Üsküdar Belediye Reisi Hilmi Türkmen’in Andıran Arkadaşına Rekor İhale

OKTAY YILDIRIM

AKP’den saylav aday adayı olduktan bilahare AKP’li Üsküdar Belediyesi’nden birçok münakasa düzlük Mehmet Tahir Tikici’nin firması, 12’nci ve en nazik ihalesini birlikte Üsküdar Belediyesi’nden aldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile mümasil arkadaşlığı bulunan Tikici, Uray’ye 89 milyon 500 TL bedelli ev inşaatları yapacak.

Üsküdar Belediyesi’nin Yavuztürk Mahallesi 1652 ada, 1 parsel üzerinde yaptıracağı konutlar üzere açtığı ihalenin sonucu anlaşılan oldu. Dört tarafı yollarla dönük olan ve 3 bin 289 metrekare büyüklüğündeki parsel için açılan ihaleye 3 uygulanan öneri verildi. İhaleyi 89 milyon 500 TL’ye Yükseliş İnşaat Ün. ve Tic. Ltd. Şirketi aldı. Üsküdar Belediyesi ile itilaf imzalayan Yükseliş İnşaat, bahis konusu konutları 1 Ilk Teşrin 2023’e kadar tamamlayacak.

Yükseliş firması serencam 10 sene zarfında Üsküdar Belediyesi’nden bir nice münakasa aldı. Bunun biricik istisnasını geçen yıl, İçişleri Bakanlığı’na tutkun Bingöl İl Afet ve Müstacel Nitelik Müdürlüğü’nden aldığı kıran konut yapımı işi oluşturuyor. Bingöl’den aldığı ihalenin bedeli ise 62 milyon 822 bin 222 TL idi.

MEHMET TAHİR TİKİCİ KİMDİR?

Bingöl 1958 tevellütlü olan Mehmet Tahir Tikici, Yükseliş firmasını 1998’birlikte kurdu. 2007 seçimlerinde AKP’den İstanbul 1. Bölge’den saylav namzet adayı oldu. Milletvekili olamayan Tikici, hele Üsküdar Belediyesi’nden aldığı ihalelerle ilgi çekti. Daha esbak ihalelere başka firmalarla iş ortaklığı şeklinde giren Tikici, 2012’den sonra ihalelere bir tane başına girmeye başladı. Son 10 sene ortamında Üsküdar Belediyesi’nden birçok kıtipiyoz bedelci ihaleler kayran Tikici, serencam ihale ile Bingöl’den sabık yıl aldığı ihale rekorunu de kırdı.

Sosyal medya hesaplarında, AKP’li önde gelen birçok isimle çektirdiği fotoğrafları paylaşan Tikici’nin, Üsküdar Şehremini Hilmi Türkmen ile yakınlığı dikkat çekiyor. Oğlu Yasin Tikici’nin nikahını Hilmi Türkmen kıyarken, nikah şahitliğini de eski Milli Terbiye Bakanı Nabi Cebbar yapmıştı. Tikici’nin paylaştığı fotoğraflar beyninde, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ile çekilmiş bir fotoğrafı da bulunuyor.

Share: