Vali Yerlikaya, 1.Ordu Komutanı Ötede ve İBB Başkanı İmamoğlu 30 Ağustos dolayısıyla Taksim Meydanı’na çelenk bıraktı

30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde İstanbul Valiliği, 1. Cıvıl Cıvıl Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi eliyle Taksim Meydanı’nda kâin Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bırakıldı.

VALİ VE İMAMOĞLU DAHI KATILDI

Törene İstanbul Valisi Yüksek Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, 1.Cıvıl Cıvıl Komutanı Orgeneral Ulvi Katmerli, dayanabilen çok askeri personel ve vatandaş katıldı. İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya’nın Cumhuriyet Altını Anıtı’na çelenk bırakmasıyla başlayan tören, 1.Kalabalık Komutanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin bırakılmasıyla devam etti. Galebe Bayramı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen merasim, İstiklal Marşı’nın okunması ve ocumak duruşunda bulunulmasıyla sona erdi.

ŞIŞMAN ZAFERE GİDEN YOLDA NELER YAŞANDI?

1919 yılında Birinci Dünya Savaşı sonrası İtilaf Devletleri, Mondros Ateşkes Antlaşması hükümlerine dayanarak türlü bahanelerle Anadolu’yu işgale başladı, ordusunun cephanesi elinden alınan Türk milleti, yumruk durumda bırakılmaya çalışılıyordu. Halide Yazar Adıvar’ın “Türk’ün Ateşle İmtihanı” kitabında anlattığı nehiy günlerinde, sözleşme donanması İstanbul’a, Fransızlar Adana’ya, İngilizler Urfa, Maraş, Samsun ve Merzifon’a, İtalyanlar, Antalya ve Anadolu’nun güneybatısına yerleşti. 15 Mayıs 1919’bile İtilaf devletlerinin izniyle Yunan Ordusu İzmir’e çıkarma yaptı.

Bu durum karşısında Türk milleti, ruz süresince gösterdiği “budun olma bilinci” içerisinde işgallere karşı kuvayımilliye hareketini başlattı. İki almaşık vardı, evet karışma güçlerine tasdik olunacak evet birlikte yıkılan yakılan bir büyüklük baştan ayağa kalkacak ve küllerinden doğacaktı.

1920’dahi TBMM’nin açılması üstüne obstrüksiyon güçleri cemi baskıcı politikalarını Atatürk ve cebe arkadaşları üzerine yoğunlaştırdı, alelhusus Garp Cephesi’nde hayatiyet başladı. Palikarya ordusu 1921’bile Polatlı’evet büyüklüğünde geldi. Polatlı’de dünyanın sunma teferruatlı sürecek düzlük muharebesinin hazırlıkları yapılıyordu.

Sakarya’bile 22 periyot 22 tün süren hunriz çarpışmaların arkası sıra durdurulan düşman ordusunu ağız ağıza yurttan atmak için benzeri yıl kadar süren tedarik döneminden sonradan 26 Ağustos 1922’birlikte Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Ciddi, Nazik Taarruz’u başlatan harekat emrini verdi.

ŞAFAK VAKTİ TAARRUZA GEÇİLDİ

Başkumandan Mustafa Kemal, 26 Ağustos sabahı Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Fevzi Vakarlı (Fehmetmek), Gün Batısı Cephesi Komutanı İsmet Rabıtalı (İnönü) ile muharebeyi tedvir etmek için Afyonkarahisar sınırlarında küsurat Kocatepe’de yerini aldı. Futbolcu ateşleriyle şafak vakti başlayan harekatın devamında Türk askeri, sabahın evvel ışıklarıyla hücuma geçip Tınaztepe’yi ele geçirdi ve Belentepe ile Kalecik Sivrisi’nden düşmanı uzaklaştırdı. Taarruzun geçmiş gününde 1. Ordu birlikleri, Iri Kaleciktepe ile Çiğiltepe arasındaki 15 kilometrelik alanda, düşmanın birinci tarz mevzilerini ele geçirdi. 5’inci Süvari Kolordusu, antagonist gerilerindeki ulaştırma kollarına başarılı taarruzlarda bulundu, 2’nci Kalabalık ise cephede belirleme görevini aksatmadan sürdürdü.

Türk ordusu, 27 Ağustos sabahı hep cephelerde baştan taarruza geçti ve ayrımsız çağ Afyonkarahisar, 8’inci Fırka aracılığıyla düşman işgalinden kurtarıldı. 28 ve 29 Ağustos’ta başarıyla sürdürülen hücum, düşmanın 5’inci tümeninin etkisiz kılınmasıyla neticelendi. 29 Ağustos gecesi durum değerlendirmesi yapan komutanlar, birden harekete geçilip taarruzun bodur sürede sonuçlandırılmasında hemfikir oldu ve planın 30 Ağustos’ta aksamadan uygulanması amacıyla lazım önlemler alındı.

YUNAN KOMUTANLAR KAÇTI

Serdar Mustafa Eksiksizlik Paşa, Türk Ordusu’nun Kurtuluş Savaşı’nda kazandığı sunu muhteşem zaferin arifesinde, 30 Ağustos sabahında demincek mekân olan Kütahya’nın Altıntaş ilçesine tutkun Zafertepe Çalköy’üstelik birliklere taarruz emrini verdi. Iri Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk komutasındaki Türk ordusunun, 26 Ağustos’ta başlayan Vadi Muharebesi’nde Dumlupınar’da Palikarya birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş deresi yolunun iki yanı sıra ağız ağıza sarıp imha etmesiyle zafere ulaşıldı. Kızıltaş deresi bölgesinde celi küsurat alandan kâh Palikarya birlikleri, General Trikopis, General Diyenis ve birçok Yunan komutanı kaçtı.

Iri Galibiyet’in devrisi günü, 31 Ağustos’ta Zafertepe Çalköy’da aynı lüp bahçesindeki kırık kağnının üstüne muharebe alanlarının haritasını koyan Başkomutan Mustafa Kemal, Fevzi Ciddi ve İsmet Ağırbaşlı ile ebat değerlendirmesi yaparak Yunanlıların yeniden defans düzenine geçmesini engelletmek ve onları mağlup etmek için İzmir’e duhul görüşünde birleşti.

“ORDULAR İLK HEDEFİNİZ AKDENİZ’DİR”

Mustafa Eksiksizlik Paşa, Büyük Zafer sonrası 1 Eylül’üstelik Dumlupınar’de, Mağrip Cephesi’ndeki cemi subay ve erlere çağrılmak için yayımladığı bildiride, şu ifadelere düzlük verdi:

“Türkiye Büyük Kavim Meclisi Orduları, Afyonkarahisar-Dumlupınar Şişman Yer Muharebesi’nde, acımasız ve gururlu bir ordunun esas varlığını, inanılmayacak kadar birkaç ayrımsız zamanda namevcut ettiniz. Balaban ve rastgele ulusumuzun fedakarlıklarına müstahak olduğunuzu kanıtladınız. Sahibimiz olan şişman Türk ulusu, geleceğine güvenmekte haklıdır. Cidal alanlarındaki sükse ve fedakarlıklarınızı yakından görüp izliyorum. Ulusumuzun size olan övgülerinin iletilmesine vasıta etme görevinin arkasını bırakmayacak, daima adına namına getireceğim. Mükâfatlandırma amacıyla Başkumandanlığa öneride bulunulmasını, Cephe Kumandanlığına buyurdum. Bilcümle arkadaşlarımın, Anadolu’birlikte daha ayrıksı saha muharebeleri da verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin beyin gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı hep gücüyle sürdürmesini irade ederim. Ordular, önce hedefiniz Akdeniz’dir, doğacak!”

27 Ağustos’ta Afyonkarahisar, 30 Ağustos’ta Kütahya’nın kurtuluşunu 1 Eylül’dahi Gediz, 3 Eylül’üstelik Emet ve Tavşanlı’nın kurtuluşları izledi, 9 Eylül’dahi İzmir’de Palikarya Ordusunu denize döken Türk ordusu, Mustafa Kemal Paşa’nın emrini balaban bire bir başarıyla adına getirdi.Share: