Tutuk’tan KKTC çıkarması

Yalova Şehremaneti Komutan Vekili Mustafa Islakkarga, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) üst düzeyde benzeri sıra temaslarda bulundu.

Yalova’nın cömert şehri Girne Belediyesi’nin daveti konusunda KKTC’ye giden Komutan Vekili Çekingen’a, eşi Gökşen Şahin Ürkek, Komutan Yardımcısı Bahaddin Erbay, Özel Kalem Müdürü Çokluk Sezgin ve Firez ve Sosyal İşler Müdürü Içten Yılmayan zevcelik etti. Cesaretsiz ve beraberindeki yıldız bilimi Kıbrıs’ta evvel adına Reisicumhur Ersin Tatar’ı konutunda ziyaret etti. Sıngın, Cumhurbaşkanı Tatar’a misafirperverliği üzere teşekkürname ederken geçtiğimiz aylarda uray olarak Yalovalı Kıbrıs gazilerini Yavru Vatan’a gönderdiklerini hatırlatarak, “Sizinle o devir ayrımsız telefon görüşmesi gerçekleştirmiş ve sizi Yalova’üstelik ağırlamak istediğimizi belirtmiştim. Şimdi sizleri bu kadar mail görmüşken bu davetimizi esasen tercüme etmek isterim” dedi.

Cumhur Reisi Tatar ise akıllıca benzeri tarihte Yalova’yı görmek istediğini belirtti. Türkiye ile bire bir çokça alanda işbirliklerinin olduğunu hatırlatan Tatar, “Cumhur Reisi Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’nin tanıtılması yönündeki çalışmalarını izliyorsunuz. Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli bölgelerinde kâin bacanak farklı kurum bünye, cemiyet ve alelhusus belediyelerle ilişkilerimizi attırmaktayız. Bu bile bizi güçlendirmekte” ifadesini kullandı.

Ziyarette Tor, Tatar’a porselen üstüne Yürüyen Köşk’ün resmedildiği bire bir tabela ödül etti.

KKTC Başbakanı Ünal Üstel’i musahabe fail Komutan Vekili Ürkek, geçirmiş olduğu göz operasyonundan çevre eski olsun dileklerini iletti. Güre, Üstel’e İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi’nde mücehhez ve minval sanatıyla isminin bağlanmış olduğu ‘Yalova Kağıdı’nı dürü etti.

Yalovalı yıldız bilimi peş düzem ziyaretlerin arkası sıra kardeş şehir olan Girne Belediyesi’nde Başkan Nidai Güngördü ile bir araya geldi.

Yalova heyeti Kıbrıs’ta şehitlik ziyaretleri sırasında KKTC’nin kurucu Cumhur Reisi Rauf Denktaş’ın mezarına her an dualar okundu. Heyet ayrıca 1974 Hazar Harekatı’nda şehit olan Yalovalı Ömer Hayır ile Anlaklı Alpsoley’in mezarını ziyaret etti. Heyet antrparantez Kıbrıs’taki müzeleri de gezdi. – YALOVA

Share: