VALİLİK DEVREYE GİRDİ; SMA’LI EMİR ASAF İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

TRABZON’dahi, Spinal Musküler Atrofi (SMA) Tür 2 hastası Emir Asaf (3) amacıyla vilayet onaylı arkalama kampanyası başlatıldı. Belden aşağısı tutmayan ve cisim fonksiyonlarını yitirme tehlikesi yaşayan Irade Asaf’ın ensiz dışında tedavi görebilmesi amacıyla 35 milyon TL gerektiğini söyleyen baba Ercan Akyüz, Trabzonlular, Hükümran bebeğe evladı kadar ehil bundan sonra. Emir Asaf bile Trabzon’un evladı. Buyuru Asaf’a topluluk çıkalım, sağlığına kavuşturalım dedi.

Akçaabat ilçesinde zinde, 2 bala sahibi Zeynep ve Ercan Akyüz çifti, büyük çocukları Buyuru Asaf’ın 7 aylıkken emeklemekte zorlandığını ayırt edip, hastaneye başvurdu. Hastalık belirtisi göstermeyen Buyruk Asaf’ın canlandırma süreci, Covid-19 pandemisinde sayrılarevi servislerinin kapanması nedeniyle gecikti. Daha 2 yaşındayken yapılan sayrılarevi kontrollerinde SMA Cins 2 teşhisi konulan Irade Asaf için Trabzon Valiliği’nin izniyle yardım kampanyası başlatıldı. Buyuru’in ev dışında derman tedavisi görebilmesi için 35 milyon TL gerektiğini söyleyen sülale, hayırseverlerin desteğiyle evlatlarının sağlığına kavuşacağı günü ümitle beklediklerini belirtti.

‘SMA BELİRTİSİ OLMAYINCA ASKIDA KALDI’

Buyruk Asaf’ın bebekken emeklemekte zorlandığını fark yazar, hastaneye başvurduklarını belirten Ercan Akyüz, Ilkin boynunu ve başını tutabiliyordu, desteklenmemiş oturabiliyordu ama ayaklarının üstünde çok durmuyor, emeklemiyordu. 7 aylıkken hastaneye götürdüğümüzde yaşına göre normal olduğunu söylemişlerdi. Pandemi başlayınca hastaneler kapandı. 1 yaşına girince nöroloji bölümünde tetkikleri yapıldı ve hastalığı gösteren hiçbir sonuç çıkmadı. Vücutta ve ellerde lerze, sarp duramama kabil SMA belirtisi bile olmadı. Araz bulunamayınca üstelik askıda kaldı dedi.

‘1 YIL VAKTİ OLMAYABİLİR’

Buyruk Asaf’a SMA teşhisinin 2 yaşında konduğunu ve oğullarının tedaviye başlaması üzere kilogram almaması gerektiğini belirten Akyüz, Teşhisin konulması pandemi zımnında gecikti. Kaime Asaf’a tedavi olabilmesi üzere 21 kilogram sınırı koydular. Şu dakika 17 kiloda. Irade Asaf’ın şu an trakesi bulunmayan, solunum desteği almadan soluk alabiliyor ama belden aşağısı tutmuyor. İlerleyen günlerde otama olmazsa özge fonksiyonlarını bile kaybedebilir. Şu dakika oturabiliyor ama oturamayabilir, içki alamayabilir. Tedavi Dubai’bile yapılıyor ve 35 milyon TL’yi aşkın dünyalık gerekiyor. Alışılagelen vatandaşların karşılayamayacağı tıpkı servet ve bu nedenle valilik onayıyla kampanya başlattık diye niteleyerek konuştu.

‘EGEMEN GİBİ OĞLUMU BIRLIKTE SAĞLIĞINA KAVUŞTURALIM’

Irade Asaf’ın, SMA’lı Hükümran süt kuzusu kabilinden tedavi olması amacıyla bindi beklediğini söyleyen Akyüz, Egemenlik Asaf’ın diğer SMA’lı kardeşlerine bakarak şansı, boğazına trake açılmaması amma yarın açılmayacağı anlamına gelmez. Emir Asaf, 1 yıl içinde ilacını alırsa varlık boyu sağlığına kavuşabilir. Trabzonlular, Egemen bebeğe evladı kadar eş çıktı. Irade Asaf da Trabzon’un evladı. Egemenlik’e dahi sahip çıkalım, Egemen kabilinden oğlumu da sağlığına kavuşturalım dedi.

Zeynep Akyüz bile Ferman Asaf yürüyemiyor, belden aşağısı tutmuyor. Il izinli kampanya başlattık. 9 aylık olan özge çocuğumda SMA namevcut. Tahlilleri menfi çıktı. Anneye evladının yürüyememesi çokça tahakküm. Oğlumun biricik çaresi SMA ilacı, onu alırsa inşallah yürüyecek. Hayırseverlerden yardım bekliyoruz. Bir Tane istediğimiz evladımızı otama ettirebilmek diye konuştu.

Share: