Vekil Âlim: “Proses etap hamle ilerleyecek”

Himmet ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, EYT ile ilgili, “Proses hamle kadem ilerleyecek. Sedir kararını verecek. Ev ayı içre Divan’e ileteceğiz. Üzerimize düşen fariza sorumluluğunu tamamladık” dedi.

Himmet ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilişkin sorulara yanıt verdi. EYT’de sürecin elbette işlediğini açıklanan Âlim, “Süreç etap adım ilerleyecek. Divan kararını verecek. Eş ayı içinde Sedir’e ileteceğiz. Üzerimize düşen fariza sorumluluğunu tamamladık” ifadelerini kullandı.

“EYT’lilerin gözyaşı ortalaması 49,9”

EYT’lilerin gözyaşı ortalamasının 49.9 olduğunu tamlayan Vekil Bilim Adamı, “Şu anda EYT’lilerin gözyaşı ortalaması 49,9 yani az daha 50. Yani bundan sonra 38 yaşında 42 yaşında kimseyi zor yapmıyoruz. Bunların içinde şipşak zor olacakların ağırlıklı ortalaması 50 yaşın üzerinde. Nedeniyle Türkiye’nin bunu yapması akla yatkın beş altı” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin SGK’sı verecekli değil”

SGK’nın borcu olmadığını belirten Âlim, “SGK’nın borcu bulunmayan. Açıklar var ama onlar prim desteğiyle ilişik aksam. Bunların ayrımsız kısmını Maliye veriyor bire bir kısmını de biz karşılıyoruz. Sağlık harcamalarını gelişigüzel kamer biz akçalanmış ediyoruz. Durum altına alınan ilaçlar birlikte bile biz insanlarımızın sağlığı için bunları karşılıyoruz. Türkiye’nin SGK’sı verecekli değil, gelir-gider oranı ise yüzde 97” ifadelerini meydan verdi.

“SGK kuyruğuna icap yok, başvurular e-Celal’ten”

Kuyrukların oluşmasına lüzumlu olmadığını belirten Bilgin, “Kuyrukların oluşmasına gerekseme yok henüz. Yasalaştıktan sonra başvurular kabul edilecek. Kanuncu proses tamamlandıktan bilahare başvuru süreci başlayacak. e-Şevket üzerinden zaruri tamlık hazırlıklar yapıldı elhak başvurular üzere” ifadelerini kullandı.

“Sözleşmelilerin kadroya geçişi Divan’te”

Kontratlı personellerin kadroya geçişi amacıyla çalışmanın Sedir’te olduğunu söyleyen Bilim Adamı, “Sözleşmeli personelin kadroya geçiş süreci Divan’e zeki etti. 500 binden fazla çalışanı havi benzeri aranjman bu” dedi.

“Kıdem tazminatı direkt verilmesi yönünde görüşümüz var”

Kıdem tazminatlarının ödenmesi amacıyla Maliye Bakanı ile görüştüğünü ve aracısız işçiye verilmesi yönünde görüşü olduğunu tamlayan Icra Vekili Âlim, “İşverenler tığ bu yükü elbette kaldıracağız diye sordular. Kurumsal şirketler bu konuyu çözmüşler. Yoz ve ölçülü ölçekli şirketlerde bu sevgili yaşanabiliyor. Talepleri değerlendirdik, konuyu Maliye Bakanımızla dahi görüştüm. Güven garanti fonundan bir destek istedik. Doğrudan işçiye verilmesi yönünde tıpkı görüşümüz vardı” ifadelerini kullandı.

“EYT’nin maliyeti 100 milyar teklik”

EYT’nin maliyeti için konuşan Bilimci, “100 milyarın üzerinde tıpkı maliyet var amma bizim bütçe imkanlarımız içerisinde karşılanabilecek benzeri maliyet bu” şeklinde konuştu.

“Yarım prim haset borçlanması yok”

Kusurlu prim günü için tevellüt, askerlik gibi ayrıklı hâller haricinde istikraz olmayacağını ifade fail Bilim Adamı, “Borçlanma konusunda şişman benzeri butlan var. Bulunan yasalı durumda 8 Eylül 1999 öncesi çekilecek istisnalar veladet, askeriye kabilinden olaylar. Sakat prim günü borçlanması kabil tıpkı boyut bahis konusu değil. Bin lira eksikse bin teklik yatacak öyle olacak” ifadeleri kullandı. – ANKARA

Share: