Turunçgil Kongresi ve Narenciye Festivali teşrinisani ayında yapılacak

Sazak Valisi Mürtefi Hamza Güreşçi başkanlığında, 6-11 Teşrinisani tarihleri beyninde ilk defa yapılacak olan ‘Uluslararası Turunçgil Kongresi’ ve 12-13 Son Teşrin 2022 tarihlerinde yapılacak olan ‘8. Mersin Ağacı Arsıulusal Narenciye Festivali’ hazırlıklarına yönelik değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Valilik Toplantı Salonunda planlı toplantıya, kongre ve festivalin tertip komitelerinde yer kayran kurumların, meslek kuruluşları ve sivil topluluk teşkilatlarının idareci ve temsilcileri katıldı.

Turunçgil Dünyasının dünyaca bilinen yeryüzü prestiji organizasyonu olan, ilki 1968’de Amerika Bileşik Devletleri’nde yapılan ve herhangi bir 4 yılda tıpkı dünyanın farklı ülkelerinde planlı ‘Uluslararası Turunçgil Kongresi’ ilk kez Mersin’de düzenlenecek. Kestirmece 60 ülkeden 2 bin 500’e mail katılımcının beklendiği ‘Arsıulusal Turunçgil Kongresi’ne tamam dünyadan danışman, müstahsil ve bilgi insanları katılacak. Turunçgil ürünlerine ait yerine binin üstünde sunumun yapılması, ustalık gezilerin düzenlenmesi planlanıyor.

Türkiye ve nahiye açısından iri önem taşıyan Turunçgil Kongresi’nin akabinde, 12-13 Kasım tarihlerinde ‘8. Mersin Ağacı Arsıulusal Turunçgiller Festivali’ düzenlenecek. Pandemi şartları dolayısıyla iki yıl mesafe sunulan Narenciye Festivali daha gösterişli benzeri şekilde Akdeniz’in kıyısında baştan evcil ve yabancı ziyaretçilerle buluşacak.

Yerli ve ecnebi fen insanları, turistlerin tehlikeli arzu göstereceği, Mersin Ağacı’in tanıtımı açısından şişman önem taşıyan bu iki aktiflik üzerine bilgilendirmelerin yapıldığı toplantıda, düşünüm ve öneriler dile getirildi, gâh kararlar makbuz. – MERSİN

Share: