Vaktiyle terörle anılıyordu demin sporla anılıyor

Mersin’in hat kaza Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandırdığı spor tesisleriyle kenti spor merkezi haline dönüştürüyor. FIFA standartlarında bakir sahalar özne uray, etkisiz ve kalık olan spor tesislerini de tamamen yenileyerek eskiden terörle anılan bölgeyi artık sporla anılır arkaç getirdi. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, tamamen yenilenen Karacailyas Futbol Sahasında incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgelik aldı.

Akdeniz Belediyesi, ilçeye kazandığı eskimemiş spor tesisleriyle gençlere ve çocuklara sporu sevdiriyor. Mersin’in en büyük ilçelerinden biri olan ve bir zamanlar terör olaylarıyla anılan bölgeler daha çok sporla anılıyor. İlçeye birçok eskimemiş spor tesisi kazandıran şehremaneti, kalık, kullanılmayacak hale gelmiş tesisleri de baştan aşağı yenilerek hizmete açtı. Akdeniz Şehremini Mustafa Gültak, tamamen yenilenen, artık FIFA standartlarında aynı meydan haline gelen Karacailyas Ayak Topu Sahasında incelemelerde bulunarak yetkililerden vukuf aldı.

“Eskimemiş tesisleri Akdeniz’e kazandırdık”

İncelemenin peşi sıra gazetecilere açıklamalarda mevcut Başbuğ Gültak, Karacailyas sahasının eskiden haddinden fazla şiddetli durumda olduğunu söyledi. Sahanın zeminiyle, soyunma odalarıyla, tribünüyle tembel tıpkısı halde olduğunu tamlayan Gültak, “Belediye Başkanı olduktan sonradan Akdeniz’deki gençlere yönelik eke projelerden birinin spor olmasından muhit Spor Bakanlığımızla görüşerek Spor Göt Teşkilatıyla kâh anlaşmalar yaparak 45 milyon liranın üzerindeki yatırımları Akdeniz’e çektik. Bu düzlük gibi bir nice yapışık sahamız vardı. Altyapısı ve fiziki koşulları yıpranmıştı. Buraların hepsini doğrudan geçirdik ve yeni tesisleri Akdeniz’e kazandırdık. Bugün Karacailyasta’yız. Bu sahada Spor Makat ile yapılan reklam anlaşmaları sonucunda zemini ağız ağıza değişti. Altyapısı değişti. Alttan kendisini sulayan sistemler kuruldu. Burada çimlerin kuruması ve kalkması bahis konusu değil. 500 şahsiyet modern tribün yapıldı. Seyircilerin rahatlıkla karşılaşma izleyebileceği gölgelikli alanlar oluştu. FIFA standartlarında. Benzeri anda takımlar gelip maç yapabilecekler. Aynı mızıka içerde maç yaparken, özge bando soyunma odalarını kullanacak. 4 soyunma odası, 2 yargıcı odası, 2 dahi personel odası olacak. Hakemler henüz önceki konteynırlarda ve oyuncular bile dışarda filinta sıfır şekilde giyinip antrenmanlarını yapıyorlardı. Şu an BAL Ligi takımları de bu sezon burayı kullanacaklar. Burası birlikte bu bölgeye akıntı getirecek” dedi.

“Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz”

Seyfi Ulvi Türkoğlu sahasını üstelik benzeri şekilde FIFA standartlarında, BAL Ligi ve başka çolpa liglerdeki takımların oynayacağı ağıl getirdiklerini vurgulayan Gültak, “Öz Mahallesi ve Kazanlı’dahi yeni tesisler yaptık. Öz Mahallesi’ndeki tesis tamamen yenidir. Kazanlı’üstelik kullanılmamış standartlarda bire bir tesisi hayata geçirdik. Eskimemiş yapılan anlaşmalarda Kazanlı’nın aydınlatılması de var. Akşam maçları oynanamıyordu. Geçenlerde ihalesini yapacağız. Kazanlı’yı de geceleyin maçları oynanacak ayla getirmiş olacağız. Bunların hepsi bizim dönemimizde gerçekleşti. Tıpkısı birlikte Yılmayan Cenup Gençlik Merkezi yerine yola çıktığımız ayrımsız düzlük var. Burada beribenzer bire bir havuz vardı. Buraların hepsi altyapıları çözülüm, kabloları ve jeneratörleri çalınmış, pimpirik dökük ayrımsız haldeydi. Demin ise Türkiye’nin bildirme evire çevire Toyluk Merkezlerinden biri haline geldi. Özlük bölgemizde Spor Bakanlığımızla yapılan görüşmeler sonucunda sıkı ihtiyacı olduğu için şimdilik Spor Bakanlığına yetersiz yapılması üstüne Yılmayan Cenup Bilgisizlik Merkezini tahsis ettik ve 300 kişilik koca yurdu olacak. Hoşur yüzme havuzu ve yarı olimpik yüzme havuzunda okullar açılana kadar yüzme kursları bitmeme edecek. Seneye dahi bu havuzları kullanacağız. Akdeniz’in çocuklarına yüzmeyi öğreteceğiz” diyerek konuştu.

“Akdeniz spor merkezli benzeri kaymakamlık olacak”

Akdeniz’in spor merkezli tıpkı kaza olacağının altını çizen Gültak, “Tesisleri namevcut ergin ve yapılış yapılmamıştı. Huzurkent’e vabeste spor salonu kazandırıyoruz. Oraya dahi spor merkezi kazandırmış oluyoruz. Karaduvar’bile dolaşık bir yer var. Çoluk Çocuk o sahada oynuyor. Oraya da tribünlü, modern yargıcı ve soyunma odaları mevcut halı sahayı kazandırmış olacağız. Madımak Parkımızın beraberinde nısıf olimpik portatif havuzumuz var. Havuzun birlikte birlikte bir saha vardı. O da ağız ağıza bitmişti. Spor Makat ile yapılan anlaşmalar sonucunda dahi 100 kişi kapasiteli bire bir halı sahayı şehir merkezinin ortasında kazandırmış olacağız. Gençlerimiz evet müzakere ya ekin evet üstelik spor ile bildirişim halinde olsunlar. Üzücü amaçlı insanlarla irtibatı kesilsin diye göreve geldiğimiz günden bu yana sportif faaliyetlere ve merkezlere önem veriyoruz. Yaz okullarında bin 500 öğrencimizi ağırladık. Teniz, basketbol, ayak topu ve yüzme üzere bir nice alanda öğrencilerimizi yaz okuluna çektik. 2 kamer boyunca bu gençler ile uğraştık. Bunların içinden kullanılmamış yetenekleri avlamaya çalışıyoruz. Spora yeteneği olan gençlerimizi da hayata kazandırıp onların yetenekleri doğrultusunda ilerlemesi noktasında Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü altında onları sporcu namına alıyoruz ve onlara havari oluyoruz. Bu da ilerde belki de bakir futbolcuların, basketbolcuların, yüzücülerin çıkmasını sağlayacak. Bu zümre faaliyetleri Akdeniz Belediyesine geldiğimiz günden bu yana yaptık, bundan sonrada yapmaya bitmeme edeceğiz” ifadelerini kulandı. – MERSİN

Share: