Uzunköprü Belediyesinin hayatiyet ihtiyacının yüzde 50’si güneşten karşılanacak

Uzunköprü Belediyesinin hareketlilik ihtiyacının yüzde 50’si güneşten karşılanacak.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, ruz enerjisinden erke dercetmek için hazırlanan “Çağ Enerjisinden Canlılık Istihsal Santrali Projesi”nin sözleşmesi imzalandı.

Proje kapsamında 20 bin metrekarelik alanı kapsayacak projeyle belediyenin ihtiyaç duyduğu hayatiyet ihtiyacının yüzdelik 50’si güneşten karşılanacak.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Şehremini Hırslı Becan, Uzunköprü’nün yeşil enerji kullanımını artırdığını belirtti.

Belediyenin erke giderlerini çevreye duygun ayrımsız şekilde karşılamayı hedeflediklerini aktaran Becan, şunları kaydetti:

“2018 yılında yapılan ve 150 kilovat kurulu güce sahip mevcuttaki GES sisteminin yanındaki parsele kurulacak bakir GES projesinde, kullanılmamış sulp fotovoltaik paneller kullanılarak 1,6 megavatlık ayrımsız gösterişli elde edilmesi planlanmaktadır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun 2019 yılında yayımladığı yönetmelikle iç istihlak kadar erke teksir ilkesi asıl alındığında, yapılacak bu kullanılmamış GES ile Uzunköprü Belediyesinin canlılık tüketiminin yaklaşık yüzdelik 50’si güneşten karşılanacaktır. Yine ayrımsız bölgede, gayrimeskûn hazırda imar düzenlemesi yapılacak olan 40 bin metrekarelik alana yapılması planlanan 2. Girişim GES projesiyle de bağırsak tüketimin tamamının GES ile karşılanması planlanmaktadır.”

Share: