Uluslararası Gailesiz Üdeba Akademisi kapanış programı Maltepe’de gerçekleşti

– Arsıulusal Güre Yazarlar Akademisi kapanış programı Maltepe’da gerçekleşti

İSTANBUL – Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, “Türki düşünüm, düşle, yaz” mottosuyla, Arsıulusal Zinde Üdeba Akademisi düzenledi. Akademiye katılan katılımcılara sertifikaları ikram edildi. Programa, Prof.Dr. Nabi Orion, YTB Başkanı Abdullah Ermiş katıldı.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, “Türki düşün, düşle, yaz” mottosuyla 18-25 Ağustos tarihleri ortada Maltepe’bile Uluslararası Dinç Yazarlar Akademisi düzenledi. İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan, Azerbaycan ve Afganistan’dan gelen 65 gailesiz yazar ve edip adayının tıpkı araya geldiği akademide, sürdürülebilir kari-yazarlığa dayalı mütenevvi dersler verildi. Türk edebiyatının hikâye, deneyim, tahkiye ve koşma gibi temel türlerine dayalı kuramsal ve ameliye derslerden oluşan yüksekokul edip adaylarına, Türk diasporanın dinç kalemleriyle tanışma ve onlardan evvel eserlerine dayalı tecrübelerini dinleme imkanı da sunmakta. Akademinin kapanış törenine, Prof.Dr. Nabi Avcı ve YTB Başkanı Abdullah Eren birlikte katıldı. Prof.Dr. Nabi Avcı’nın verdiği eğitimden sonra akademiye katılan katılımcılara sertifikaları ikram edildi.

YTB(Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı) Başkanı Abdullah Aziz,”Arsıulusal Zinde Üdeba Akademisi programı yedi dönüş boyunca 25 eğitimcinin, şairin, yazarın, edebiyatçının, akademisyenin ve sinemacının 12 ülkeden mevrut gençle, Türki düşünen, Türkçe düşleyen, Türkçe yazan ve Türkçe asar üreten gençlerle tıpkı araya gelmesiyle oluşan tıpkı akademi programıydı. Biz daha geçmiş Avrupa’daki Türklerle üç misil muharrirlik akademisi yaptık. Balkanlar’daki soydaşlarımızı iki sefer yazarak akademisi yaptık ve şu dakika bu iki grubu Uluslarası Zihayat Yazarlar Akademisi’nde İstanbul’bile bire bir araya getirdik. Avrupalı Türk edebiyatının kopuntu edebiyatının gelişmesi ve ortaya çıkması amacıyla yapılan bu çalışmayı haddinden fazla önemsiyorum ve haddinden fazla mebzul eğitimcilerimiz buradaydı. Bu arkadaşlarımız koşa girgin ihvan. Bu arkadaşlar içerişinde türkü kitabı olan, hikâye kitabı olan, denemeleri olan arkadaşlar var. nedeniyle onları Balkanlarda kendileri üzere Türki yazan arkadaşlarla benzeri araya ifade etmek istedik. Yazarlarımız var, daha daha muharrirlik aşamasında olanlar var, deneyimli kalemlerimiz var. Dolayısıyla haddinden fazla domuzuna aynı izlence oldu. Bugün birlikte kapanışındayız birazdan sertifikalarını sunma edeceğiz.”şeklinde konuştu.Share: