Türkiye’deki bölük krizi acun basınında

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, liranın rekor düşük seviyeye ulaştığı Ara ayında talih genelinde yükselmeye başlayan ortalama kiralar, mart ayında almanak yüzde 19,7 arttı. Özgür kurumlar ve emlak siteleri eliyle dökme veriler ise bire bir dönemde kiraların az daha iki katına çıktığını gösteriyor.

Reuters’in yayınladığı haberde, İstanbul’daki kiralık konutlardaki eşit artışlarının enflasyonun çokça üstünde olduğu ve Türklerin imdi bölük kiralarını karşılayamayacak duruma geldiği aktarıldı.  Reuters, barınma sorunu dinç Türklere mikrofon uzattı.

KİRACILAR KONUTLARDAN CEBREN ÇIKARILMAK İSTENİYOR

Kavi haddinden fazla kiracının aile sahibiyle sevgili yaşadığı görülürken kiracılar aile sahiplerinin kanuni mehabet olan 12 aylık averaj mütemmim enflasyonunun çokça üzerinde bindirim yaptığını aktardı. Kiracılar ayrıca kiralık konutlardan zorla çıkarılmaya çalıştıklarını belirtti.

Halkla ilgiler uzmanı Ayfer Aydın, ocak ayından bu yana sülale sahibinin kendisine ayda 2 bin 500 liralık ödediği dairesini bire bir akrabası taşınsın diyerek bırakması için yük yaptığını söyledi. Yılmayan, benzer bonutların kiralarının şu anda 7-8 bin TL civarında olduğunu aktardı.

Aydınlık, “Vaktiyle mahiye gelirimizin altıda birini kiraya harcıyorduk. Demin tıpkısı bölgede maaşlarımıza yapılan zamlara rağmen gelirimizin üçte birini kiraya tutuşturmak zorunda kalacağız” dedi.

İKİ ODALI BİR DAİRE 6 BİN TL

Reuters’a konuşan aynı başka yurttaş ise kiralara baktıktan sonra eş aramaktan vazgeçtiğini aktardı. 27 yaşındaki yoga eğitmeni Ceylan Debbağ, emlakçıların iki odalı tıpkısı daire amacıyla averaj olarak maaş 6 bin TL rakamı önerdiğini söyledi.

Tabak, “Bu kiraları karşılayabilmek üzere evden çıkmamam ve başka tıpkı madde harcamamam gerekiyor. Hoppadak şaşkınım ve düzeleceğine dayalı hiçbir umudum bulunmayan” dedi.

‘DOLARLA KIYASLIYORLAR’

Bahis ile ilişkin değerlendirmelerde kâin EmlakJet CEO’akarsu Tolga İdikat, bazen sülale sahiplerinin icar gelirlerini döviz kayıplarını tekabül etmek için kullandığını belirtti. TL’nin 2021’birlikte nazik ayar kaybına uğradığını hatırlatan İdikat, “Taşınmazlar yatırımı yapanlar, yatırımlarını dolar getirisi ile kıyaslar ve gelirlerini maksimize etmeye çalışırlar” dedi.

İdikat, mahiye averaj kiraların İstanbul’birlikte aynı yılda yüzde 133 artarak 6 bin 116 TL’ye çıktığını ve 4 bin 250 teklik olan minimal ücretin az çok üzerinde olduğunu söyledi. İdikat, buna melfuf namına, pandemi zımnında azalan inşaat faaliyetinin, göz talebine yetişemediğini üstelik belirtti.

‘FAİZ İNDİRİMLERİ FİYATLARI ETKİLEDİ’

Boşluk Yatırım ekonomisti Serkan Gönençler ise geçtiğimiz yıl yaşanan getiri indirimlerinin genel yerine fiyatları çarpıttığını ve “taşınmazlar fiyatlarının yükselmeye devam etmesinin tansık olmayacağını” söyledi.

Emlakçı Tamer Güngör ise pandemi tarafından bastırılan talebin kiracıları daha dahi zorladığını belirterek, “Kimesne ev bulamıyor ve bulurlarsa erdemli kiraları ödemekten apayrı çareleri namevcut” dedi.

Konut satışlarında çoğalma!

 

Kiracılar özen: 1 almanak kirayı alabilirsiniz!

 

Nisan ayı kira remiks oranı mahsus oldu

 

Share: