Vekil Çekicilik, Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman toplumsal hane projesi tanıtımında konuştu Açıklaması

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Gelgel, yıpranmamış içtimai konut projesinin 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçireceğini, ekonomiyi güçlendireceğini, yüz binleri aşan sayıda insana hisse senedi kapısı açacağını söyledi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Beştepe Kavim Kongre ve Ekin Merkezi’nde Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban içtimai ev projesinin lansman töreni düzenlendi.

Bakan Çalım, burada yaptığı konuşmasına, “Bugün gençlerimize, emeklilerimize, martir ve gazi ailelerimize, mânialı kardeşlerimize ilk yuvalarını milletin evinden müjdeleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza bitmeyen şükranlarımı yeryüzü ediyorum.” sözleriyle başladı.

Çalım, 14 Teşrinisani 2003’te Rize Toplu Bölük Temel Atma Töreni’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Değerli olan, milletin teveccühü ve takdiridir, bizim ölçümüz millettir. Yegane gayemiz, biricik bir yaşama dışarıda kalmaksızın, aziz milletimizin topyekun mutluluğudur.” sözlerini hatırlattı.

Hedef Gelgel, Erdoğan’ın, o günden bugüne geçen 20 yılda, ancak gelirli vatandaşlar için mensur ettikleri milyonlarca ısıdam yuvayla “bir tane ölçüsü millet olan, milletiyle yekvücut olan ayrımsız devletin” elbet kurma edileceğini kül cihana gösterdiğini, bu ülkede, hayalleri bile ellerinden alınan, yıllar yılı karı alamayan insanlara düş olduklarını belirtti.

TOKİ’nin bu ufukla canla başla çalıştığını, birlik 1 milyon 170 bin basamak üreterek, dünyada benzeri olduğunu anlatım fail Çalım, 5 milyon vatandaşa bakir yuva mutluluğunu yaşattıklarını söyledi.

Bakan Gurur, kentsel dönüşümle 3 milyon yuvayı dönüştürdüklerini, içerisinde üslup yollarından spor alanlarına, ulus kıraathanelerinden çiftteker yollarına büyüklüğünde milletin değme ihtiyacına yanıt veren 455 budun bahçesini milyonlarca fidanla buluşturduklarını dile getirdi.

Alım, “Bugün, Elazığ’da, Malatya’birlikte, İzmir’dahi geçmiş yaraları kuşatan, ardından tarihinin genişlik nazik dönüşümlerine imza atan tıpkısı Türkiye var. Antalya’dahi, Muğla’dahi, Karadeniz’de mecmu kıran alanlarında dev aynı yenilenmeyi gerçekleştiren benzeri Türkiye var. Milletine sevdalı liderimizin, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde 85 milyon vatandaşının rastgele birini sarıp sarmalayan, tüvana bire bir Türkiye var.” ifadesini kullandı.

“Bu şişman adım yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize gelişim kapısı açacak”

Meram Kurum, zaman millete, yüz binlerce kullanılmamış yuvayı, basamak arsasını ve gelişim yerleri sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu iri aşama 100 milyarları aşan envestisman değeriyle yüzlerce sektörü harekete geçirecek, ekonomimizi güçlendirecek, yüzbinleri aşan sayıda kardeşimize gelişim kapısı anahtar, ekmeğine savsaklamak, aşına EKMEK katacak. Bizler birlikte inşallah, milletimizin talip olduğumuz o pir dualarını alacağız.” dedi.

Türkiye’nin başarılarını hazmedemeyenlerin, Türkiye’ye fideist olmayanların olduğunu anlatım eden Gelgel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yavrularımızın kullanılmamış yuva sevincini sindiremeyenler, bu mutluluktan nasibini alamayanlar var. Onlar varsınlar bu güzellikleri anlamasınlar. Siz, bu güzellikler çoğalsın diyerek 2003’te TOKİ’yi baştan aşağı baştan yapılandırdınız ve bizlere bir kasıt yüklediniz. ‘Ev sahibi olmayan mahdut gelirli biricik bire bir vatandaşımız kalmayacak’ dediniz, biz üstelik bu ahdi namına vermek üzere muttasıl demeden çalıştık. Onlar 2007’birlikte, bu cefakar milletin tırnaklarıyla kurduğu SELIM Partimizi kapatmak için çalışırken; biz, 250 bininci yuvamızı milletimize ihsan ediyorduk. Seyahat ihanetine kalkışıp sokakları yağmaladıkları o günlerde, tığ 450 bininci konutumuzun anahtarlarını, sevinç gözyaşlarıyla insanımıza sunuyorduk.

2013’te hâkimiyet darbesinin arkasında bozulmamış tutarlarken, biz 650 bin yuva sayısına ulaştık. 15 Temmuz’üstelik onlar, bu milletin bağımsızlığına kastetmiş darbecilerin önünden, tankların önünden kaçarken, tığ bayrağını yere düşürmeyen bu millete kamu 750 bininci yuvayı sunuyorduk. 2021’dahi milletin hayrına bir tane benzeri adımı olmayanlar yabancı büyükelçilerden sufle alırken tığ, Sayın Cumhurbaşkanımızla alay malay, Gazi Başkentimizde, 1 milyonuncu yuvamızı kardeşlerimize, on binlerle alay malay konfirmasyon ediyorduk.”

Kurum, bugüne kadar olduğu kabil daha çok birlikte bahtiyar aileler üzere yuva kurma yolundan dönmeyeceklerini belirterek, “Son nefesimize büyüklüğünde kökleri bin yıl gerilere uzanan bir geleceğin inşası üzere her çeşit imkanı seferber etmeye Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bu ermiş milletin hizmetkarı olmaya, bilcümle ekibimizle, bilcümle arkadaşlarımızla birlikte aşkla, azimle, kararlılıkla bitmeme edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Bakan Gurur, bu iri projenin hayata geçmesinde destekleriyle Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’a, mimar, mühendis ve işçilere emekleri üzere teşekkürname etti.

Share: