UKRAYNALI ÇİFTİN OTOMOBİLDE BIRAKTIĞI KÖPEK, HAVASIZLIKTAN ÖLDÜ

EDİRNE’üstelik Ukraynalı Vitaly Krasnolutsky ve eşinin vize işlemleri için Bulgaristan Başkonsolosluğu’na giderken park ettikleri otomobillerinin süresince bıraktıkları 2 kapik, 37 dereceyi bulan sıcaklıkta aracın süresince havasızlık ve sıcaktan baygıntı geçirdi. Polis ve itfaiye ekiplerinin aracın camını kırarak çıkardıkları köpeklerden ‘Elvis’ isimli köpek, kestirmece 1 saat süren müdahaleye karşın öldü.

Ukraynalı Vitaly Krasnolutsky, eşi ile birlikte BT 5766 BX plakalı otomobili içinde 2 köpeğiyle birlikte Atatürk Bulvarı üstünde park ederek, vize işlemleri üzere Bulgaristan Başkonsolosluğu’na gitti. Çekicilik sıcaklığının 37 etap olduğu Edirne’üstelik, park yeri edilen otomobilin ortamında köpek havlama seslerini duyan çevrede bulunanlar, hayvanların sıcaktan ve havasızlıktan bayılmak için olduğunu gördü. Özlük imkanları ile otomobilin kapılarını açıp köpekleri çıkaramayanlar, 112 Ivedili Davet Merkezi’ne arayarak durumu bildirdi. İhbar üzerine bölgeye polis ve itfaiye ekipleri irsal edildi. Ekipler köpekleri kurtarmak üzere aracın camını kırdı. O sırada

Vitaly Krasnolutsky ile üstelik gelip, köpeklerinin durumunu görünce büyük ürkü yaşadı. Çiftin anahtarı otomobilin içre unuttuklarının belirlenmesi konusunda ekipler camlarını kırıp köpekleri dökülmüş halde çıkardı.

KÖPEĞİNE 1 SAAT BOYUNCA HIS MASAJI VE SUNİ TENEFFÜS YAPILDI

Köpeklerden tepki vermediği mahsus Staffordshire Bull Terrier cinsi Elvis isimli köpeğe itfaiye aracı ekiplerince müdahale edilmeye başlandı. Vitaly Krasnolutsky, müdahaleye yanıt vermeyen köpeği Elvis’e kısaca 1 saat süresince duygu masajı ve suni teneffüs uyguladı. Görüngü hesabına çağrılan şehremaneti baytar hekimleri beklenirken, itfaiye ekipleri üstelik Krasnolutsky’e yardım etti. Kısaca 1 saatlik bekleyişin arkası sıra fenomen namına Edirne Belediyesi Baytar Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri geldi. Ekipler, köpeğin öldüğünü belirlerken Krasnolustsky çifti büyük sıkıntı yaşadı. Vitaly Krasnolustsky ve eşi hayatta kalan diğer köpeklerine sarılarak birbirlerini avuntu etti.

‘1 SAATTİR VETERİNER BEKLENİYOR’

Köpeğin durumunu görünce çok üzüldüklerini belirten Beyhan Gülal, “Sabahleyin tıpkısı şeyi yoktu köpeklerin, burada hayvanlarını gezdirdiler. Sonrasında köpeklerini bırakıp konsolosluğa gittiler. Sabah 9 gibi gelmişlerdi, o saatten beri hayvanat bu şekilde. Tığ de görünce dayanamadık çok üzüldük. Bizim üstelik köpeğimiz var, onlar yavru gibi. Veterinerin geç gelişi akseptans edilebilir gibi değil, 1 saattir veteriner bekleniyordu burada” dedi.

Hatice Gülal birlikte kendilerinin de köpekleri olduğunu belirterek, “Haddinden Fazla üzüldüm, benim birlikte ayrımsız köpeğim var. Onlar bizim evladımız üzere. Amma hakeza bile tıpkı veterinerlik sistemi gayrimümkün. 1 saati eski baytar aranalı, kullanılmamış geldiler. Eğer benim hayvanım olsaydı veterineri dövebilirdim. 1 saati geçti ve baytar gelmedi” diye niteleyerek konuştu.

‘ARACIN KAPISINI AYIRMAK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK’

Bölgede esnaflık yapan İsmail Artamacı ise köpeğin ölmesinden dolayı çokça üzüldüklerini tabir etti. Artamacı, “Burada esnafım. Sabah gördüm ara bulucu, camları haddinden fazla bir iki açıktı. Zooloji içerisindeydi, havlıyorlardı. 1-2 saat bilahare sahipleri gelip uzlaştırıcı çalıştırıp klimayı açmışlar. Elan sonraları buradaki bire bir esnaf arabada hayvanın boğazının sıkışıp ağzından salyaların aktığını görmüş. Sonraları polise ve itfaiyeye haber verdiler. Çevirgeç yabancı tabiiyetli olduğu amacıyla de edisyon ulaştılar. Biz bu tam amiyane uğraştık aracın kapısını açabilmek için. Ayrıca camı kıracaktık ama polis izin vermedi. Çokça üzüldük zira o birlikte benzeri fert” ifadelerini kullandı.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri kapik sahibi Vitaly Krasnolutsky’e köpeğine cevretmek suçundan iş başlattı.Share: