Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Bağımsızlık Günü’nde açıklamalarda bulundu Açıklaması

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye’nin, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın önceki günlerinden itibaren barış görüşmelerinde arabuluculuk görevi üstlendiğini ve hububat anlaşmasının Ankara’nın çabaları yardımıyla yapıldığını söyledi.

Büyükelçi Bodnar, Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını elde etmesinin 31’inci sene dönümünün kutlandığı Bağımsızlık Haset vesilesiyle AA’ya açıklamalarda bulundu.

Rusya ile Ukrayna ortada 6 aydır devam eden savaşta Moskova’nın zafer elde etme planlarının “ağız ağıza suya düştüğünü” tamlayan Bodnar, Kiev’i, Çernihiv’i, Sumi’yi savunduklarını, Harkiv ve ayrıksı dayanıklı haddinden fazla bölgenin ele geçirilmesini engellediklerini ifade etti.

Bodnar, Ukrayna’nın doğusunda ve güneyinde hareketli çatışmaların devam ettiğini aktararak, Donetsk, Luhansk, Kherson bölgeleri ve Zaporijya bölgesinin benzeri kısmının bu bölgeler arasında meydan aldığını anlattı.

Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzdelik 21’inin Rusya aracılığıyla nehiy edildiğine meni eden Bodnar, “Ukraynalı güçler, Moskof tedarik hatlarına, cephane depolarına ve komuta merkezlerine saldırarak Rusya’nın savaşı temdit kabiliyetini ağır sıklet şekilde baltalıyor.” dedi.

Büyükelçi Bodnar, özgürlükleri ve devletleri için savaştıklarını kaydederek, Rusya’nın şimdiye dek 45 bin personelini kaybettiğini bildirdi.

Türkiye’nin arabuluculuk çabaları

Türkiye’nin, Ukrayna üzere ciddi ortak olduğunu ve olmaya bitmeme edeceğini vurgulayan Bodnar, “Savaşın evvel günlerinden itibaren Türkiye, Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki barış görüşmelerinde arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık görevi üstlendi. Türkiye’nin çabaları yardımıyla hububat anlaşması yapıldı.” diye konuştu.

Bodnar, “Türkiye’nin, İstanbul ve Çanakkale boğazlarını Ukrayna’ya savaşa revan Rus çarpışma gemilerine metres yönündeki eylemlerini haddinden fazla ölçüm ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk inşaat şirketlerini ülkesinin yeniden inşası için çağırma edeceklerinin altını çizen Bodnar, “Türkiye bizim dostumuzdur ve biz dostlarımıza cebin seçkin ant yakın ve açığız.” değerlendirmesinde bulundu.

Bodnar, savaşın başında Türk halkından fehamet biçilmez ayrımsız destek gördüklerini bile dile getirdi.

Büyükelçilik binasının insani müzaheret toplama merkezine dönüştüğüne vurgu işleyen Bodnar, Türk halkının tahakküm durumdaki Ukraynalı sivil bölüt ödül yaptığını kaydetti.

Tahıl koridoru anlaşması

Tahıl koridoru anlaşmasının ülkesi ve arsıulusal herkes için önemine değinen Bodnar, ülkesinin gıda ürünlerini sakıncasız bir şekilde ihraç edebilmek üzere daha fazla gemiye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bodnar, anlaşmaya tavassut fail Türkiye’ye ve Mürekkep Milletlere (BM) gönül borçlusu olduklarını kaydederek, “Rusya’nın 22 Temmuz’dan itibaren Ukrayna limanlarından tahıl ve azık ürünlerinin tehlikesiz bire bir şekilde taşınması girişimi kapsamındaki yükümlülüklerini namına getirmesini bekliyoruz.” dedi.

Ukrayna tarım ürünlerinin ihracatının şimdiden acun pazarını istikrara kavuşturduğu ve fiyatları düşürdüğüne dayalı değerlendirmelerde kâin Bodnar, bu gelişmelerin tafsilatlı vadede besin krizinin dünya gündeminden tamamen çıkmasına katkıda bulunacağını aktardı.

Bodnar, zaman itibarıyla 700 bin tondan çok Ukrayna tahılının ihracatının gerçekleştirildiğine meni ederek, “Umum ülkelerden, Rusya aracılığıyla engelleme edilen Ukrayna topraklarından çalınan azık ürünlerini satın almaktan kaçınmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Zaporijya Nükleer Santrali’nin askerden arındırılması

Büyükelçi Bodnar, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Zaporijya Çekirdeksel Santrali’nin askerden arındırılmasına dair açıklamalarını dahi değerlendirdi.

Avrupa’nın bildirme iri çekirdeksel santrali Zaporijya’daki durumun kritik olduğunu belirten ve Çernobil faciasını hatırlatan Bodnar, “(Rusya’nın) Santral bölgesini mayınladıklarını ve tesisin alçak ünitelerinde askeri teçhizat ve mühimmat yerleştirdiklerini biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Moskof birliklerinin Zaporijya Nükleer Santrali’nden derhal ve şartsız yerine çekilmesi gerektiğini belirten Bodnar, çekirdeksel kızdırma haiz tesisin tamamen silahsızlandırılması gerektiğine aksan yaptı.

Bodnar, “Rusya Federasyonu’nun insanlığın çağrılarına kulak vereceğini umuyoruz, zira radyasyon temel tanımaz.” dedi.

Esir değişiminin her devir ülkesinin gündeminde olduğunu nâkil Bodnar, müzakerelerin sürdüğünü ve şimdiye kadar mukavim haddinden fazla vatandaşın takasını başardıklarını söyledi.

Bodnar, mukaddema Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın aracısız desteğiyle, Katliam Tatar Meclisi’nin iki temsilcisi olan Akhtem Çıygöz ve İlmi Umerov’u esaretten kurtarmayı başardıklarını hatırlatarak, Türkiye’nin Ukraynalı askerlerin bir zaman ilk evlerine dönmesine yardımcı olmasını beklenti ettiklerini kaydetti.

NATO’ya üyelik beklentisi

NATO’nun gündeş, erdemli hassasiyetli ve canlı silah ve mühimmatlarının ülkesine sevkiyatını hızlandırmak gerektiğini vurgulayan Bodnar, “Kilolu silahlar üstüne Rusya ile eşitliği hangi kadar hızlı sağlarsak o kadar haddinden fazla Ukraynalı er ve sivillerin hayatını kurtarır ve savaşı o kadar aceleci kazanırız.” ifadelerini kullandı.

Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’ya cebin sürdürdüğü savaşın dünyanın bilcümle demokratik devletleri amacıyla yıldırma oluşum ettiğini söyleyerek, Moskova’nın, Belarus’u savaşa incizap çabalarından vazgeçmediğini aktardı.

“Rusya’nın Ukrayna’ya cebin savaşı küresel düzenlilik mimarisinin çalışmadığını gösterdi.” diyen Bodnar, ülkesinin NATO’ya organ olmasının yer hararetli düzenlilik garantisi olacağını vurguladı.

Halkın yüzdelik 72’sinin NATO’ya üyeliği desteklediğini kaydeden Bodnar, bu nedenle NATO’ya örgen olma yolundan sapmadıklarını belirtti.

Büyükelçi Bodnar, ülkesinin Rusya ile masaya oturmasının bir tane şartının Zalim ordusunun Ukrayna topraklarından tamamen geri çekilmesinden geçtiğini kaydetti.

Ülkesinin barıştan yana olduğunu aktaran Bodnar, “Ukrayna, Rusya’nın akseptans ettirmeye çalıştığı bölümsel ateşkesten çok kalıcı barışı uydurmak istiyor.” dedi.

Share: