Ürettiği balı 35 yıldır Hıdırnebi Yaylası’nda satıyor

Trabzon’de baba mesleği arıcılığı sürdüren İsmail Kandemir, ürettiği balı Hıdırnebi Yaylası’nda satıyor.

Akçaabat ilçesine kapalı Kuruçam Mahallesi’nde ikamet fail Kandemir, adi yaşlarda babasından öğrendiği arıcılığı 35 yıldır sürdürüyor.

İlkbaharda doğanın canlanmasıyla 200 sili kovanı ile Karadeniz’in dağlarına barhana eden Kandemir, yılın 6 ayını buralarda geçiriyor.

Konaklamak için Trabzon’un yanı sıra Bayburt’un dağlarını yeğleme eden Kandemir, oğlunun de desteğiyle bal üretiminin kuvvet kısmını tamamlıyor.

Yılda averaj 2 ton bal üreten 58 yaşındaki Kandemir, satışı ise Akçaabat ilçesine sadık 1600 rakımlı Hıdırnebi Yaylası’nda yapıyor.

“Babadan oğula üç kuşaktır mesleği sürdürüyoruz”

Yılın dört mevsimi yerli ve ecnebi turistleri ağırlayan yaylada posta kapanmadığı sürece eş fail İsmail Kandemir, AA muhabirine, arıların bin benzeri çeşit çiçekten bal elde ettiğini söyledi.

Kandemir, arıcılığın zorluklarına dikkati çekerek, “Babamdan öğrendim, oğullarıma derken babadan oğula üç kuşaktır mesleği sürdürüyoruz. Ömrümüzün sonuna kadar de sürdüreceğiz. Arıcılık boğunuk bir gelişim amma severek yaptığımız amacıyla sıkıntılarına da katlanıyoruz. Akıbet kendisine bu balı almak çok sunturlu.” dedi.

İsmail Kandemir, çocuk alelhusus yaylaya mevrut yabancı turistlerin sargı gösterdiğini vurguladı.

Üretim aşamasında babası ile etkin Büyük Osman Kandemir, 7 yaşından beri babası ile Bayburt’a gidip geldiğini söyledi.

Arıcılığın mecal hisse senedi olduğunu dile getiren Kandemir, “Ailecek arıcılık yapıyoruz. Tanrı keyif verdikçe bu işi inşallah yürüteceğiz.” diye konuştu.

Balın satışını fail Bülent Kandemir ise karı mesleği olduğu amacıyla işi sürdürdüğünü tabir etti.

Sadece zat ürünlerini sattıklarını tamlayan Kandemir, “Şu zaman kendimize ait 200 kovanımız var. Seneden seneye değişiyor ama bu yıl mahsul güzeldi. Sayı Farkı 2 tona yakın mahsulümüz oldu.” dedi.

Kandemir, satışların bereketli gittiğini anlatarak, “Kar nedeniyle el kapanmadığı, belirtik kaldığı sürece tığ da açığız. Buraya mevrut misafirlerimize imkan sağlıyoruz. Özellikle Koy ülkelerden mevrut misafirlerimiz bundan sonra murat gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan’dan dinlence amacıyla Trabzon’a mevrut Uca Alnakhli, Hıdırnebi Yaylası’nı haddinden fazla beğendiğini söyledi.

Alnakhli, balın tadına baktığını belirterek, “Bu bal haddinden fazla domuzuna.” ifadesini kullandı.

Share: