Türkiye’nin ‘Tulum peyniri’ Elazığ’dan

Türkiye’nin ‘Gayda peyniri’ Elazığ’dan

ELAZIĞ Elazığ’üstelik Şavaklılar marifetiyle üretilen ve bölgeye arpalık olan Şavak gayda peyniri, Türkiye’nin kahvaltı sofralarını süslüyor. Geçtiğimiz yıl üretilen 8 bin titrem peynir hem Türkiye’nin herhangi bir adına hem da bilvasıta kendisine Avrupa’evet gönderildi.

Bölgedeki natürel ve zengin minarelli sütlerin toplanması ve fabrikada kudret benzeri emek sonucu işlenmesiyle elde edilen Elazığ’ın meşhur gayda peynirinin ünü ülkeyi aştı. Elazığ’dahi kâin Şavaklılar yoluyla, almanak 8 bin ton üretilen tulum peyniri sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri haline geldi. Türkiye’nin her tarafına gönderilen gayda peyniri bilvasıta olarak Avrupa ülkelerine ve Amerika’evet de gönderiliyor. Şavaklılar hem ilin ekonomisine hem dahi istihdama şişman ulama sağlıyor.

“Avrupa’dan dahi gösterişli tıpkı şekilde irade var”

Gayda peyniri üzerine hikmet veren Şavaklılar Derneği Başkanı Naim Doğan, ” Erzurum, Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Sivas yaylarında salamura peynir dediğimiz şekliyle Elazığ’daki evet bile Tunceli ve Erzurum’daki depolara getirilir. Buralarda hamle aşama gayda peynirine dönüştürülür ve galiba antlaşma sonraları tüketicimizin sofralarına gönderilir. Tabii ve örgensel tıpkısı peynirdir, ağız ağıza yaylalardaki o domuzuna bereketli bitkilerden koyunların otlatılarak elde edildiği benzeri sütten yapılıyor. Şavak gayda peyniri Türkiye piyasasına tamlık yetmiyor diyebiliriz. Alelhusus pandemi sürecinden sonraları yaklaşık Elazığ’dahi tahmini namına 8 bin titrem civarı bire bir peynir üretimi var. Buradan cümle Türkiye pazarına bu peynir gönderiliyor. Yaklaşık 8 bin titrem civarında peynir Türkiye pazarına gönderiliyor. Türkiye’nin her tarafına gönderiliyor hele Ankara ve İstanbul üzerinden Türkiye’nin tarafına yayılıyor. Şavak gayda peyniri bölgeye has benzeri peynirdir. 50 soy peynir var amma gayda peyniri olarak takkadak bizim bölgemizden harcama Türkiye’ye. Avrupa’dan irade var. Alelhusus pandemiden bilahare bu ortaya sâdır susuzluk sebebiyle Avrupa’dan birlikte ciddi benzeri şekilde kâm var. Buradan İstanbul ve Ankara’evet giden peynirlerimiz bilvasıta yönlerle Avrupa’nın üstelik türlü ülkelerine ve Amerika’ya gönderiliyor. Şavaklılar, bu bölgeye özellikle Elazığ’a genelde de kamu Türkiye’ye yoğun anlamda kazançlı girdi sağlıyor özellikle hayvancılık, peynir ve vücut noktasında” dedi.

Share: