaptı. Mısırlı mevkidaşı Bonkör Şükrü’yle görüşen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin Libya’yla imzaladığı anlaşmanın “yasa dışı olduğunu” ve buna karşı seçkin makule hukuki yola başvuracaklarını söyledi. Dendias, “Bu itilaf Akdeniz’deki güvenliği ve istikrarı zılgıt etmektedir” dedi. Mısırlı nazır üstelik Libya’da iki ayrı yönetim olduğuna özen çekerek Trablus hükümetinin hakeza aynı anlaşmayı imzalama yetkisi bulunmadığını savundu. Verimli Şükrü’nün sözleri Yunanistan’ın safını seçtiler şeklinde yorumlandı.

2020’DE DENİZ YETKİ ALANI ANLAŞMASI İMZALADILAR

Libya ve Türkiye arasındaki hidrokarbon anlaşması, 2019’da imzalanan mutabakatın devamı niteliğinde. 2019’bile imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişik mutabakat muhtırası birlikte Gün Doğusu Akdeniz’deki gayrı ülkelerin tepkisini çekmişti.

Darı ve Yunanistan birlikte buna cebin 2020’de “deniz izin alanlarını sınırlandırma anlaşmasını” imzalamıştı. Libya’daki hidrokarbür kaynakları, dünyada erke fiyatlarının alelacele yükselmesi nedeniyle her an daha şanlı kuzuluk geliyor.

Share: