Türkiye’de tanıdık sunma iri mahir kuş! Bulgaristan’da koruma altındaydı, Çatalca’da vuruldu

Bulgaristan’bile karaca akbabayı yeniden üreyen bire bir tuhaf haline yayımlamak için başlatılan siper programında 14 kara akbaba geçen aylarda donör takılıp doğaya salındı. Peyk verici sinyallerinde ‘Arda’ adı verilen esmer akbabada menfilik gören Bulgaristan’daki kol, Türkiye’deki ekiplerle iletişime geçip arkalama istedi. Araştırmada, kişmiri ihtiyar, İstanbul Çatalca’de silahla vurulmuş halde geberik bulundu.

BİN KİLOMETRE UÇUP GELMİŞTİ

Türkiye’de bu alanda yaptığı çalışmalarla tanınan eksper biyolog Cansu Özcan, “Ardıl, İstanbul’a gelmeden bin kilometre uçuş gerçekleştirdi. Bulgaristan Kuşları Koruma Derneği, 25 Antrakt Alım Satım günü esmer akbabanın vericisinden mevrut sinyallerde ayrımsız menfilik görünce kontrol edilmesini istedi. Çatalca namuslu olan Türkiye Falconry Akademi Club ekibi Abdurrahman Sönmez, Barış Arık ve Söz Coşkun, verici sinyalleri sayesinde aceleci bir şekilde akbabaya ulaştı ve Ardıl’nın vurularak öldüğünü tespit etti. Huy Dulda ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü’ne vukuf verildi, vuran kişilerin yakalanması amacıyla harekete geçildi” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ BILDIRME BALABAN YIRTICI KUŞ

Küresel ölçekte acı altındaki karaca akbabaların, Avrupa’daki çoğu ülkede bitmiş durumda olduğunu tamlayan Cansu Özcan, “Bulgaristan’ın de içre olduğu birçok Avrupa ülkesi esmer akbabayı ülkelerinde yine üreyen bire bir cins haline yayımlamak üzere koruma çalışmaları yapıyor. Türkiye’de ise 4 soy ihtiyar yaşıyor. Kişmiri akbaba, 3 metre angıç açıklığıyla ülkemizde tanıdık yeryüzü büyük uz kuş. Türkiye’de 150- 200 çift karaca akbabanın ürediği düşünülüyor” diye konuştu.

DOĞANIN ÇÖPÇÜLERİ

Leşle sönümsüz akbabaların, ekosistemde çok balaban tıpkı göreve erbap olduklarını vurgulayan Özcan, şu ikaz ve çağrıda bulundu: “Doğanın çöpçüleri yerine üstelik bilinen akbabalar, leşleri aceleci ayrımsız şekilde doğadan temizler, leşten kaynaklanacak hastalıkların yayılmasını engeller. Dünya üstünde sayısı anbean azalan esmer akbabaları gözdağı fail birçok sebep var. Bunların başında zehirlenme ve yasadışı avcılık geliyor. yasa dışı avcılık, Türkiye’de anlayış edilenden çokça elan aşkın. Avlanması yasak olan enva seçme dönme cahilce katlediliyor. Bu duruma müstacel tıpkı şekilde tılsım alınmalı. Halka ve avcılara yönelik bilinçlendirme ve terbiye çalışmaları yapılmalı, denetimler artmalı ve cezalar caydırıcı olmalıdır.”

Share: