Uzmanı uyardı: Sivrisinek ısırığı sonrası tanıdık ateşe dikkat

Küsurat sıcaklarla gelişigüzel sivrisinek kabusunun yeniden başladığını tamlayan Cildiye Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası acı, halsizlik kabil bulgular görülürse, sivrisinek ile bulaşan hastalıklar akla getirilerek genişlik mail keyif kurumuna başvurulmalıdır” dedi.

Son dönemde alelhusus İstanbul’de mütezayit sivrisineklerin sebep olabileceği hastalıklara özen çeken İAÜ VM Medical Park Yeri Florya Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Kliniği’nden Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan sakınmak amacıyla nelere dikkat edilmesi gerektiği için açıklamalarda bulundu.

Mütezayit sıcaklarla gelişigüzel sivrisinek kabusunun baştan başladığını dile getiren Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası incitici, halsizlik kadar bulgular görülürse sivrisinek ile bulaşan hastalıklar açısından yeryüzü andıran keyif kurumuna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

5 FARKLI BULAŞICI HASTALIĞA ILLET OLUYORLAR

Sivrisineklerin yaydıkları emraz zımnında tarihteki tam savaşların toplamından henüz aşkın insanın ölümüne posta açtıklarının altını çizen Uzm. Dr. Karahan, “Sivrisinekler dünyada esas 5 hastalığa bulaştırıcı (vektör) kendisine posta açmaktadır. Bu hastalıklar; Gün Batısı Nil Humması, Chikungunya, Deng Humması, Zikavirüs ve sıtmadır. Isıtma (Malaria) hastalığının bulaştırıcısı anofel cinsi sivrisinekler olup, Batı Nil Hummasını culex, sair hastalıkları ise aedes cinsi sivrisinekler taşımaktadır” şeklinde konuştu.

SOĞUK AKARSU UYGULAMASI YAPIN VE KAŞIMAYIN

Sivrisinek ısırıklarında ne yapılması gerektiğinden bahseden Uzm. Dr. Karahan, “Öncellikle bölgeye itici akarsu uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan yer keski diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden çok aşkın kaşınmamalıdır. Sonraları enfekte olan lezyonlar etki bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye dernekevi anestezik ve kaşıntı inhibitör kremler uygulanabilir, fakat alerji riski açısından özen almak gerekir. Kaşınan yere tuzlu su, soda, sirke kabil azık maddeleri sürülmemelidir. Bu tip çalışmalar tahrişi artırarak kaşıntıyı artırabilir. Sivrisinek ısırığı sonrası dokunaklı, halsizlik kadar bulgular görülürse sivrisinek ile geçici emraz açısından yeryüzü andıran afiyet kurumuna başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Sinek ısırıklarının primat çiçeği, suçiçeği kadar farklı hastalıklarla karışabileceğini de sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Karahan, eğer vücutta çokça fazla sayıda ısırık durumu varsa, bunun ayırıcı tanısını ayrımsız cildiyeci hekimin yapması gerektiğinin altını çizdi.

KORUNMA YOLLARI

Sivrisinek ısırıklarından korunma yollarına birlikte değinen Uzm. Dr. Karahan, şu bilgileri paylaştı:

“Riskli bölgelerde öncelikle içeride sineklik, dışarda cibinlik kullanılması gerekir. Uzun kollu ve bacakları kapatan kıyafetler tercih edilmelidir. Parfüm kabil canlı kokular sivrisinekleri çekebileceğinden yeğleme edilmemelidir. Isıtma ve değişik sivrisineklerle geçici emraz açısından riskli bölgelere seyahat edilecekse DEET (dietil m toluamid) içeren sinek kovucu mahsulat kullanılabilir.”

UYGUN SİNEK KOVUCULAR TERCİH EDİLEBİLİR

DEET içeren ürünlerin 1950 yılından beri cibin kovucu adına güvenle kullanıldığını belirten Uzm. Dr. Karahan, “Piyasada ayrımlı konsantrasyonda ürünler bulunabilir. Önerilen yüzde 20-30 konsantrasyonda uygulanmasıdır. Faziletkâr konsantrasyonu ürünlerde etkinlik benzeri olmakla gelişigüzel tartı süresi uzayabilmektedir. Yüzde 50 üzerinde sorumluluk süresinde zahir bire bir artış gözlenmemektedir. 2 ay ve eğin çocuklarda dahi güvenle uygulanabilir. Yapılan çalışmalarda DEET’nin kanserojen tıpkı etkisi olmadığı düşünülmektedir. Çocuklara uygulama yaparken uygulamayı kebir biri yapmalıdır. Uç ve ayn çevresinde uygulanmamalı, tahriş olmuş deriye uygulanmamalıdır. Ayrıca sineklik ile mahfazalı çöz mekana girildiğinde yayın yıkama yoluyla temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL ERZEL ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDEN IRAK DURUN

Farklı sinek kovucuların bile yeğleme edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Karahan, “DEET dışında pikaridin, sulu zırtlak okaliptüs antagonist ve para mentan diol (PMD) cibin kovucu adına kullanılabilir. Sulu Zırtlak okaliptüs yağı ve PMD, 3 yaş altı çocuklarda önerilmemektedir. Doğal adı altında satılan cibin kovucuların etkinliği ne yazık kim bilinmemektedir. Alelhusus sineklerin yol açtığı bulaşıcı emraz yönünden riskli ayrımsız bölgedeyseniz bu tuhaf ürünleri kesinlikle tercih etmeyin” diye sözlerini noktaladı.

Share: