Uçurumun eşiğindeki bu göl onma dağıtıyor

Uçurumun eşiğindeki bu göl şifa dağıtıyor

Sivas’ın Yıldızeli İlçesine sınırlı Bakırcıoğlu köyünde kâin ve köylüler aracılığıyla “Uyuz kaplıca” adı sunulan uçurumun eşiğindeki göl, şifa dağıtıyor

SİVAS – Sivas’ın Yıldızeli İlçesine vabeste Bakırcıoğlu köyünde bulunan ve köylüler eliyle “Uyuz ılıca” adı sunulan uçurumun eşiğindeki göl felah dağıtıyor.

Sivas merkeze 30 kilometre köye ise Bakırcıoğlu köyüne 2 kilometre uzaklıkta mevcut romatizmal ve cilt hastalıklarına gani geldiği melhuz töz suyu koşa hastaları tarafından bağlam görüyor. Hamur suyunun derideki döküntülere, sivilcelere ve hele uyuza mebzul geldiği argüman ediliyor. Şifalı suyun faydalı olduğunu duyan birçok vatandaş ise hastalığına reçete araştırmak üzere az içi ve dar dışından binlerce kilometrece öğün tekmil ederek göle geliyor. Mavera yandan koruma altına alınan “Uyuzlu çermiği” oluşturduğu, dünyada eşsiz görülen dal tipi travertenlerle de dikkat çekiyor.

“Bidonlara doldurup götürüyorlar”

Uyuz çermiğine giren Ebubekir Çamcı, suyun şifasına inanların suları bidonlara doldurup evlerine götürdüklerini belirterek, “Burada şifalı bire bir suyumuz var. Suyumuz düz altından kaynadığı ve hamam aynı su olduğu için kışın donmuyor. Sevimsiz havayla temas ettiği için üstünde buharlar oluşuyor. Bu su kaşıntıya, uyuza ve cilt hastalıklarına gani gelmesiyle biliniyor. Vatandaşlar suya girip cağ yapıyorlar ya bile suları doldurup evlerine götürüyorlar. Bu suyun şifasını bilenler şehir dışından ve yurt dışından geliyor. Ahali beyninde uyuz çermiği yerine adlandırılıyor. Kimi Zaman çokça kalabalık olabiliyor. O yüzden banyolar kurulup hizmete geçirilebilir. Mevrut ayrımsız henüz geliyor fakat yolların elem olması cihetiyle yollarının düzeltilmesini istiyoruz. İlkbahar ve serencam ilkbahar aylarında vatandaşlar henüz sık geliyor” ifadelerini kullandı.Share: