Vekil Karaismailoğlu: 1915 Çanakkale Köprüsü’nden 2 milyondan aşkın açacak geçti

ULAŞTIRMA ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, 18 Mart’ta hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nden şimdiye kadar 2 milyondan fazla aracın geçiş yaptığını belirterek, “Malkara- Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile yoldan 27,8 milyon kilometre, zamandan 3,6 milyon saat artırım sağladık” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, mukayyet açıklamasında 20 yılda 100 almanak yatırım yaparak tarihe imza attıklarını vurguladı. Mega projeleri hepyek hayata geçirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, İstanbul Hava Meydanı, Rize-Artvin Hava Meydanı, Avrasya Tüneli, Ağır Melik Namuslu Köprüsü, Osmangazi Köprüsü, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bu yatırımlar beyninde düzlük aldığını belirtti. Karaismailoğlu, 18 Mart’ta hizmete açılan Malkara- Çanakkale Otoyolu ile 1915 Çanakkale Köprüsü’nden şimdiye kadar 2 milyondan fazla aracın intikal yaptığını belirterek, “Malkara- Çanakkale Otoyolu ve 1915 Çanakkale Köprüsü’nün imal ve pres döneminde; milli gelire 2,8 milyar dolar, üretime 6,1 bilyon dolar, ihracata 531 milyon dolarlık katkı sağladık. 133,6 milyon dolarlık algı geliri elde ederken istihdama yıllık averaj etkisi 27 bin emanet oldu.” ifadelerini kullandı.

Zamandan 382 milyon dolar, akaryakıttan 31,3 milyon dolar, emisyondan 1,9 milyon dolar girmek için yıllık toplam 415 milyon dolar tasarruf sağlandığını bildiren Karaismailoğlu, “İlklerin ve enlerin projesi ile saatler süren yolculuğu, 6 dakikaya düşürdük. 27,8 milyon kilometre defa, 3,6 milyon saat zaman tasarrufu sağladık” dedi.’MEGA PROJELERE ODAKLANDIK’

‘Durmak yok, yola devam’ anlayışıyla 7 devir 24 saat çalıştıklarını kaydeden Karaismailoğlu, “Rastgele tartışmalar yerine, mega projelere odaklandık. Dünyanın gıpta ile baktığı projeleri hayata geçirdik. Milletimizin geleceği amacıyla çalışıyoruz. Milletimize en iyisini sunmaya, çabucak bugünü değil, geleceği aydınlatacak eserleri bir bir hayata geçirmek için çalışıyoruz. Birileri; adisyon, pusula yapmadan, karmakarışık bilgelik ve belgelerle, hayata geçirdiğimiz projelerin istihsal, istihdam, ihracat ve kalkınmaya olan katkılarını hiçe saymaya çalışıyor. Yegâne umutları yalandır, iftiradır, mil atmaktır. Tabiatıyla kim projelerimizle ilişik kararsız iftiralara, bu acizliğe gereken cevabı veriyor, milletimizin dahi neyin akla yatkın neyin yanlış olduğunu ayırt ettiğini gayet ongun biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Share: