UYDU VERİCİLERİYLE TAKİP EDİLEN BASIT AKBABALARIN GÖÇ ROTASI ORTAYA ÇIKARILDI

ESKİŞEHİR’bile, üzerlerine peyk vericisi takılan 2 küçük ihtiyar, 6 ayda 10 bin ve 6 bin kilometre aleniyet katetti. Uydu verileriyle dünyada nesli tükenmekte olan akbabaların üreme noktaları tespit edilirken, ilk defa barhana rotaları birlikte ortaya çıkarıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde memur baytar hekim Mehmet Gaye Altuncu, Eskişehir’den ayrılan oldukça akbabaların Ankara’ya, oradan birer devir ıtlak verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Daha bilahare Suriye ve Ürdün’e oradan birlikte Mısır’a geçerek Güney Afrika barhana yolculuğuna devam ettiğini uydudan izlem ediyoruz? dedi.

Dünyada nesli tükenme tehlikesinde olan bayağı akbabaların Türkiye’dahi üreme noktalarından biri olan Eskişehir’de Natür Dulda ve Milli Parklar (DKMP) Umumi Müdürlüğü, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi, Kuzey Huy Derneği, Çalıştırıcı Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve ABD’den Utah Üniversitesi’nin aksiyon birliğiyle kestirmece 6 ay geçmiş faaliyet başlatıldı. Kurulan kapanlarla ‘Midas’, ‘Frig’ ve ‘Huy’ adı sunulan 3 amiyane akbaba, beis verilmeden yakalanarak sırtlarına peyk vericisi takıldı. Gerçekten akbabalar ‘Tabiat’ ve ‘Midas’, 13 Eylül’dahi kafile yolculuğuna başladı. 6 ayda toplam 10 bin kilometre uçar ‘Natür’ Ürdün’e, 6 bin kilometre uçar ‘Midas’ ise Mısır’a ulaştı. ‘Frig’in ise elan göç yolculuğuna çıkmadığı tespit edildi. Alınan verilerle İç Anadolu Bölgesi’nde üreyen oldukça akbabaların göç yolları üstelik ilk defa lokalize oldu.

‘BESLENME ALANLARINI BELİRLEYİP DAVRANIŞLARINI TAKİP ETTİK’

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’nde memur baytar doktor Mehmet Meram Altuncu, uydudan strateji ettikleri 2 akbabanın, Türkiye sınırlarından ayrılarak barhana yolculuğuna başladığını söyledi. Hasis akbabaların, sırtındaki uydu vericisi sayesinde anlık adına izleme edildiğini dile getiren Altuncu, ‘Bu takipler sonucu kısaca 6 kamer boyunca bu kuşların nerede ve bittabi yuvaladığı, Eskişehir ve kasaba bölgelerdeki beslenme alanlarını belirleyip davranışlarını takip ettik. Yaklaşık 10 devir önceki bile göçleri başladı. ‘Midas’ şu anda Mısır’bile. ‘Tabiat’ ise Ürdün taraflarında olduğunu gösteren sinyaller alıyoruz. Bu epey akbabalardan ‘Doğa’, akıbet 6 ayda içerisinde kısaca kendisine 10 bin kilometre misil yaptı. Şu anda da yolculuğuna bitmeme ediyor. Deniz seviyesinden kısaca 4 bin 200 metre yüksekliğe uçtu ve sunma faziletli hızı 57 kilometresaate bundan sonra. ‘Midas’ adını verdiğimiz hasis kerkes ise şu anda 6 bin kilometre uçtu. Yuva yaptığı üzere imdi yuva arasında gidip gelen bire bir alelade akbaba. O bile 54 kilometresaat hıza ulaşmış’ dedi.

‘SAĞLIKLI ŞEKİLDE ÜREMELERİNİ HEDEFLİYORUZ’

İç Küçük Asya Bölgesi’nde üreyen aşağılık akbabaların göç rotalarının ilk defa belirlendiğine dikkat calip Altuncu, ‘Yaptığımız çalışmalarla aşağı akbabaların üreme bölgelerini belirleyip hayvanların elan metin bir şekilde üremeleri, daha çok çocuk vermelerini sağlamayı hedefliyoruz. Çünkü akbabalar, alelhusus kıtipiyoz akbabalar dünyada nesli çabucacık tükenen hayvanlarımızdan bire bir tanesi. Bunun sonucunda da doğadaki genişlik iri günahsızlık işçilerinin kaybına sebep oluyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi kendisine bunu engellemeye çalışıyoruz. Aldığımız bu verilerle hele İç Küçük Asya Bölgesi’nde üreyen akbabalarımız üzere barhana rotaları ilk kez belirlenmiş oluyor. Eskişehir’den ayrılan gerçekten akbabanın Ankara’ya, oradan 1’er dönme koyuverme verdiği Konya ve Hatay’a geçtiğini belirledik. Elan bilahare Suriye ve Ürdün’e oradan dahi Mısır’a geçerek Cenup Afrika göç yolculuğuna bitmeme ettiğini uydudan izleme ediyoruz’ diye konuştu.

‘DÖNÜŞ ROTALARINI ÜSTELIK BEKLEYECEĞİZ’

Başlattıkları çalışmanın, Avrupa’üstelik büyük bağ uyandırdığını ve Avrupa Zooloji Bahçeleri Birliği’nden banak açmak için davet aldıklarını kaydeden Altuncu, ‘Avrupa Zooloji Bahçeleri Birliği, yaptığımız çalışmaları sunmamız için bizi davet etti. Şu dakika burada yaptığımız çalışmayı onlara sunuyoruz. Şimdilik kuşlarımızı gözlemlemeye devam edeceğiz. Aşağılık akbabalar rotalarını bitirdikten sonraları Türkiye’ye gine hoşgörüsüz dönecekler ve burada üremeye başlayacaklar. Tıpkısı zıtlık olmazsa aktarılma rotalarını de bekleyeceğiz. Sonuçta bunlar doğada dinamik hayvan bilimi ve ahiret yolculuğu, avlanma kabilinden olaylar birlikte yaşanabiliyor’ dedi.

Veteriner hekim Altuncu, yaptıkları çalışmalarda 2 siftinlik akbabanın Türkiye’dahi yuva yaptığını ve doğan yavrularıyla alay malay barhana yolcuğuna devam ettiklerini da dile getirdi.Share: